Hastrman

Role: Baron Johann Salmon de Caus
Režie: Ondřej Havelka

Česká republika 2018 – postprodukce

Hastrman

Předloha: Miloš Urban (stejnojmenný román)
Scénář: Petr Hudský, Ondřej Havelka
Kamera: Diviš Marek

Obsazení: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Vladimír Polívka, Norbert Lichý, David Novotný, Jiří Maryško, Veronika Konečná, Jan Kolařík, Monika Řeháčková, Vojtěch Hrabák, Andrea Berecková, Jan Komínek, Anna Kratochvílová, Ivan Sochor a další

Původní znění: čeština
100 min.

 

Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman Hastrman – natáčení Hastrman – natáčení Hastrman – natáčení Hastrman – natáčení Hastrman – přípravy na natáčení Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017) Hastrman – prezentace filmu na festivalu v Karlových Varech (červenec 2017)

 

Video

Rozhovor 1, Rozhovor 2, Rozhovor 3, Rozhovor 4

Reportáž o natáčení a rozhovor

Reportáž o natáčení a ukázky

Trailer

Teaser

Záběr z natáčení

 

Audio

Reportáž a rozhovor

 

Odkazy

Oficiální stránky filmu

 

Z médií

Zpěvák, herec a režisér Ondřej Havelka natočí adaptaci ekologického thrilleru Miloše Urbana Hastrman oceněného Magnesií Literou za nejlepší prózu 2001. V osobitém příběhu jedné krajiny a hastrmana, kterého láska k venkovské dívce plní štěstím i stravující vášní, si zahrají Karel Dobrý a Simona Zmrzlá.
-ska-, Deník 28.6.2017.

Romantický thriller Hastrman, jehož předlohou je třetí kniha Miloše Urbana oceněná Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001, má za sebou první ze čtyř etap natáčení. Režie se ujal Ondřej Havelka, titulní roli hraje Karel Dobrý.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 7.7.2017.

Hlavní roli v romantickém thrilleru o hastrmanovi a jeho lásce k venkovské dívce ztvární Karel Dobrý.
-hzp-, EuroZprávy.cz 5.7.2017.

Hlavní roli v romantickém a zároveň ironickém příběhu Hastrmana, jehož láska k venkovské dívce Katynce naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní, ztvární Karel Dobrý.
Lidové noviny 9.7.2017.

V hlavní roli dramatu s podtitulem „Zvíře v člověku, člověk ve zvířeti“ se představí Karel Dobrý.
Jana Benediktová, ČT24.cz 2.8.2017.

Režisér Ondřej Havelka právě natáčí romantické drama HASTRMAN s Karlem Dobrým a Simonou Zmrzlou v hlavních rolích. A o čem konkrétně chystaný televizní film vypráví? Hastrman se díky vztahu k venkovskému děvčeti, Katynce, ocitne v zajetí dvou silných emocí, spalující vášně i dříve netušeného štěstí. Katynka se tak stává vedle silného pouta k přírodě hlavním smyslem jeho života. Ale i zkázy…
Týdeník Televize 11.7.2017.

Předlohou se stal román Miloše Urbana Hastrman. Podle ní vzniká romantický a zároveň ironický thriller s Karlem Dobrým v hlavní roli. /…/ Ve filmu, který vzniká v koprodukci s Českou televizí, si vedle Karla Dobrého zahrají Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Norbert Lichý nebo Vladimír Polívka.
Jana Benediktová, ČT24.cz 5.7.2017.

Baron v podání herce Karla Dobrého se dvoří rychtářově dceři Katynce. Není však pouze šlechtic, ale také vodník. Rozkol mezi těmito dvěma světy je pro něj prokletím. Vždy, když se zamiluje a je následně odhaleno, že nepochází z říše lidí, musí milovanou dívku zabít, aby ho neprozradila. Tak putuje nešťastně staletími.
-red-, 5plus2 25.8.2017.

V hlavní roli hastrmana, jenž se umí krutě mstít, se představí Karel Dobrý, v dalších rolích se objeví například Jiří Lábus, Norbert Rychlý a v roli Katynky Simona Zmrzlá.
Iva Vondrová, Překvapení 31.7.2017.

V hlavní roli v romantickém a zároveň ironickém příběhu Hastrmana, jehož láska k venkovské dívce Katynce naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní, se objeví Karel Dobrý. /…/ Podle Karla Dobrého se pravé věci nedají zobrazit ani vyslovit. „My se o to přesto pokoušíme,“ uvedl.
Týden.cz 4.7.2017.

Johanes Salmon, baron de Caus v podání herce Karla Dobrého se mezi chalupami kouřimského skanzenu dvoří rychtářově dceři Katynce. Hlavní postava filmu Hastrman, který na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana natáčí jako svůj filmový debut Ondřej Havelka, je však nejen šlechticem, ale především vodníkem. A právě svár mezi lidskostí a zvířecí podstatou své bytosti se nakonec Hastrmanovi stane osudným. „Vždycky když potká nějakou ženu, zamiluje se do ní. Ve chvíli, kdy ona odhalí, že není z říše lidí, musí ji zabít, aby se nic nevyzradilo. Tímhle způsobem putuje staletími, nese v sobě to prokletí. Pak se ale zamiluje tak, že onu dívku nechce zabít, naopak, chce si ji uchovat navždy,“ prozradil o Hastrmanově údělu Karel Dobrý.
-brl-, Mladá fronta DNES 11.8.2017.

Příběh jedné romance, jedné krajiny a hastrmana se na filmové plátno rozhodl převést režisér, herec a hudebník Ondřej Havelka. Do hlavní role charizmatického vodníka obsadil Karla Dobrého. /…/ Karel Dobrý řekl Novinkám.cz, že Hastrmana četl hned, když vyšel. Uhranulo ho totiž už Sedmikostelí, tedy také Urbanova kniha. A zda má s postavou něco společného? „Myslím si, že každý člověk má s touhle postavou něco společného. Je o ukrytých vášních. O sebespalujícím vnitřním světě,“ uvedl. Také on (Ondřej Havelka) by, podobně jako Karel Dobrý, chtěl procházet staletími: „Bylo by to výborné.“ Prý by se ani nebál samoty. „Já si myslím, že kdybych už přistoupil na to, že budu bezvěký, mistr Makropulos, tak bych to musel zkrátka přijmout. Žít s tím.“ /…/ Vedle Karla Dobrého si ve snímku zahraje Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Norbert Lichý, David Novotný, Vladimír Polívka, Jiří Maryško nebo Jan Kolařík.
Lenka Hloušková, Novinky.cz 5.7.2017.

„Je to překrásná kniha, od chvíle, kdy jsem si ji přečetl, sním o tom, že by to mohl být hezký film. Deset let jsem to nosil v hlavě, tři roky trvalo napsat scénář,“ řekl v Karlových Varech Havelka, který ho napsal společně s Petrem Hudským a do titulní role obsadil Karla Dobrého. „Myslím, že každý člověk má s postavou Hastrmana něco společného. Je o ukrytých vášních a o spalujícím vnitřním světě,“ řekl Dobrý a přiznal, že tak jako Hastrman by i on chtěl procházet staletími. „Bavila by mě na tom ta možnost napravit chyby, které člověk zkraje z neznalosti napáchal,“ řekl. /…/ Vedle Karla Dobrého ve filmu budou hrát Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Norbert Lichý, David Novotný či Vladimír Polívka.
Věra Míšková, Právo 12.7.2017.

Baron de Caus (Karel Dobrý) se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se však životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka (Simona Zmrzlá) revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. /…/ Pro divadelního režiséra, herce a hudebníka Ondřeje Havelku je romantický thriller filmovým debutem. Pro Karla Dobrého je pak role svérázného vodníka první hlavní rolí v celovečerním snímku.  „Jsem přesvědčen, že Karel Dobrý byl pro tu roli předurčen. Je to velice tvárný herec s bohatou představivostí, navíc rozpětí jeho výrazových prostředků je velmi široké. Dokáže být elegantním aristokratem, zároveň popustí-li uzdu svým vášním, umí se skutečně proměnit ve zvíře,“ říká o představiteli titulní role režisér Havelka. /…/ „Je to hastrman, žije pod vodou a žije na souši, je to člověk obojživelník, takový polobůh. Není omezený pozemským životem, ale zároveň je postižený lidskými slabostmi, kterým podléhá a které neberou konce, protože je svým způsobem nesmrtelný,“ popisuje svou roli Karel Dobrý, který během celého natáčení nechyběl na place ani jediný den.
-jh-, ČT24.cz 25.1.2018.

Na naše poměry nezvykle dramatickou ukázku přichystal Ondřej Havelka, který právě dokončuje svůj romantický thriller Hastrman. V hlavní roli se objeví vděčná tvář všech ďábelských postav, tedy herec Karel Dobrý. /…/ Film diváky zavede na vesnici 30. let 19. století, kdy se baron de Caus (Dobrý) vrací se svým sluhou v podání Jiřího Lábuse z cest po světě. Na svém panství chce především začít s prací na obnově rybníků. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane rychtářova dcera Katynka (Simona Zmrzlá) revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů.
Tomáš Šťástka, iDnes.cz 25.1.2018.

Příběh o lásce vodníka k venkovské dívce popisuje Havelka také jako ironický příběh o láskou poblázněném aristokratovi. Mezi lidmi hastrman totiž vystupuje jako baron de Caus. Jeho představitele našel v herci Karlu Dobrém. Jeho milou hraje Simona Zmrzlá z Divadla Husa na provázku.
Jana Benediktová, ČT24.cz 1.3.2018.

Největší výzvou bylo obsazení hlavní role hastrmana, kterou nakonec získal Karel Dobrý, jeden z nejobsazovanějších českých herců v zahraničních filmech, mj. držitel Ceny Alfréda Radoka z roku 2013. Karel Dobrý si zahrál za svou kariéru například po boku Penelope Cruzové, objevil se ve snímku Briana de Palmy Mission: Impossible, v českých filmech zaujal v Pramenu života nebo v baladě Zlatý kolovrat ve filmovém zpracování Kytice. Jednu z hlavních rolí ztvárnil i v televizním seriálu Četníci z Luhačovic.
Lidové noviny 2.3.2018.

Žádný zelený mužíček, ale hrozivý a tajemný hastrman: Karel Dobrý si opět zahrál postavu z říše kouzel. Viděli jsme ho jako upíra a čerta v pohádkových příbězích Zdeňka Trošky (64). A mystické postavy mu nabízejí i další režiséři. Jako režijní debutant si Karla Dobrého do titulní role filmu Hastrman vybral Ondřej Havelka (63). /…/ Vedle zmíněného Karla Dobrého a Simony Zmrzlé v hlavních rolích si ve filmu ale zahráli i etablovaní herci jako Jiří Lábus či David Novotný.
Saša Šeflová, Super.cz 3.3.2018.

Karel Dobrý rozehraje vášně Urbanova Hastrmana stylově na jaře. /…/ Tvůrci příběhu o lásce, vášni a krajině dali ve filmu šanci i novým tvářím, vedle Karla Dobrého v titulní roli tak uvidíme i Simonu Zmrzlou a další neznámé herce (mj. Jan Kolařík, Jiří Maryško). Zahrály si tu i známé osobnosti jako třeba Jiří Lábus nebo David Novotný. /…/ Roli Francla, sluhy barona a zároveň hastrmana v podání Karla Dobrého, ztvárnil Jiří Lábus.
Jana Podskalská, Deník 28.2.2018.

Devatenáctého dubna vstoupí do našich kin nový český film Hastrman. Režisér Ondřej Havelka natáčel na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou. Hlavní postavu, člověka ve zvířeti a zvíře v člověku, ztvárnil herec Karel Dobrý. Romantický thriller je pro Ondřeje Havelku režijním debutem.
-miš-, Týdeník Rozhlas 5.3.2018.

V obsazení hlavních rolí se objeví Karel Dobrý, Jiří Lábus a Simona Zmrzlá. Premiéra je rovněž plánována na jaro.
Ondřej Bambas, Radiožurnál.cz 29.12.2017.

V dubnu vstoupí do kin Hastrman, adaptace úspěšného románu Miloše Urbana v režii Ondřeje Havelky: hrají v ní Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Maryško či Jiří Lábus.
Marcel Kabát, Lidové noviny 29.12.2017.

Do kin se film s Karlem Dobrým (48) v hlavní roli dostane 19. dubna příštího roku.
-lbp-, Aha! 7.7.2017.

Česká televize představí na Divadelním náměstí v Karlových Varech řadu nových televizních i filmových projektů. Chystaný film Ondřeje Havelky s Karlem Dobrým, nový komediální seriál s Alenou Mihulovou, snímek Zdeňka a Jana Svěrákových nebo roky příprav českého loutkového sci-fi muzikálu Lajka. /…/ Úterý 4. 7. 2017, 13:00 Hastrman. Ondřej Havelka chystá nový film podle bestselleru Miloše Urbana Hastrman. Představí jej spolu s herci Karlem Dobrým a Simonou Zmrzlou.
Jan Brychta, Digizone.cz 29.6.2017.

Dalšími téměř šesti desítkami projekcí pokračuje dnes v Karlových Varech mezinárodní filmový festival. /…/ Odpoledne bude o svém vznikajícím romantickém thrilleru Hastrman hovořit režisér Ondřej Havelka a producent Čestmír Kopecký spolu s představitelem titulní role Karlem Dobrým.
-vkr-, Info.cz 4.7.2017.

Dnes ve 13:00 se v Domě České televize představí nový český film Hastrman. Koprodukční snímek ČT, který vzniká na motivy odvážného bestselleru Miloše Urbana, zde uvede jeho spoluscenárista a režisér Ondřej Havelka spolu s představiteli hlavních rolí, Karlem Dobrým a Simonou Zmrzlou. /…/ V hlavní roli se objeví herec Karel Dobrý. Jeho postava se díky vztahu k venkovskému děvčeti, Katynce, ocitne v zajetí dvou silných emocí, spalující vášně i dříve netušeného štěstí. /…/ Svůj nový snímek představí v Domě České televize na Divadelním náměstí ve 13:00 spolu s Karlem Dobrým, herečkou Simonou Zmrzlou, Jaroslavem Sedláčkem z Filmového centra České televize i Čestmírem Kopeckým, v jehož společnosti První veřejnoprávní za koprodukce České televize a Barrandov Studio snímek vzniká. Kromě Karla Dobrého se ve filmu objeví také Jiří Lábus, Norbert Lichý, David Novotný či Vladimír Polívka.
Alžběta Plívová, Tisková zpráva České televize 4.7.2017.

Pro fanoušky české tvorby musí být program Domu České televize jako ráj na zemi. Každý den se zde konají zajímavé besedy s tvůrci, v jejichž průběhu se může kdokoli na cokoli zeptat. Dnes se v něm konaly besedy k filmům Hastrman (podle předlohy Miloše Urbana) s režisérem Ondřejem Havelkou, hlavními představiteli Simonou Zmrzlou a Karlem Dobrým a také s producentem Čestmírem Kopeckým.
Alexandra Laňková, Marieclaire.cz 9.7.2017.

Přestože je karlovarský festival plný filmů, s nadějí se vyhlížejí ty nové, zejména české. MFFKV je ideální platformou na jejich prezentaci. Režisér Ondřej Havelka tu představil svůj celovečerní režijní debut Hastrman, který právě natáčí podle románu Miloše Urbana. Titulní roli svěřil režisér Karlu Dobrému.
Darina Křivánková, Reflex.cz 6.7.2017.

Denně cestou do Kokořínského dolu projedou desítky cyklistů a řidičů aut. Nenápadným stavením schovaným mezi skalami ale nikdo pozornost nevěnuje. Zarazí se, jen když projde herec Karel Dobrý s cylindrem na hlavě nebo Jiří Lábus s šedivými pejzy. /…/ Velký rybník vyzkoušel o polední pauze i samotný Hastrman – herec Karel Dobrý. „Je to velká úleva, bohužel to zas brzy skončí, ale potom bude zase možnost se vykoupat,“ vzkazuje z vody herec. Knižní předloha filmu ho prý naprosto zasáhla a z realizace filmu je zatím nadšený.
Ondřej Bambas, iRozhlas.cz 1.8.2017.

Denně tu projedou cestou do Kokořínského dolu desítky cyklistů a řidičů aut. Nenápadným stavením schovaným mezi skalami ale nikdo pozornost nevěnuje. Zarazí se, jen když projde herec Karel Dobrý s cylindrem na hlavě nebo Jiří Lábus s šedivými pejzy. /…/ Velký rybník vyzkoušel o polední pauze i samotný Hastrman. Herec Karel Dobrý si do něj odskočil z historického kostýmu. „Je to tu prošpikované přírodou, do záběru i ze záběru nám létají vlaštovky krmit mladé,“ užívá si prostředí Dobrý. Baví ho i role. „Kniha mě zasáhla. Je to krásný román, bylo to jako zjevení. Úplně mě to uhranulo.“
Ondřej Bambas & Jakub Wojtovič, Radiožurnál.cz 2.8.2017.

Velký rybník vyzkoušel o polední pauze i samotný hastrman, herec Karel Dobrý.
Jaká je voda?
Krásně studená.
To je asi příjemný se takhle zbavit toho dobovýho kostýmu.
Velká úleva. Bohužel to zase za chvilku skončí. Ale tak potom zase bude možnost se vykoupat.
Ta role samotná oslovila vás knižní předloha, nebo to byl scénář?
Mně se ta knížka, ta knížka mě úplně zasáhla, to je prostě krásnej román. Zelenej román. Jo, mě ten Urban tenkrát v tom roce, to bylo někdy po roce 2000, tak to bylo jako zjevení prostě, současnej takovej romantik jako, to bylo úžasný. I ten gotickej román Sedmikostelí, zelenej román Hastrman, tak jenom doufám, že mu to nepokazíme a že aspoň něco z tý knížky se nám podaří přenést na plátno.
Z rozhovoru s Karlem Dobrým, Ondřej Bambas, Český rozhlas Plus 1.8.2017.

TŘI FILMY, KTERÉ TEĎ MUSÍTE VIDĚT: Nevím, zda je musíte vidět, ale já jsem zvědavý na novou verzi Scarface. Scenář napsali Ethan a Joel Coenovi. Dále pak na filmové zpracování mého oblíbeného románu Hastrman. Režie Ondřej Havelka, titulní role Karel Dobrý.
Odpovědi Stanislava Majera v rubrice „Kulturní diář“, Marie Claire 13.12.2017.