Krysař

Role: Ďábel & Osud
Režie: František A. Brabec

Česká republika 2003

Krysař

Předloha: Viktor Dyk (stejnojmenná novela)
Scénář: František A. Brabec, Ivana Nováková
Hudba: Daniel Landa
Kamera: František A. Brabec

Obsazení: Petr Jákl, Karel Dobrý, Ester Geislerová, Richard Krajčo, Stanislav Tyšer, Martina Tůmová, Josef Rosen, Kristína Filipová, Iveta Kroulová, Pavlína Medunová, Luboš Pavel, Marcela Machová, Katarina Procházková, Danica Samuhelová, Andrej Polák, Markéta Rychterová, Michaela Procházková, Martina Pejchalová, Natalia Astashina, Tamara Urválková, Jakub Hubert, Pavlína Kotrbatá, Dora Kršková-Bouzková, Monika Řezníčková, Jana Studničková, Nikos Petros Kuluris a další

Film byl natočen během 24 hodin na přelomu Silvestra roku 2002 a Nového roku 2003.

JBJ Film
Původní znění: čeština
63 min.

 

Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař Krysař – příprava na natáčení Krysař – příprava na natáčení Krysař – příprava na natáčení Krysař – příprava na natáčení Krysař – příprava na natáčení Krysař – natáčení Krysař – tisková konference Krysař – tisková konference Krysař – tisková konference Krysař – tisková konference Krysař – tisková konference Krysař – tisková konference Krysař – premiéra filmu Krysař – plakát

 

Související

Dobrého hořící hlava (rozhovor v týdeníku Reflex)

 

Z médií

Jistě lze tomuto filmu i leccos vytknout, ale celkový dojem, k němuž vydatně přispívají i herci, jejich přesné obsazení a dobré výkony (Karel Dobrý, Petr Jákl, Ester Geislerová, Richard Krajčo karnevalová družina v podání studentů DAMU atd.), je pozitivně příjemný.
Agáta Pilátová, Naše rodina 13/2003.

Předmětem Krysařovy smlouvy s Ďáblem (Karel Dobrý) je vyčištění a následné očištění města - Prahy - od krys a hříchu. /…/ Atmosféra, která ze sedmdesátiminutového dílka čiší, není nepodobná divadelnímu představení. Napovídá tomu i stylizované nasvícení, angažování skupiny pouličních divadelníků či lehce teatrální výstupy Karla Dobrého (v jeden moment jako kdyby vypadl z oka slavného Nosferatu).
Jiří Hlinka, Hospodářské noviny 6.3.2003.

Velmi ostře tu do sebe naráží divadelní expresivita Richarda Krajča a hlavně Karla Dobrého, bezvýrazná netečnost Ester Geislerové a tlumená úspornost Petra Jákla. … Přitom jak Krajčo, tak Dobrý jsou nadaní herci, Geislerová s Jáklem zase disponují velmi atraktivní fyziognomií, ale ani jedno, ani druhé se v Krysařovi nezúročilo.
Darina Křivánková, Lidové noviny 6.3.2003.

Ovšem herecky filmu kraluje Karel Dobrý, který kromě role Ďábla zvládá řadu převleků. Je rozeným inkvizitorem i falešným hráčem, přebíhá z komiky do zrůdnosti, z mystiky do cirkusové manéže s lehkostí a nenasytnou chutí. Jeho rozličná zjevení rytmizují běh času, v němž i sama noc vlastně „hraje“: neony a okny kaváren, bodovým světlem jako na jevišti, tíživým výjevem rvačky v rytmu Landovy písně o síle, ba dokonce i tím rudým srdcem na Hradě, které v Krysaři konečně našlo účel i smysl zjevně dvojznačný.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 6.3.2003.

Herecky ve filmu jednoznačně triumfuje Karel Dobrý jako próteovsky proměnlivý Ďábel, věčný provokatér i posměváček. Vždy se objeví, když je to nejméně potřeba. Má tisíce tváří, sladký i drsný hlas. Je děsivý i směšný, prostě ďábelský.
Markéta Tobolková-Dolníčková, Český rozhlas 17.03.2003.

Do zřetelného a jasného popředí nechal vystoupit ústřední postavy v hereckých akcích, jimž dominuje Karel Dobrý v roli Ďábla.
Věra Míšková, Právo 6.3.2003.

Představitel Ďábla Karel Dobrý zas nemá prostor pro to, aby působil démonicky, stihne však diváka alespoň pobavit svými skvostnými převleky.
Matúš Kvasnička, Deník Pravda 3.6.2003.

Ďábel mnoha tváří (Karel Dobrý), který ví, jak se jej zmocnit. A konečně, je tu i pár milenců (Ester Geislerová a Richard Krajčo), kteří zprvu chtěli být oddáni, leč příchod Krysaře a úklady Ďábla zahýbají s kartami úplně jinak. /…/ Jak Ester Geislerová, tak Karel Dobrý a Richard Krajčo (s výjimkou Petra Jákla alias Krysaře) mají některé docela silné momenty, kterým by to však slušelo lépe na dobře osvětleném pódiu v divadle se stálou teplotou. Zejména Krajčo s Dobrým dokážou zahrát pěkně zemité „záporáky“ a tak je škoda, ze film musel vzniknout v takovém kalupu.
Petr Siska, Quick.cz 7.3.2003.

Herecké výkony jsou v rámci možností na velmi vysoké úrovni, zejména úlohu Ďábla v podání Karla Dobrého bych chtěl vyzdvihnout jako velice výraznou - znamenitá improvizace jde ruku v ruce s dlouholetou zkušeností v předních českých divadlech.
Petr Čihula, Filmpub 6.3.2003.

Právě výkon kostelníka alias ďábla (Karel Dobrý) patří k pár věcem, které na filmu rozhodně stojí za všimnutí.
Server Kinomol.cz 10.3.2004.

Z herců zaujme ještě Karel Dobrý, jehož ďábel je také excelentní. Zvlášť v pasážích, kdy se posmívá Krysaři, Vám bude naskakovat husí kůže.
Názor webmastera oficiálního serveru města Nový Bor.

Zvláště díky nápadu umístit osudovou noc pro obyvatele města do zlomové noci v roce, díky nápadu točit v reálu, díky experimentálnímu pojetí, například včlenění divadelních prostředků (osvětlení a zvláště herecká expresivita Karla Dobrého). /…/ A všudypřítomný hybatel –Ďábel. „Čistým zlem měla být původně  postava Osudu, ale pracovat s Osudem je mnohem těžší,“ říká Brabec. Ďábel je nejpropracovanější postavou, vnáší do ponuré atmosféry komično, krutost i teatrálnost, která k roli patří, o to víc, že je profesionálně zvládnutá a prožitá.
Hannah, Zastavse.cz 28.3.2003.

Skvělým hereckým výkonem vyniká Karel Dobrý v podání samotného Ďábla, čímž trochu zasťiňuje ostatní herce (především pak Petra Jákla coby Krysaře).
Ondřej Zach, Ondran.net 26.10.2003.

Naprostou diváckou lahůdkou je však Karel Dobrý jako Ďábel. Všechny jeho „tváře“ či podoby jsou naprosto fascinující a dodávají příběhu napětí i cynický nadhled. Mezi mé oblíbené patří především blahosklonný kostelník, který ví, že má své jisté, stejně jako okamžiky, kdy Ďábel zapochybuje o jistotě svého vítězství nad Krysařem.
Veronika Skálová, Na sever od rovníku 8.4.2003.

Naprostým omylem je však bohužel důsledně pitvořivá stylizace Karla Dobrého, jehož Ďábla by Lucifer Csongora Kassaie měl vyloučit z pekla pro trapnost.
Alena Prokopová, Cinema 6.3.2003.

Teď mě klidně sežerte, ale na jméno představitele vládce pekel si nemůžu vzpomenout. Karel Dobrý? Ne, vážně nevím, ale to není podstatné. Jeho kreace v mnoha převlecích je skutečně strhující.
Názor webmastera serveru Stránka Šíleného Maxe.

Představitel Ďábla Karel Dobrý je divadelní herec s dostatečnými filmovými zkušenostmi na to, aby posoudil, čemu se happening podobal spíše. Byl spíš filmový nebo divadelní?
„Spíš divadelní. V technických aspektech rozhodně film. V té akci, v tom hraní samotném to bylo hodně podobné nějaké divadelní zkoušce. Cítil jsem podobnou mísu svobody, jako v divadle při zkoušce, když tam nejsou diváci, a člověk si zkouší různé polohy a snaží se situaci trefit.“
Z rozhovoru s Karlem Dobrým na Radiu Praha, Vilém Faltýnek, 26.03.2003.

Karel Dobrý hrající Ďábla-Osud, k tomu suše dodal, že poslední verzi scénáře ještě nedostal.
Jan Dušek, Cinema 2/03.

„Text jsem dostal dva dny před natáčením a ještě ho neumím“, přiznal včera herec Karel Dobrý, jenž se ve filmu objeví v roli nazvané Ďábel-Osud.
Darina Křivánková, Lidové noviny 31.12.2002.

I když při závěrečné klapce v kapli sv. Anny chytila Karlu Dobrému od svíčky paruka, rekord to nijak neohrozilo.
Miloš Skalka, Večerník Praha 2.1.2003.

Seděli v klubu Lávka a nic neprozrazovalo, že kaskadér, herec a model Petr Jákl byl ještě před pár hodinami Krysař a Karel Dobrý Ďábel-Osud, jemuž ve finále natáčení málem shořela paruka. Oba teď měli před sebou energetické drinky a panáka. Po čtyřiadvacetihodinovém filmovém maratonu to potřebovali jako sůl. „Nic by mi nevadilo, jenom to, že mi Karel po celou dobu říkal Krysaříku,“ smál se dvoumetrový Jákl.
Zuzana Pšenicová, Večerník Praha 5.1.2003.

Vydržel i Karel Dobrý, přestože mu role Ďábla předepsala nejvíce rychlých převleků: metaře, kněze, prostitutku. Přežil ve zdraví i okamžik, kdy mu od svíček chytila paruka.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 6.3.2003.

„Žádné kabáty až na paty, to bere člověku osobnost,“ tvrdí autorka kostýmů Jaroslava Pecharová. Její barevné výtvarné kreace přitahovaly na ulicích pozornost, nejvíc jich vystřídal Karel Dobrý v roli Ďábla-Osudu.
Darina Křivánková, Lidové noviny 4.1.2003.

Pouhých 22 dní po premiéře filmu Krysař se bude 28. března od 19 hodin promítat v Čerčanech. Do čerčanského kina přijedou i někteří tvůrci filmu - režisér, kameraman a spoluautor scénáře F. A. Brabec a herci Ester Geislerová, Petr Jákl a Karel Dobrý.
-jas-, Mladá fronta DNES 25.3.1999.

Protagonisté v čele s Ester Geislerovou, Richardem Krajčem, Karlem Dobrým nebo Petrem Jáklem byli zachycováni v „přímém přenosu“.
Ivan Nikl, Deník 10.5.2003.

„Fotografoval jsem asi čtyři hodiny z oněch 24, na začátku a na konci filmování. Největší zážitek pro mne byl výkon Karla Dobrého, když ráno v kostele sv. Jakuba tahal za provaz.“ svěřil se fotodokumentarista filmu Tomáš Bouček.
-zp-, Večerník Praha 11.3.2003.

Na známé režiséry F. A. Brabce a Jana Hřebejka se mohou těšit během března liberečtí filmoví diváci. Oba dva přijedou pod Ještěd představit své nové filmy. F. A. Brabec dorazí do libereckého kina Varšava s Krysařem již v pátek večer. „Krysař poběží ve Varšavě od čtvrtka do příští středy. Na páteční slavnostní promítání by měli přijet s režisérem i herci Petr Jákl, Ester Geislerová, Karel Dobrý nebo Richard Krajčo,“ dodal Miroslav Randák z kina Varšava.
-kub-, Právo 21.3.2003.

Krysař sklidil při závěrečných titulcích velký potlesk premiérového publika, které tak dalo jasně najevo, že ani rekordně rychle natočený celovečerní film nemusí nutně postrádat umělecké hodnoty, mezi něž v tomto případě nepochybně patří skvělá kameramanská práce, dynamický střih, herecké výkony (především Karla Dobrého v roli Ďábla a Ester Geislerové coby Agnes) a hudba Daniela Landy. Při způsobu natáčení, který zvolil režisér Brabec, kdy kamera snímala herce nepřetržitě čtyřiadvacet hodin prakticky bez odpočinku, v extrémních podmínkách mrazivých ulic jen v lehkých kostýmech, byla bezpodmínečně nutná nejen souhra filmového štábu, ale i herců. A byla o to nutnější a důležitější, je-li celý příběh postaven jen na čtyřech postavách: milencích Agnes a Kristiánovi, osudovém Krysaři (Petr Jákl) a všudypřítomném Osudu-Ďáblovi (Karel Dobrý). Ester k tomu dodává: „Dobré herecké partnerství, umění navázat kontakt s ostatními – to je základní předpoklad pro takové filmování a myslím, že v Krysaři to fungovalo dokonale. S Richardem Krajčem, který hraje mého milého Kristiána, jsme přátelé, znali jsme se už před natáčením, s Karlem Dobrým jsem hrála v televizní pohádce.
-mis-, Večerník Praha 8.3.2003.

Dokumentární snímek, ve kterém zaznějí rozhovory s režisérem a herci Ester Geislerovou (Agnes), Richardem Krajčem (Kristián), Petrem Jáklem (Krysař) a Karlem Dobrým (Ďábel- Osud), byl pořízen během silvestrovské noci 2002 a novoročního rána roku 2003.
Večerník Praha 22.2.2003.

„To jen jámámdar, celou věčnost,“ v Brabcově filmu měří své síly ďábel s „Krysařem“ (2003, 63 minut, na DVD Magic Box, český zvuk 5.1, přístupnost 12 let) ve zběsilé poslední noci roku, kdy dá pán pekla Krysaři (Petr Jákl ml.) vybrat: Buď do půlnoci vyčistí Prahu od hříchu, krys, špíny a ďábel (Karel Dobrý) odejde, nebo ztratí Krysař kouzelnou moc.
Deník 2.4.2016.

„Žádné kabáty až na paty, to bere člověku osobnost,“ tvrdí autorka kostýmů Jaroslava Pecharová. Její barevné výtvarné kreace přitahovaly na ulicích pozornost, nejvíc jich vystřídal Karel Dobrý v roli Ďábla-Osudu.
Darina Křivánková, Lidové noviny 4.1.2003.

Karel Dobrý si oholil pro natáčení bradu i hlavu, jako Ďábel – Osud se opět uplatnil v negativní roli. F. A. Brabec prohlašuje, že je jedním z jeho nejoblíbenějších herců, přestože má občas problémy sám se sebou.
Zuzana Pšenicová, Střední Čechy 4.1.2003.

Brabec, který má za sebou deset celovečerních snímků, z nich dva i jako režisér, byl i po čtyřiadvacetihodinovém maratonu plný energie a v dobré náladě. Nevyvedlo ho z míry ani to, když v posledních minutách natáčení chytla herci Karlu Dobrému v roli Ďábla a Osudu od hořící svíce paruka či když v závěrečném záběru došel v kameře film. Vedle Dobrého ztvárnili hlavní role judista Petr Jákl, Ester Geislerová a Richard Krajčo.
Haló noviny 3.1.2003.

Natáčení Krysaře skončilo dnes dopoledne po 23 hodinách a 50 minutách. Pak už se začalo pózovat fotografům, což se vymstilo herci Karlu Dobrému. Od svíce mu chytila paruka a jeho hlavu zachvátil požár. Vše se naštěstí obešlo bez zranění.
Vystoupení F. A. Brabce ve Zpravodajském deníku na Prima TV 1.1.2003.

Oproti chmurné sošnosti, tvořené jak titulovým Krysařem (Petr Jákl), tak zlověstným, do sutany navlečeným Ďáblem – našeptávačem (Karel Dobrý), je postavena stejně stylizovaná rovina karnevalového juchání, opět složená ze dvou prvků – jednak komediantského (jakoby masopustního či spíše studentského) reje, jednak rozjařených svatebčanů, jimž vévodí snoubenecká dvojice Agnes a Kristián (Ester Geislerová a Richard Krajčo).
Jan Jaroš, Týdeník Rozhlas 30.1.2006.

Posázavskou premiéru nového českého filmu Krysař přišlo do čerčanského kina zhlédnout přes dvě stovky lidí. /…/ Premiéry se zúčastnili i herci Ester Geislerová, Petr Jákl a Karel Dobrý a také režisér F. A. Brabec, kteří se po odvysílání zapojili do zajímavé debaty a odpovídali na zvídavé otázky přítomných diváků.
-jaj-, Benešovský deník 31.3.2003.

Pouhých 22 dní po premiéře filmu Krysař se bude 28. března od 19 hodin promítat v Čerčanech. Do čerčanského kina přijedou i někteří tvůrci filmu – režisér, kameraman a spoluautor scénáře F. A. Brabec a herci Ester Geislerová, Petr Jákl a Karel Dobrý. „Pro čerčanské kino to bude velká událost. Nestává se, aby se do malé obce dostal film tak brzy po premiéře a navíc s účastí filmové delegace,“ uvedla provozovatelka kina Olga Hrzánová. Byla to ona, kdo se zasloužil o to, že se Krysař do Čerčan dostal tak brzy. „Mluvila jsem o tom s hercem Karlem Dobrým, který nejdříve slíbil, že premiéra bude současně v Praze a Čerčanech. Nakonec ale chyběla kopie, proto se sem Krysař dostane až po dvaadvaceti dnech,“ vysvětlila Hrzánová.
-jas-, Mladá fronta DNES 25.3.2003.

Líbí se vám výsledný film? A jak hodnotíte svůj výkon?
Udělala jsem tam spoustu chyb, pořád se mračím a mám skloněnou hlavu, což je fakt začátečnická chyba. Jsem perfekcionalista, takže svůj výkon vysoce hodnotit nemohu. Ale film se mi moc líbí. Jaké tam jsou barvy, kostýmy, Karel Dobrý jako ďábel! I když mi třeba není patrné, proč Agnes, již hraji, uteče od Kristiána ke Krysařovi.
Z rozhovoru s Ester Geislerovou, Bohumil Křeček, deník Moravia 10.5.2003.

K natáčení Krysaře jste se dostala na konkurz?
Oslovila mě kolegyně z divadla, která studuje na DAMU u profesora Ivana Vyskočila a já měla o jeho hodiny zájem. Moje první zkušenost ale vznikla při natáčení filmu Duende s polským režisérem. Hrál v něm třeba Karel Dobrý, Eva Holubová, Bohumil Klepl. Bohužel nedošlo k dotočení projektu a zůstalo to jen u třicetiminutového filmu.
Z rozhovoru s Kristinou Filipovou, Vlaďka Merhautová, Mladá fronta Plus 23.4.2004.