Kudykam

/lyrikál, hudební inscenace/

Státní opera Praha (Kudykam, s.r.o.)
Role: Kudykam

Autoři: Michal Horáček, Petr Hapka
Režie: Dodo Gombár
První vystoupení: 23. 10. 2009

Roli alternovali Vojtěch Dyk a Csongor Kassai.
Premiéra: 21. 10. 2009 (K.Dobrý se objevil na konci společně s alternujícími V.Dykem a C.Kassaiem). Pražská derniéra: 16. 1. 2011 (K.Dobrý odehrál roli společně s C.Kassaiem). Poslední vystoupení: 18. 11. 2011. Derniéra: 19. 11. 2011. Počet uvedení: 81. Přibližný počet odehraných uvedení: 33.
Inscenaci zaznamenala a uvedla Česká televize (s Csongorem Kassaiem).

Kudykam

Námět: Michaela Hořejší, Michal Horáček
Libreto a texty písní: Michal Horáček
Hudba: Petr Hapka
Výprava: Michaela Hořejší
Light design: Pavel Dautovský
Scénická hudba, instrumentace a hudební nastudování: Ondřej Brzobohatý
Dirigenti: Jiří Mikula / Tomáš Brauner
Sound design: Michal Pekárek
Choreografie: Pavel Strouhal

Kudykam: Vojtěch Dyk / Csongor Kassai / Karel Dobrý / (výjimečně i Jan Sklenář)
Martin: Ondřej Ruml / Jan Maxián / Marek Holý
Martina: Petra Hřebíčková / Hana Holišová / Jana Stryková / Lucia Šoralová
Štamgast: Gustav Řezníček / Jan Sklenář / Filip Čapka
Jasnovidka: Věra Nerušilová / Hana Seidlová / Nina Divíšková
Strýc: Jaromír Dulava / Václav Svoboda / Pavel Zatloukal
Pozorovatel: František Segrado
Cizí žena: Naďa Válová / Lucia Šoralová
Šumichrást Alfa: Michal Kavalčík / Denny Ratajský / Viktor Polášek
Šumichrást Beta: Zbyněk Fric / Oldřich Smysl / Viktor Polášek
Šumichrást Gama: Petr Novotný / Petr Šudoma / Viktor Polášek
Šumichrást Delta: Jan Bursa / Václav Muška / Viktor Polášek
Mňaudámička Una: Kristýna Kudrnáčová / Alžbeta Stanková / Lucie Žďárská-Novotná
Mňaudámička Due: Soňa Jányová / Kateřina Nováková / Veronika Veselá / Barbara Chybová
Mňaudámička Tre: Tereza Martinková / Linda Fikar Stránská / Kateřina Šildová / Barbara Chybová
Kant: Jaroslav Synek / Vojtěch Gajda
a další
Mimořádní hosté: Lucie Bílá, Karel Gott, Aneta Langerová a další

 

Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam Kudykam – zkouška Kudykam – repríza v lednu 2011 Kudykam – repríza v lednu 2011 Kudykam – repríza v lednu 2011 Kudykam – repríza v lednu 2011 Kudykam – děkovačka reprízy v lednu 2011 Kudykam – děkovačka reprízy v lednu 2011 Kudykam – pražská derniéra (leden 2011) Kudykam – pražská derniéra (leden 2011) Kudykam – pražská derniéra (leden 2011) Kudykam – pražská derniéra (leden 2011) Kudykam – pražská derniéra (leden 2011) Kudykam – děkovačka při pražské derniéře (leden 2011) Kudykam – děkovačka při pražské derniéře (leden 2011) Kudykam – děkovačka při pražské derniéře (leden 2011) Kudykam – plakát s obsazením k pražské derniéře (leden 2011) Kudykam – zájezd Brno (leden 2011) Kudykam – v zákulisí při zájezdě Kudykam – vystoupení uskutečněné v průběhu příprav inscenace a CD

 

Video

Závěrečná děkovačka z premiéry s písní Tante cose da veder'

Dokument o vzniku inscenace

Cyklus krátkých dokumentů o vzniku inscenace
1. dokument – Michal Horáček
2. dokument – Petr Hapka
3. dokument – Pavel Strouhal
4. dokument – Ondřej Brzobohatý
5. dokument – Dodo Gombár
6. dokument – Michaela Hořejší
(všechny dokumenty)

 

Audio

Hladiny (píseň)

Štvanice (píseň)

Tante cose da veder' (pracovní verze písně)

 

Související

Petře Hapko, děkujeme (2015)

Diskografie (CD s písněmi z divadelní inscenace)

Pořady a dokumenty (dokument o vzniku inscenace, cyklus krátkých dokumentů o vzniku inscenace)

 

Odkazy

Oficiální stránky projektu

 

Z médií (inscenace)

Když Dyk na samém počátku Horáčkovými verši vtipně komentuje svůj rozevlátý kostým s tím, že si sám představoval něco od Armaniho, sportovnějšího, praktičtějšího, už víme, že právě on bude hlavním showmanem. Totéž lze očekávat od Csongora Kassaieho a Karla Dobrého, alternujících v roli Kudykama.
Kateřina Kadlecová, Reflex 29.10.2009.

Veršované dílo Michala Horáčka Kudykam mělo ve Státní opeře svou dlouho očekávanou premiéru. /…/ Závěrečnou skladbu Tante cose da veder’ zazpíval hostující Karel Gott. V přídavku si tuto skladbu s Gottem zazpívali všichni představitelé Kudykama – Csongor Kassai, Vojtěch Dyk a Karel Dobrý.
-ela-, bleskove.centrum.cz 23.10.2009.

Hlavním hrdinou je Martin, jehož na počátku spatříme v jeho pokoji, tzv. Penzionu svět. Rozhoduje se, zda má vykonat svou duchovní cestu a následovat tak svého strýce. Pokud se rozhodne pro cestu, kudy kam má přesně jít? To je otázka, která se následně zhmotní v podobě postavy Kudykama (v alternaci jej skvěle nastudovali Karel Dobrý, Vojtěch Dyk a Csongor Kassai), jež se stává jeho průvodcem na cestě plné překážek.
-kul-, Deník 21.10.2009.

Jednotliví zpěváci a zpěvačky nabídli své představy o interpretaci jednotlivých písní, umělecký producent Michal Horáček posléze vybral ty nejpůsobivější. Kromě umělců, které ve Státní opeře Praha uvidíte jako představitele jednotlivých rolí, se nahrávání zúčastnilo i mnoho dalších, vesměs exluzivních hostů. Například titulní Kudykamovu píseň Tante cose da veder‘ do této doby nazpívali pánové Karel Gott, Karel Dobrý, Vojtěch Dyk a Jarek Nohavica. /…/ Mezi vítězi dlouhých a náročných konkurzů stojí za zmínku přinejmenším Vojtěch Dyk, Csongor Kassai, Karel Dobrý, Nina Divíšková, Ondřej Ruml. Celkem jich však budou desítky.
Iva Tymrová, Dobrý den s Kurýrem 7.12.2009.

Průvodcem se mu stává Kudykam (Vojtěch Dyk, Csongor Kassai, Karel Dobrý) – rádce, který před ním odkrývá možnosti a ukazuje mu, co život nabízí.
Iveta Vařečková, Juicy 27.10.2009.

Kromě nich se představí tři alternace v hlavní roli prazvláštního mistra Kudykama: Vojtěch Dyk, Csongor Kassai a Karel Dobrý, tři v roli Martina, který pod jeho vedením putuje v Penzionu Svět (Ondřej Ruml, Jan Maxián a Marek Holý).
Klára Kubíčková, Magazín Víkend Dnes 17.10.2009.

V titulní roli budou alternovat Vojtěch Dyk, Csongor Kassai a Karel Dobrý. „Karel Dobrý je osudový, skoro démonický, zatímco Vojta Dyk hravý a Csongor Kassai věčně nevyzpytatelný,“ tvrdí Horáček.
Marcela Černá, Glanc 15.10.2009.

Herec hradeckého divadla Jan Sklenář, muzikálová zpěvačka z pražského Divadla Kalich Lucie Šoralová, Jan Maxián ze skupiny NightWork a herec Karel Dobrý jsou podle textaře Michala Horáčka možnými budoucími pěveckými hvězdami.
Metro 3.8.2009.

První událostí je dnešní odhalení výsledků divácké ankety o nejatraktivnější obsazení, ty by měly být zohledněny na připravovaném audiovizuálním záznamu. Ten bude pořízen 9. a 10. listopadu 2010 Českou televizí v režii Viktora Polesného a je plánován primárně pro DVD vydání (a zřejmě i televizní odvysílání). Vítězi se stali možná trochu podle očekávání Vojtěch Dyk jako Kudykam, Ondřej Ruml coby poutník Martin a Lucia Šoralová jako jeho láska Martina. Za nimi skončila trojice Karel Dobrý, opět Ondřej Ruml a Petra Hřebíčková. Kéž by se touto anketou nechaly inspirovat i jiné produkce při přípravách natáčení DVD. Pro toho, kdo ale hlasování přes celé léto sledoval pečlivě, může být nakonec vítězství zejména Vojtěcha Dyka trochu překvapením, jelikož na internetových stránkách se mnohem výrazněji projevovala v různých komentářích početná skupinka fanoušků Kudykama v podání Karla Dobrého, lze tedy předpokládat, že počet hlasů byl v tomto případě velmi těsný.
Ondřej Doubrava, Musical.cz 15.9.2010.

Ve druhém lednovém týdnu roku 2011 se diváci ve Státní opeře loučili s Horáčkovým lyrikálem Kudykam. První představení z této poslední série se konalo ve středu 12. ledna a v hlavních rolích se představili Karel Dobrý jako Kudykam a Ondřej Ruml coby Martin. I obsazení ostatních rolí bylo tento večer velmi slibné, a tak se plně obsazené hlediště mělo na co těšit. Všichni byli zvědaví, jak se toto obsazení se svým posledním představením v této podobě vyrovná a jak se se Státní operou rozloučí. Dvojice Karel Dobrý / Ondřej Ruml v hlavních rolích byla zpočátku poněkud opomíjena a ve stínu ostatních alternací. Hrála až třetí premiéru 23. 10. 2009, která již nebyla médii tolik sledovaná jako první dvě premiéry. I když nováček na prknech, která znamenají svět, Ondřej Ruml dostal svou – nebojím se říci – životní šanci, když byl do role Martina obsazen, produkce si zjevně byla vědoma jeho pěveckých předností, avšak po herecké stránce to byla tak trochu sázka do loterie, neboť Ondřej do té doby neměl vůbec žádné herecké zkušenosti. /…/ O obsahu představení i jeho tvůrcích už toho bylo napsáno více než dost, takže se teď budu věnovat pouze tomu poslednímu představení s dvojicí Dobrý / Ruml v hlavních rolích. /…/ Martinova partnera a souputníka na jeho strastiplné pouti za hledáním smyslu života Kudykama ztvárnil více než excelentně Karel Dobrý. Všestranný herec s bohatými zkušenostmi, který je více známý spíše zahraničním divákům z mnoha filmových rolí, než na našich scénách. Kudykamovu hravost si vyloženě užíval a společně s Šumichrásty předvedl nejen vynikající herecký a pěvecký výkon, ale byl skvělý i po pohybové a taneční stránce. Jeho „Hladiny“ patřily opravdu k lahůdkám tohoto představení.
Alena Homolková, Musicalnet.cz 12.1.2011.

Další alternací Kudykama byl Karel Dobrý, herec, který v Čechách nebyl širší veřejnosti až tak známý. Diváci ho znají spíše ze zahraničních filmů, kam je často obsazován, neboť plynně ovládá několik jazyků. Michal Horáček na něj dostal doporučení, byl se na něj podívat a okamžitě mu roli Kudykama nabídl. Zdá se, že se ve výběru trefil do černého. Karel Dobrý vetkl Kudykamovi démoničnost tajemné bytosti, od které může člověk očekávat prakticky cokoli. Jeho Kudykam chvílemi Martina laskavě na cestě provázel, chvílemi mu jakoby mu sám nastražoval záludné pasti a bavil se jeho bezradností. Pěvecky byl brilantní, skvělý i pohybově a tanečně. Kudykam Karla Dobrého na mne působil nejpřesvědčivěji, zvláště v kombinaci s Ondřejem Rumlem v roli Martina. /…/ A teď již pojďme k samotné derniéře Kudykama, která se konala 16. ledna 2011. První půlku posledního představení hráli Karel Dobrý (Kudykam), Ondřej Ruml (Martin) a Petra Hřebíčková (Martina). Jak už jsem se zmínila v některé z předchozích recenzí, tato kombinace pro mne byla ze všech možností tou nejlepší a tato trojice si po všech stránkách vzájemně nejvíce sedla. Zkrátka to byl herecký i pěvecký koncert a hlavně ve dvojici Ruml – Dobrý to krásně jiskřilo. Největší pokrok udělal od dob premiér Ondřej Ruml, který se po herecké stránce až neuvěřitelně zlepšil a vyzrál. O přestávce se těchto rolí ujali Csongor Kassai, Jan Maxián a Lucia Šoralová. Všichni tři byli výborní, nedalo se jim nic vytknout, ale přeci jen jsem se nemohla ubránit dojmu, že ve druhé polovině představení jakoby „spadl řemen“ a nic mě nedokázalo zasáhnout do hloubky nebo dojmout k slzám, jak se mi to chvílemi stávalo u první trojice. Zkrátka jsem měla pocit, a nebyl to pouze pocit můj – z řad publika mi to několik diváků potvrdilo – že první trojice hrála víc naplno a dávala do toho více prožitku a srdíčka. /…/ Závěrečnou píseň „Tante cose da vedere“ zazpívali oba Kudykamové Karel Dobrý a Csongor Kassai. Bylo sice znát, že se jedná o improvizaci, neboť pánové nebyli příliš sehraní, ale každý z diváků jim to rád odpustil.
Alena Homolková, Musicalnet.cz 16.1.2011.

Derniérový Kudykam byl ozvláštněn zdvojeným obsazením hlavních rolí. V roli Kudykama jsme mohli vidět v první polovině představení Karla Dobrého, v druhé půli pak hrál Csongor Kassai, Martina ztvárnili Ondřej Ruml a Jan Maxián a jako Martina se představila nejprve Petra Hřebíčková a po přestávce Lucia Šoralová. /…/ Závěrečnou Kudykamovu píseň „Tante cose da veder“ pak zazpívali oba Kudykamové, Karel Dobrý i Csongor Kassai. /…/ Co se derniérových Kudykamů týče, Karel Dobrý je vynikající herec, což dokazuje nejen v divadle ale i ve filmech, pěvecky odvádí rovněž velmi kvalitní výkon a osobně musím říci, že jeho Kudykam mi k srdci přirostl asi nejvíce, při písni „Hladiny“ v jeho podání doslova mrazí.
Lenka Křičenská, Musical.cz 22.1.2011.

Hned v úvodu měl autor lyrikálu Michal Horáček pro diváky jedno nečekané překvapení. Ještě před zazněním prvních tónů písně „Penzion svět“ zamířil reflektor do lóže Michala Horáčka, který se ujal slova a oznámil publiku změnu obsazení v roli Kudykama. Původně avizovaný Karel Dobrý nemohl pro svou zdravotní indispozici představení odehrát, takže produkce na poslední chvíli žhavila linky a sháněla alternace. Chvíli to vypadalo, že se bude představení rušit, ale nakonec to dobře dopadlo. Dnešního Kudykama se nakonec ujal časově velmi vytížený Csongor Kassai, a tak mohlo představení s touto změnou v hlavní roli přeci jen začít.
Alena Homolková, Musicalnet.cz 14.1.2011.

Ve Státní opeře Praha se v neděli uskutečnilo poslední představení projektu Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam. Derniéru divadelní hry o 2009 verších doprovodil dlouhotrvající aplaus a ovace vstoje. Hlavní roli Kudykama si rozdělili Karel Dobrý a Csongor Kassai, roli Martina Ondřej Ruml a Jan Maxián. Projekt Kudykam se na začátku června představí v Brně.
Jan Schejbal, Týden 17.1.2011.

Všechno vezeme do Brna, kam právě vyráží kudykamovský předvoj včetně kamionů plných kulis a kostýmů. Všichni se mimořádně těšíme na velká setkání s (převážně) moravským, báječným obecenstvem. P.S. Karel Dobrý chodí s šálou kolem krku, aby i tentokrát předal divákům v Hladinách a v Tante cose všechno, co v sobě tyto pěvecky náročné skladby skrývají.
Profil inscenace v síti Facebook, listopad 2011.

Takže znovu k jistotě: Horáček – Hapka?
To není tak. Vyšlo to z toho, že já vlastně nevím, jak naše písničky fungují před publikem. Nikdy jsem to v celku neviděl, neslyšel a necítil. A strašně si přeju vidět reakci živýho publika. Skutečných lidí, který nejsou ničím vázaný. Který můžou plakat a jásat, ale taky pískat, zívat, jít na záchod nebo domů. Ve třech alternacích hlavních rolí docela vidím Vojtěcha Dyka, Richarda Krajča, Csongora Kassaie nebo Karla Dobrého, ale to není jisté, casting teprve bude.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Marcela Pecháčková, Instinkt 18.9.2008.

Málokdo ale ví, že třeba herec Karel Dobrý je úžasný zpěvák. Steven Spielberg ví, že je to dobrý herec, protože mu dal kontrakt, ale on je i výtečný zpěvák. Bude to velmi dobrodružné.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Jaroslav Špulák, Právo 23.3.2009.

Jak vlastně došlo k výběru tak rozdílných představitelů hlavní role Kudykama, kterého zcela neporovnatelně, přitom více než úspěšně představovali Vojtěch Dyk, Karel Dobrý a Csongor Kassai? A co vás na jednotlivých Kudykamech zaujalo?
Vojtu Dyka jsem viděl na jeho absolventském představení na pražské DAMU. Nebyl tehdy příliš známý, nicméně to, že je jedinečným talentem, mi bylo zřejmé hned. Csongora Kassaie doporučil režisér Gombár, na castinzích exceloval a nebylo co řešit. Na Karla Dobrého mě upozornila Michaela Hořejší, šli jsme se podívat na „Kabaret Ivan Blatný”, kde hrál hlavní roli. Byl to tak fantastický výkon, že jsem mu roli hned nabídl. Dost dlouho si to rozmýšlel a pak ještě rozhodnutí několikrát změnil, ale nakonec to vyšlo a mě to moc těší. Kdyby nebyl Karel Dobrý, uvažoval jsem i o Szidi Tobias a Dodo Gombár doporučoval slovenskou hvězdu Robo Roba.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Alena Kaclová, Musical.cz 10.12.2011.

Na jednotlivých představeních spolupracují různí umělci, jak jste je vybíral?
S některými interprety jsem se potkal už při práci na Kudykamu, a pak mám také za sebou pětadvacet let spolupráce s Petrem Hapkou. A za tu dobu jsem si už poslechl mnoho lidí. /…/ A tihle mají vždycky ještě nějakého hosta. Tím už byla třeba Katarína Koščová, zveme taky Vojtu Dyka, Karla Dobrého… To je nádherná práce, která beze zbytku naplní celý můj rok.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Gabriela Vágner, ForMen 6.3.2012.

Karel Dobrý: V roli šíleného básníka Ivana Blatného, posypaný moukou a nesčetnými cigaretami z popelníku, mluvil jako by každé jeho slovo mohlo spasit svět. A pak zpíval – až srdce usedalo… Tak jsem ho uviděl poprvé, v divadle Komedie. Takového umělce bylo zbytečné zvát na casting. Myslím, že patří k největším hercům své generace.
Charakteristika Karla Dobrého, jejímž autorem je Michal Horáček, uveřejněná na oficiálních stránkách inscenace.

Novou tváří bude Ondřej Ruml, finalista posledního ročníku soutěže X-Factor. „Budou tam vystupovat velice zajímaví lidé, které jsem objevil, ačkoliv měli být podle mě objeveni už dávno,“ řekl Michal Horáček. „Třeba Karel Dobrý. Málokdo ví, že je to jediný český herec, kterému režisér Steven Spielberg nabídl kontrakt v Americe, kde hraje v mnoha zahraničních filmech. Je to vynikající osobnost a ještě k tomu fantastický zpěvák.“
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Vladimír Vlasák, Mladá fronta DNES 26.6.2009.

V Kudykamovi vystupují v podstatě jen málo známí herci a zpěváci. Na hvězdy už nezbylo?
Chtěl jsem vsadit na neokoukané, přitom podle mě výborné zpěváky. Například na Csongora Kassaie, Karla Dobrého nebo Vojtu Dyka, kterého považuji asi za vůbec největší český pěvecký talent.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Václav Suchan, Blesk magazín 20.11.2009.

Tam, ano, tam jsou vynikající herecký osobnosti, jako je, každej dneska skoro ví, že prostě Vojtěch Dyk, nastávající velká i herecká hvězda. A kdo se zajímá o české divadlo, tak ví, že jako z nejzajímavějších herců vůbec, který tady máme, je Karel Dobrý, třeba. Ano, to jsou hvězdy.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Zuzana Vlčková, pořad Českého rozhlasu Studio Česko 6.11.2009.

Bude představení v Brně v nějakých částech procházet inovací či změnami?
Ne. Budeme rádi, když po půlroční přestávce odehrajeme představení tak, aby ten dlouhý výpadek nebyl příliš patrný. Každopádně ale nepřijedeme s dietní zájezdovou verzí, nýbrž v plné polní – v roli Kudykama se například vystřídají všichni, tedy Csongor Kassai, Karel Dobrý i Vojtěch Dyk. Přivezeme i celou zvukovou aparaturu, dvacetičlenný živý orchestr i s dirigentem a vůbec všechno až po vlastní maskéry. Taková scéna jako je Janáčkovo divadlo, součást divadla Národního, si to rozhodně zaslouží. Je to pro nás čest, že tam můžeme Kudykama uvést.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Michaela Lejsková, Nova.cz 8.4.2011.

Máte vyprodáno?
Teďka je vyprodáno, teďka v této chvíli chybí 20 lístků a to určitě vyprodaný budou. Jsou ale ještě další představení v září, potom ještě v listopadu a také v lednu. Ten lyrikál je zvláštní tím, že nemá stálý divadelní soubor jakýkoliv divadlo. To je ta velká svoboda. Mohl jsem si tedy po českých zemích a tím myslím nejen Prahu, ale i Hradec Králové a Moravu, jsou tam lidi ze Zlína, z Brna a také ze Slovenska. To se jen tak nestává, protože normálně, když máte divadlo, tak máte soubor, těm hercům platíte měsíční plat, obvykle ne příliš velký. Takže se to dá provozovat. A ty finanční podmínky jsou mnohem přívětivější vůči tomu producentovi. Ale já chci být hlavně přívětivý vůči divákům. Já jim chci představit to nejlepší, co náš společný česko-slovenský kulturní prostor nabízí. Bylo velmi obtížný pro ty lidi se tam dostat, protože těch konkurzů bylo hodně a nehlásili se tam lidi z ulice, ale pozvali jsme pouze ty, který jsme chtěli pozvat. A je to velmi tím pádem takový to nadupadný. Jak to někteří lidé viděli mnohokrát, tak se už ustavily takový tábory příznivců, těch jednotlivých osobností, jednou hraje Kudykam Vojta Dyk, jindy hraje Kudykam Karel Dobrý. To jsou takové tábory, které se přou, který z nich je nejlepší a proč. To je pěkný.
A na koho z těch lidí jste nejvíc pyšný z těch účinkujících, že jste ho tam zlanařili?
Já jsem nejvíc pyšný na Karla Dobrého. Karel Dobrý, moc se to neví, je to jeden z mála českých herců, možná úplně jediný, kterému nabídl v Americe kontrakt Steven Spielberg. Karel Dobrý je poměrně složitá osobnost, ale po mém soudu je to jeden z předních naprosto nejpřednějších českých herců. Vůbec jsem netušil, jak báječně zpívá. Viděl jsem ho v malém představení, kde nás bylo asi 18. Herci tam cedili krev a je to vynikající představení Kabaret Ivan Blatný se to jmenuje. Hraje se to v Praze. On tam zpíval. Já jsem si říkal: To snad není možný, že to není zpěvák. A tak jsem ho pozval do studia, potom nás tak zaujal všechny, že on zpívá na CD Kudykam některé ty hlavní písně a zkrátka on umí opanovat tu svou podmanivou démonickou osobností, tou ohromnou prostoru tý opery. Zatímco on je démonický a takový Vojta Dyk je hravý, jak ho známe, mladý, narcistní trošku a je to úplně jiný Kudykam. Pak je tam Csongor Kassai, to je něco úplně něco jiného. To je zvláštní pán, který hrál, je to maďarský Slovák, hrál v českém filmu, já nevím, skrývajícího se Žida, takže to je takové středoevropská osobnost, to je také moc zajímavý. To jsou ti tři hlavní Kudykamové a pak jsou tam ještě spousta dalších lidí.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Luboš Xaver Veselý, pořad rádia Frekvence 1  Press klub 11.9.2010.

Obsazení je opravdu zajímavé…
V Kudykamovi jsou desítky lidí nejen z Prahy, ale i z Moravy a ze Slovenska… I proto je tak navštěvovaný a tak diskutovaný. Herci jako třeba Karel Dobrý, Ondřej Ruml, Jan Sklenář, Nina Divíšková, Jaromír Dulava a Petra Hřebíčková se na jednom jevišti nikde jinde nesejdou.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Věra Keilová, Magazín Práva 11.9.2010.

Spolupracujete ještě s někým z těchto soutěží?
Ano. Takový Ondřej Ruml je úžasný. Velký dříč. Profi herec, zpěvák. V jeho projevu se odráží chlapecká bezprostřednost, důvěryhodnost. Tomuhle klukovi věřím na scéně naprosto všechno. Určitě s ním budu pracovat i dál. Je to velký talent. Stejně tak jako Karel Dobrý, který hraje jednoho z Kudykamů. To je fenomenální herec a zpěvák.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Zlata Biedermannová, Deník 15.3.2010.

První představení „Českého kalendáře” je v neděli 22. ledna 2012 ve Švandově divadle. Divák se tam bude moci vypravit po celý rok – každou třetí neděli v měsíci. Některé písně budou v každém programu, některé pouze v některém. Chtěl bych tam postupně vyzkoušet nejméně 35 zhudebněných balad a pozvat mnoho hostů. I z Kudykama, samozřejmě: Karla Dobrého, Vojtu Dyka...
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Alena Kaclová, Musical.cz 10.12.2011.

Týden oslovil přední české osobnosti, aby popsaly své nejdůležitější zážitky či úspěchy a prozradily svá životní přání. Michal Horáček mezi největšími zážitky umístil na čtvrté místo: „Tvůrčí spolupráce s Petrem Hapkou, Hanou Hegerovou, Magdalenou Koženou, Michaelou Hořejší, Richardem Müllerem, Jarkem Nohavicou, Michaelem Kocábem, Vojtěchem Dykem, Karlem Dobrým, Csongorem Kassaiem, Jardou Trabandem, Ondřejem Brzobohatým, Dodo Gombárem a mnoha dalšími osobnostmi.
Z rozhovoru s Michalem Horáčkem, Týden 22.8.2011.

Markéta: Vážený pane Horáčku, byla jsem na křestu Vašeho CD Ohrožený druh. Je neskutečné, co vše se Vám podaří dostat do textů písní. Musím vyzdvihnout a pochválit neskutečně sladěný výber zpěvaček a na toto album!!!Chtěla bych se zeptat, zda plánujete v blízké době nějakou další spolupráci s Vaším „dvorním“ hudebníkem Petrem Hapkou?
Michal Horáček: Za laskavá slova děkuji. Album Ohrožený druh mě samotného překvapilo - že si to tolik lidí kupuje a poslouchá. Těžiště mé písničkářské tvorby nicméně spočívá ve spolupráci s Petrem Hapkou. Právě v těchto dnech vrcholí natáčení nového alba KUDYKAM, písniček ze stejnojmenné divadelní hry, která bude mít premiéru ve čtvrtek 22.října 2009. Album vyjde asi o čtrnáct dní dřív; jsou tam interpreti téměř neznámí, ale vesměs skvělí. Předem prozradím, že například Vojtěch Dyk a také Karel Dobrý, zřejmě jediný český herec, který kdy dosal smlouvu od Steven Spielberga – a pomalu nikdo to ani neví. Na tomto albu však bude excelovat, to Vám slibuju.
Z nethovoru s Michalem Horáčkem, server České televize 27.1.2009.

Dobrý den chci se zeptat zdali máte spěváka/čku který/rá se vám nejvíc zamlouvá co se týče zpívání? Děkuji (pe.pe.pe)
Odpověď: Ano, je mnoho takových. Daleko víc, než by člověk řekl – je však třeba mnoho poslouchat. Pro Kudykama jsem našel lidi, o kterých jsem před tím nevěděl vůbec nic – třeba skvělého šanzoniéra Jana Sklenáře z Hradce Králové nebo herečku Městského divadla ve Zlíně Petru Hřebíčkovou. Ale i Jana Maxiána, Gustava Řezníčka a především Karla Dobrého. Ti všichni, a mnozí další, se ve Státní opeře představí a já vím, že podají nezapomenutelné výkony.
Z nethovoru s Michalem Horáčkem, Novinky.cz 21.4.2009.

Spolupracoval jste s Lucií Bílou, Michalem Horáčkem a dalšími velkými jmény. Kdo vás toho naučil nejvíc?
Karel Dobrý, který se mnou hrál v Kudykamu. Ze začátku mi hodně pomohl, protože jsem neuměl hrát na velkém jevišti. Je to divoký, nespoutaný člověk, který žije na chalupě, kde má koně, hraje v alternativních záležitostech v MeetFactory a zároveň Shakespeara v Národním divadle. Když jsem ho viděl poprvé, ptal jsem se, co je to proboha za člověka, s tím nemůžu pracovat, vždyť mě zabije, a nakonec se z nás stali dobří přátelé.
Z rozhovoru s Ondřejem Rumlem, Zdenka Tomis, InStyle 26.4.2013.

U třetí písně, „Štvanice“, Ondra nezapomněl zdůraznit, že tuto píseň na CD Kudykam skvělým způsobem ztvárňuje jeho velký herecký vzor Karel Dobrý.
Z rozhovoru s Ondřejem Rumlem, Irena Ježková, Musicalnet.cz 18.8.2011.

Karel Dobrý – Výborně se s ním paří. Není proto divu, že když se zapomenu na baru nebo v hospodě, je to právě s ním.
Z rozhovoru s Ondřejem Rumlem, -luv-, Story 17.9.2012.

Alternujete s Karlem Dobrým a Vojtěchem Dykem – je potřeba, abyste si vy tři rozuměli?
Spíš je potřeba ohleduplnost. Rozumět si musím s partnerem na jevišti, s ním něco tvořím přímo.
Z rozhovoru s Csongorem Kassaiem, Marcela Pecháčková, Instinkt 15.10.2009.

Dobrý den, právě jsem si přečetla obsazení na listopad a nestačím se divit – zatímco divácká obec je rozdělená na dvě poloviny, kdo by měl být na DVD jako Kudykam, jestli Dyk nebo Dobrý, tak nakonec na něm bude C. Kassai? To mi připomíná, že když dva se hádají, tak třetí se směje. Jestli je to takto, tak jsem strašně zklamaná, byť se nechci nějak dotknout C. Kassaie. A myslím si, že nebudu sama. Navíc, pokud Kudykam už po této sezóně nebude dál uváděn, což by byla strašná škoda, tak o to víc…
Dobrý den. Ještěže máme tři Kudykamy… stalo se totiž něco nečekaného: pana Karla Dobrého si vybrala produkce nějakého velkého zahraničního projektu. Myslím, že se to jmenuje Borgias. A to je jak skvělá herecká příležitost, tak vysoký honorář. Ale i stostránková smlouva, která Karla zavazuje být v ateliéru od osmi hodin ráno do osmé večer. Bez výjimky. Smůla je, že natáčení začíná právě v tom týdnu, co se bude dělat to DVD… A tak, z rozhodnutí pana režiséra, na DVD bude Kudykamem pan Csongor Kassai. Dáváte-li přednost jiným, je tu pořád příležitost (jedna ze zřejmě posledních dvanácti příležitostí) vidět je v SOP živě. Karlovi nicméně skvělou příležitost, po čase zase dávající jeho talentu znamenitý prostor, ze srdce přeju.
Diskuzní fórum inscenace, září 2010.

Poslední zprávy říkají: Karel Dobrý se srazil v autě ve vysoké rychlosti s kancem, ale přežil a hýbe se. Vystupovat tedy bude podle plánu.
Diskuzní fórum inscenace, říjen 2010.

 

Z médií (CD)

Herec a zpěvák Karel Dobrý přenese na posluchače pocity úzkosti i strachu ve skladbě „Štvanice“. Rytmicky propracovaná skladba „Hladiny“ patří v jeho podání k perlám tohoto alba.
Z tiskové zprávy, Musiczone.cz ze dne 30.9.2009.

HLADINY – V této písni se poprvé objevuje Kudykam v podání Karla Dobrého. Představí se s nesmírnou porcí energie. Skladba je mnohovrstevná a velice jí osvěžují africké prvky (trochu evokující „Lvího krále“).
ŠTVANICE – Chtělo by to zase trochu napětí, nemyslíte? Opět nesmírně silná, naléhavá skladba o honbě na nepohodlné jedince (jedno z vážných témat díla) a Karel Dobrý ji přednese tak sugestivně, že začnete přehodnocovat oblíbený pojem „herecké zpívání“.
Ondřej Doubrava, Musical.cz 21.10.2009.

Karel Dobrý, Csongor Kassai, Vojtěch Dyk. To jsou některá z jmen, jež mohou Petr Hapka s Michalem Horáčkem proslavit. Uvedení zpěváci vystoupí v hlavních rolích představení Kudykam, složeného z Hapkových a Horáčkových písní, které ohlásilo premiéru na 21. října. /…/ Výraz interpreta byl pro nás zásadní,“ vysvětluje Horáček. Řečeno v nadsázce, hudba by měla být služkou zpěváků. Například ve finálové skladbě Tante cose da veder’ se vystřídali Vojtěch Dyk, Karel Gott, Karel Dobrý či Jaromír Nohavica. Brzobohatý jim píseň zaranžoval na tělo; Gott je orchestrálně vzletný, Nohavica si zase přál hrubější aranžmá ve stylu Toma Waitse. Na desku Kudykam se nakonec dostanou verze s Dykem a Gottem. /…/ Do písňového dramatu o honbě na člověka (Štvanice) se vokálně položil Karel Dobrý, zatímco Ondřej Ruml, jeden z finalistů vyhledávací soutěže X-Factor, předvedl baladu Havrani na sněhu. Z pomalejších nebo středně rychlých skladeb vybočuje takřka rapový výstup Člověk je rodem tanečník s Csongorem Kassaiem, rytmická píseň Hladiny s Karlem Dobrým, nebo písňová groteska Ptákoviny, ve které se vokálně vyřádí sestava zpěváků včetně Ondřeje Rumla a Ondřeje Brzobohatého.
Vladimír Vlasák, Mladá fronta DNES 17.9.2009.

Album z lyrikálu KUDYKAM vás asi nepřekvapí stabilní solidností hudby (Petr Hapka) a textů (Michal Horáček). O to větší pozornost si zaslouží pěvecké výkony. Nikdo už nepochybuje o talentu Vojtěcha Dyka. U mě to vyhrál herec Karel Dobrý.
-kar-, Vlasta 25.11.2009.

Šansonu Hladiny dodal Karel Dobrý mnohem více dramatičnosti, baladě Svatí podél cest zase Lenka Nová hodně křehkosti. Proti rozkošatělým Hladinám působí tento song velice jemně, čistě a prostě, a to i v textové rovině.
Karel Souček, Dvdmag.cz 20.11.2009.

V tomto ohledu uchvátí další dva z tria divadelních Kudykamů – fatální Karel Dobrý ve Štvanici a dryáčnický Csongor Kassai v rytmické hříčce Člověk je rodem tanečník.
Milan Šefl, Týdeník Rozhlas 20.10.2009.

Nejlegračnější až do úplné neposlouchatelnosti je ale nezpěvácký, přitom ukrutně dramaticky herecký projev většiny interpretů. „Praská a skřípe parapééét“ zní v podání Karla Dobrého, jako když Hrabal padá z okna nemocnice. Pokud někomu ten příměr přijde nevkusný, nechť si píseň pustí, zní to přesně takhle…
-kf- & -krk- & -tur-, Aktuálně.cz 16.10.2009.

K objevům nového alba patří především Karel Dobrý a Ondřej Ruml; bravurně se se specifickou hapko-horáčkovskou náladou popasoval i Karel Gott.
Petr Korál, Revue Sondy 14.1.2010.

Právě Zeman už se do Horáčka začal trefovat, prý ho nezná. Taktika? Záměrné pohrdání? Je to vlastně jedno. Zakladatele Fortuny čeká velká a zatraceně těžká bitva. Štvanice. Stejně tak se jmenuje Horáčkova píseň, na albu Kudykam ji zpívá Karel Dobrý: „Co se to ale děje? Ta tlupa táhne dál… / To ne mě, ale tebe chtěj vzít si na paškál!“ Materiálu je dost…
FaktorS 9.6.2016.

V poněkud odlišné kočičí podobě jsme vás mohli o pár let později vidět na scéně Státní opery, kde jste se v lyrikálu Kudykam proměnila v Mňaudámičku Tre. Jak na tohle ojedinělé představení vzpomínáte?
Teď to bude vypadat, že tady mluvím jenom v samých superlativech, ale já k tomu musím říct, že prostě miluji svou práci a že jsem měla neskutečné štěstí na krásné příležitosti. Bernstein je teď pro mě úplně nad vším, ale Kudykam, to byl takový malý Bernstein – i tématicky, protože je stejně jako Mše o hledání člověka, o tom jeho nitru, pochybách, posunech… To jsou tak zásadní, pro mě velké projekty a můžu se jen opakovat, protože i v Kudykamovi jsme vytvořili neskutečný tým, který fungoval jak hodinky. Michal Horáček napsal přenádhernou věc, která ale v přijetí diváky byla tak půl na půl – někteří Kudykama milovali, jiní nesnášeli, tam nebylo nic mezi. Já ho milovala, stejně jako lidé kolem mě, kteří jsou zvyklí na sobě v životě pracovat, o všem hrozně přemýšlet, zdolávat překážky, někam se posouvat a to všechno to dílo zhmotňovalo. Vzpomínám si, že jsem kolikrát seděla v hledišti a pozorovala, jak je každý Kudykam jiný – Vojta Dyk byl ten rozpustilý skřítek, Karel Dobrý démon a Csongi (Csongor Kassai), to byl prostě umělec, zenový budhista. Když jsem viděla, jak se každý umí do té role ponořit, tak mi z toho úplně padala brada.
Z rozhovoru s Kateřinou Šildovou-Bohatovou, Alena Kaclová, Musical.cz 13.11.2018.