Dobrého hořící hlava

Veronika Bednářová, Reflex 2/2003

 

Herec  KAREL  DOBRÝ  právě dotočil svůj další film.  KRYSAŘ  byl hotov za jeden den a noc, premiéru bude mít v březnu. Vždyť kameraman a režisér F. A. Brabec přenesl Krysaře Viktora Dyka do jediné silvestrovské noci v Praze a jeho donkichotský plán se zdařil. Ve filmovém Krysaři, kde hraje mimo jiné Richard Krajčo a Ester Geislerová, měl Karel Dobrý roli Ďábla a hodně převleků.

 

Jak jste natáčecí den bez oddychu, o který se zajímali i zástupci Guinnessovy knihy rekordů, přežil?
Byla to nádherná hra na čtyřiadvacet hodin, hračka pro děti, kterou se bavíte s klukovskou radostí. Celý štáb pracoval s nasazením a znáte to, ve spěchu se vždycky stane něco navíc.

Prý vám od svíčky chytla paruka. Je to pravda?
To byla jen moje neopatrnost, vlastně hloupost, která dobře dopadla. Měl jsem totiž různé kostýmy, byl jsem třeba Žid s pejzy a kaftanem, pak jsem – jako metař – dostal zvláštní plaveckou vestu.

Oslavovali jste, když byl Silvestr?
Slavnostní atmosféra při natáčení zrovna nebyla, spíš euforická. Chvilkami jsme byli unaveni, pili jsme svařené víno, becherovku, vodku.

Vážně se natáčelo bez nervozity?
Pan produkční se chvilku strachoval, neboť to vypadalo, že náplava u pražské Novotného lávky bude možná zatopená, den předtím pršelo a voda rychle stoupala, ale naštěstí se tak nestalo. Některé záběry jsme natočili na první dobrou, jiné jsme opakovali třeba i třikrát, takže jsme skutečně měli úplně regulérní, profesionální podmínky.

Stihl jste během té magické noci novoroční předsevzetí?
Ne, a schválně. Každé upřímné předsevzetí vždycky zradím. Tak letos poprvé jsem si neslíbil nic.

 

Ďábel – Osud ve filmovém Krysaři. Herec Karel Dobrý hraje Zloděje koní v právě roztočeném celovečerním filmu a seriálu Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi. V předjaří začne s režisérem Janem Nebeským zkoušet v Divadle Komedie hru Georga Taboriho Kanibalové.