Bulvární okénko

Karlovi Dobrému občas věnují pozornost i bulvární média. Pro úplnost jsou zde dostupné i články z těchto zdrojů. K jejich čtení je však třeba přistupovat s nadhledem a zvlášť v těchto případech mít na paměti, že jejich cílem není snaha o objektivitu. Mohou se v nich objevovat nepřesné či dokonce nepravdivé informace, citace výroků bývají velmi často postavené do jiných kontextů a souvislostí, než v jakých byly vyřčeny. Články pocházejí ze zdrojů, které jsou ryze komerčními médii s omezenou informační a vypovídací hodnotou.

 

Dobrý je na koni
Herec Karel Dobrý (48) každou volnou chvilku utíká do Komárova v jižních Čechách. „Maminka mé ženy Terezy tady koupila před dvaceti lety dům. A já tady odpočívám u koní,“ svěřil se strážmistr Četníků z Luhačovic.
Blesk 14.4.2018.

 

Karel Dobrý – Vášeň k alkoholu se mu málem Váš stala osudnou. Na podzim roku 2000 například herec skočil opilý do kašny, což mu způsobilo trvalé následky v podobě ztráty malíčku na pravé ruce. Aby se vyhnul podobným excesům, dnes již prakticky nepije. Prst mu to ale už nevrátí…
Rytmus života 15.1.2018.

 

Už hrál ďábla i upíra: Kterou pohádkovou postavu si charismatický český herec střihne nyní?
Charismatického herce Karla Dobrého jsme už viděli v pohádkové komedii Zdeňka Trošky (64) jako upíra, v další pohádce ztvárnil zase čerta. Nyní natáčí film podle románu Miloše Urbana Hastrman, takže můžete hádat, ale pouze jednou, pro jakou roli byl vybrán.
Natáčení je méně náročné v maskování. Nemusí nosit dlouhé špičáky ani si přidělávat rohy. Je jen trochu nazelenalý. Ovšem hodně se točí v exteriérech, a to i ve vodě, která je pro jeho postavu domovem. "Navíc byla zima. Voda nebyl problém, protože mám svoje staré boty, které jsem pořádně namazal a vodu nepropouštěly," smál se herec.
Spokojený byl i s výběrem půvabné Katynky, kterou hraje Simona Zmrzlá. "Dobře se na ni dívá, takže jsem neměl problém vcítit se do role zamilovaného hastrmana," dodal Dobrý, kterého čeká i další natáčení.
"Je to hraný dokument o pražské defenestraci Bůh s námi, to se bude dotáčet i na Baltu," prozradil. A těšit se můžeme i na další pohádku. "Se Zdeňkem Troškou jsme dotočili Čertoviny, kde hraju Lucifera. A ještě předtím jsem natáčel s Lucií Bělohradskou detektivní příběh Případ dvou sester," láká své příznivce k obrazovce i do kina.
Saša Šeflová, Super.cz 6.8.2017.

 

Národní v troskách? Dveřmi práskla další hvězda!
Tak to je mazec! Národní divadlo přišlo o další hvězdu. Z hodiny na hodinu totiž skončil herec Karel Dobrý!
Herec Karel Dobrý, který je známý především díky Četníkům z Luhačovic práskl dveřmi v Národním divadle! ,,Pohádali se s ředitelem činohry Danielem Špinarem (37),“ prozradil Blesku zdroj z ND. Naše nejznámější divadlo sklízí kritiku za kritikou a potýká se skandály. Především herci už mají dost vedení!
,,Herec Karel Dobrý požádal o ukončení pracovního poměru v souboru činohry. Aktuálně řešíme, jak bude v kterých inscenacích alternovat, aby nebyl ohrožen hrací plán,“ potvrdil informaci mluvčí ND Tomáš Staněk.
-nh-, Ahaonline.cz 4.7.2017.

 

Práskl dveřmi v Národním
Hvězda Četníků z Luhačovic Karel Dobrý

PRAHA – Odešel z hodiny na hodinu! Karel Dobrý (48), který zazářil v Četnících z Luhačovic jako velitel Vlach, opustil Národní divadlo. „Pohádali se s ředitelem činohry Danielem Špinarem (37),“ prozradil zdroj z ND.
Dobrý patří mezi hodně impulzivní herce a dlouho se nerozmýšlel. Podle tvrzení svědků dal výpověď s tím, že už nehodlá překročit práh naší první scény. Nebude tedy ani dohrávat nazkoušená představení. Vedení divadla tím značně zaskočil.
„Herec Karel Dobrý požádal o ukončení pracovního poměru v souboru činohry. Aktuálně řešíme, jak bude v kterých inscenacích alternován, aby nebyl ohrožen hrací plán,“ potvrdil informaci Blesku mluvčí Tomáš Staněk.
-höh-, Blesk 4.7.2017.

 

Karel Dobrý (47): Z četníka je ufon!
Herec světového formátu. To je Karel Dobrý (47) alias strážmistr Radomír Vlach z Četníků z Luhačovic. Neobjevuje se jen v českých filmech a seriálech, velký zájem o něho mají i v zahraničí!
Díky tomu, že mluví plynně rusky, německy a anglicky, se už od 90. let objevoval ve větších či menších rolích u mezinárodních produkcí. Jedním z jeho posledních projektů, na kterém pracoval, bylo natáčení sci-fi filmu Trinity. Tam maskéři četníka Vlacha změnili k nepoznání.
Akční hrdina
Snímek v česko-kanadské koprodukci se točil loni na podzim v Praze. V interaktivním thrilleru, který se odehrává v budoucnosti, se Dobrý proměnil v drsného bojovníka, jenž se snaží zachránit svět. Za nezvyklou roli byl dozajista rád. „Teď mám o práci v zahraničních filmech v podstatě nouzi, protože produkce vás chtějí exkluzivně. Jakmile zjistí, že má člověk závazky v divadle, tak je problém,“ svěřil před časem herec s tím, že v době, kdy byl na volné noze, pro něho zahraniční filmy a reklamy byly hlavním zdrojem obživy.
Namlouvá reklamy
„Namlouval jsem reklamy pro noviny, na různé chipsy, máslo. Natočil jsem hranou reklamu na pivo, automobil a pro Ameriku na obří telekomunikační společnost. Bylo toho docela hodně,“ dodal Dobrý, jenž má na svém kontě na sto filmových a seriálových rolí.
Hrál i s Penélope Cruz
Karel Dobrý získal například výraznou roli v ruštině po boku Penélope Cruz (42) ve snímku Dívka tvých snů. Hrál v Příběhu rytíře s Heathem Ledgerem (†28) i v americké sci-fi sérii Duna a jejím pokračování Děti planety Duna. Objevil se také ve velkofilmu Mission Impossible, v epizodě francouzského seriálu Komisař Maigret, amerických seriálech Pohřešovaný, Mladý Indiana Jones, ruském seriálu Labutí ráj či v koprodukčním seriálu Borgia.
-vin-, Ahaonline.cz 11.2.2017.

 

Karel Dobrý: Co všechno mu sebralo pití?
Mluvilo se o něm jako o jednom z největších hereckých talentů, který však svůj dar utápí v drogách a alkoholu. Jak Pestrý svět psal, pod vlivem návykových látek se dokonce Karel Dobrý (47) pokoušel spáchat sebevraždu a nakonec byl odvezen na psychiatrii. Není to ale tak dávno, kdy tvrdil, že již žije spořádaně a s alkoholem skoncoval. Jenže závislost se v něm evidentně probudila znovu!
Chovám se jako hovado
„Když chlastám, je to čím dál tím horší. Pak už nemám vůbec zábrany. Je to nehezký,“ svěřil se ‚strážmistr Vlach‘ ze seriálu Četníci z Luhačovic. „Chodím nahej po ulici, krvavej, vždycky dostanu. přes držku, demoluju bary, zatýkají mě, soudí, urážím lidi,“ vyjmenovává své excesy. Pití se mu zřejmě úplně vymklo z rukou! „Když se ožeru, chovám se jako hovado!“
A kvůli alkoholu se mu evidentně vrátily i potíže s psychikou. „Mám opravdu blbou opici. Běsy a démony,“ prozrazuje. Z opileckých výtržností má dokonce trvalý následek v podobě chybějícího malíčku! O ten přišel, když opilý skočil do kašny. Kromě prstu zřejmě ě ale ztratil už i svou životní í lásku Terezu Hrzánovou (46). Jejich vztah byl roky jako na houpačce a podle toho, co výtvarnice píše na Facebooku, žije nyní v bytě sama. Zřejmě jeho o životní styl už nemohla a dál snášet.
Karel o sobě několikrát tvrdil, že je alkoholikem ‚pouze‘ kvartálním. To znamená, že se u něj střídají období pití a abstinence. Žít s takovým člověkem ale není žádný med. Snad v sobě jednou najde sílu s démonem v lahvi skoncovat.
Pestrý svět 8.2.2017.

 

Karel Dobrý: Chlast ho připravil o prst a málem i o rozum
Herec Karel Dobrý (47) nedávno přiznal problémy s alkoholem, které ho málem stály život. Do reality ho vrátil až pobyt v psychiatrické léčebně. Karla teď vídáme v seriálu »Četníci z Luhačovic« jako strážmistra Radomíra Vlacha, který kvůli španělské chřipce přišel o manželku i dceru, a tak se na žal pokouší zapomenout při práci strážce pořádku. Jeho představitel má za sebou také drsnou minulost, jenže na rozdíl od své postavy si všechny problémy zavinil sám. Bohémský život spojený s nemírnou konzumací alkoholu ho totiž dohnal až na kraj sil, a následky zhýralého životního stylu si nese dodnes.
„Mám aktivní opici, a když tak chlastám, je to čím dál tím horší. Pak už nemám vůbec zábrany, je to nehezký, chodím nahatej y, j ý, j po ulici, krvavej, vždycky dostanu přes držku, demoluju bary, zatýkají mě, soudí, urážím lidi a pak se třeba druhý den ráno probudím bez práce,“ práskl na sebe Dobrý s tím, že první velký průšvih se mu stal v roce 2000, kdy skočil pod vlivem alkoholu do kašny a přišel o malíček.
Kvůli alkoholu a drogám se pokusil o sebevraždu
Vše nakonec vyvrcholilo tím, že si herec v drogovém opojení podřezal žíly. „Poslali mě do blázince, dorazil jsem tam s těma obvázanejma pazourama a sekal latinu.“ Tehdy se Karel konečně rozhodl, že se dá do pořádku. A ač to prý nebylo jednoduché, dnes už se nebezpečným látkám vyhýbá, protože něco podobného už nikdy nechce zažít.
I.N., Rytmus života 6.2.2017.

 

Herec Dobrý si sáhl na život!
Herec se dostal do blázince, protože chtěl spáchat sebevraždu.
Divokou minulost má za sebou Karel Dobrý (47) alias strážmistr Radomír Vlacha, který se včera poprvé objevil v retro seriálu ČT Četníci z Luhačovic. Prošel si nejen závislostí na alkoholu, ale chtěl také skoncovat se životem!
Charismatický herec se nikdy netajil tím, že nezvládal pití. „Když se ožeru, chovám se jako hovado! Tomu se ale snažím vyhýbat, protože mám opravdu blbou opici. Běsi a démoni,“ svěřil před časem Dobrý. Pod vlivem prý bývá agresivní a neví o sobě.
4 dny chlastu
„Mám aktivní opici, a když, tak chlastám čtyři dny. A je to čím dál tím horší. Pak už nemám vůbec zábrany, je to nehezký, chodím nahatej po ulici, krvavej, vždycky dostanu přes držku, demoluju bary, zatýkají mě, soudí, urážím lidi a pak se třeba druhý den ráno probudím bez práce,“ prozradil na sebe představitel prvorepublikového strážmistra.
Podřezal si žíly
Není divu, že ho bohémský způsob života dostal i do psychiatrické léčebny. „Ležel jsem doma ve vaně po nějakém houbičkovém vzrušení a podřezával jsem si žíly. Skončil jsem na ambulanci. Štkal jsem jak malej blbeček. Poslali mě do blázince, dorazil jsem tam s těma obvázanejma pazourama a sekal latinu. Spolykal jsem všechno, co řekli, a bylo mi z toho mizerně,“ dodal Dobrý s tím, že trvalo ještě nějaký čas, než své problémy dostal pod kontrolu.
Přišel o malíček na ruce
Na podzim 2000 se Dobrý pod vlivem alkoholu dokonce zranil s trvalým následkem. Skákal opilý do kašny a přišel o malíček pravé ruky! Využil toho i režisér Četníků z Luhačovic. V seriálu je to ovšem prezentováno jako válečné zranění.
Válečný veterán
Karel Dobrý v seriálu hraje válečného veterána, několikrát vyznamenaného příslušníka italských legií. Než se vrátil z fronty, manželku i děti mu vzala španělská chřipka. Jedinou jistotou, která mu zůstala, je uniforma. Proto si po válce vybral tu četnickou.
Eliška Vinterová, Aha! 28.1.2017.

 

Za sebou má dva únosy, pokusy o sebevraždu i nominaci na Thálii. Chlastá, miluje ženy i muže, milenec se mu oběsil. Zpověď největšího rebela Národního divadla
Tohohle charismatického čahouna nevídáte na stránkách bulvárů, ani v televizních nekonečných seriálech. Léta působil v Divadle na Zábradlí, kde se blízce přátelil s tragicky zesnulým režisérem Petrem Léblem, po dalších letech na volné noze zakotvil v pražském Národním divadle, kde ho můžete vidět jako hrozivě potetovaného žárlivce Othella. Známý je i ze svých filmových rolí, zahrál si i milence Penelopy Cruz ve filmu Dívka tvých snů. Známý a proslulý je ale také svým bohémským životním stylem. Karel Dobrý provokuje, ale na druhou stranu je vzácně otevřený.
Už kdysi v Divadle na Zábradlí házel po lidech popelníky, na ruce mu chybí malíček, o který přišel, když opilý skákal do kašny, občas nepřišel na představení, občas přišel v nepoužitelném stavu. Přesto ho provází pověst nejen bouřliváka, ale hlavně geniálního herce. Za roli v inscenaci Den opričnika v pražském Studiu Hrdinů dostal Cenu Alféda Radoka a byl nominován na Thálii. V témže divadle ale producentům došla trpělivost a na konci loňského roku s ním spolupráci ukončili. Národnímu také dává pěkně zabrat – výmluvné už je jen to, že na první zkoušku Othella, kde hraje hlavní roli, přišel pozdě. Dobrý je prostě exot.
Unesli ho beduíni
Karel Dobrý měl neobyčejné a exotické už dětství. Narodil se v roce 1969, vyrůstal s prarodiči, v dětství s nimi čtyři roky (od svých devíti do třinácti let) strávil v Sýrii, kde mimo jiné navštěvoval ruskou školu a dvakrát ho prý unesli. „Prvně asi kvůli kšeftu mě ukradly beduínky v pohraničním městečku jménem Malý Libanon, což byla tři kilometry dlouhá díra plná plechových baráčků, kde se kšeftovalo se vším. Děda mě ale zachránil, vytáhl z boudy a se sprškou kamení jsme ujeli. Podruhé si mě chlap hodil na ramena a odnesl do mešity jako svatební dárek své nevěstě. Byl jsem sice šest hodin nezvěstný, ale já si ten opojný zážitek užíval,“ vzpomíná na Sýrii s úsměvem Karel.
Mám aktivní opici, říká herec
Nikdy se netajil s tím, že mívá problémy s alkoholem. Respektive, že občas chlastá. „Když se ožeru, chovám se jako hovado, tomu se ale snažím vyhýbat, protože mám opravdu blbou opici. Běsi a démoni. Mám aktivní opici, a když, tak chlastám čtyři dny a je to čím dál tím horší, pak už nemám vůbec zábrany, je to nehezký, chodím nahatej po ulici, krvavej, vždycky dostanu přes držku, demoluju bary, zatýkají mě, soudí, urážím lidi a pak se třeba druhý den ráno probudím bez práce, protože jsem urazil pány z České pojišťovny, kteří za mnou na nějakém rautu přišli s tím, že se seznámí s hlasem svého televizního spotu Chráníme vaše sny, který jsem tehdy namlouval. „My jsme ti, co chrání vaše sny,“ řekli, když přišli. „Já vám na vaše sny seru, řekl jsem já a bylo po práci,“ prozradil naší redakci.
Každé divadlo se jednou promění v dusnou pavlač
A jaký má názor na české herce a divadlo? Ani s tím se dvakrát nepáře. „Máme u nás stádečko exkluzivních herců, našich star, stále zářících hvězd, třeba Bohdalovou, pak je tu střední věk, Roden, Trojan… pak nejmladší. Pořád stejné obličeje. A vedle toho jsou stovky dobrých herců zazděných na oblasti za dvanáct tisíc měsíčně. Kdo říká, co je dobrý herec? Asi poptávka po typech a trh. Kvalita neurčuje. Připadá mi to všechno domluvené, dopředu vymyšlené a spočítané. Stejně jako filmy. Od Kolji do kina nechodím, nepochopil jsem, jak může být tak banální a primární útok na složitost světa úspěšný. A pak si pustím něco z dneška a říkám si: Ty vole, zlatý Kolja.“ A divadlo? Dobrý mluví o tom, že když nějaké divadlo získá svou stálou obec návštěvníků, „promění se v obývák, dusnou pavlač, začne to hnít – pletichy, kdo a co bude hrát, kdy a s kým a jak na magistrátě získat grant, za kým jít, koho pozvat na další premiéru, napojit ho a nakrmit. Je v tom prostě strašně politiky, úplně je mi to odporný, zažil jsem to v podstatě v každém divadle.“
Petr Lébl, životní režisér, nebo životní láska?
Výjimkou je pražské Divadlo na Zábradlí, u jehož největší porevoluční éry Karel Dobrý byl. Tahle éra skončila ve chvíli, kdy se umělecký šéf divadla, Petr Lébl, oběsil nad jevištěm. Právě s Léblem sdílel Dobrý běsy – a ještě mnohem víc. „Petra se všichni v divadle báli, byl to egoista, manipulátor, miloval lidi, lidi milovali jeho a on to celý rád režíroval. Všichni nadávají Lébl, Lébl, abyste se neposrali z Lébla, byl to normální magor, ale to není pravda, on byl fakt mimořádnej. To ať si políbí prdel všichni, kdo říkají, ať si políbíme prdel. Mučil mě, šíleně. Prostě manželství. Naprostá láska nebo naprostá nenávist, chodili jsme spolu skoro za ruce. Homosexuálové. Ale nepíchali jsme spolu. Byla s ním sranda, od rána do večera, jeden čas jsme spolu i bydleli, všechno jsme spolu vymýšleli, obsazení, komu co provedem, i sebevraždu jsme si naplánovali. Petr si chtěl uříznout hlavu ve sporťáku, střelit se do hlavy nebo polknout cyankáli. Já jsem se chtěl přivázat na Petříně k hradbám, vzít si flašku tvrdýho, počkat, až bude třicet stupňů pod nulou, a pak se dívat na krásný město. Pít a počkat,“ vzpomíná Dobrý. Lébl se nakonec oběsil ne kvůli Dobrému, ale kvůli nešťastné lásce k mladičkému kulisákovi, kterého mu přebrala herečka Magdalena Sidonová.
Bydlel ve srubu na Karlštejně jen s koněm
Lébl tedy své předsevzetí splnil. Karel Dobrý je skoro o dvacet let později pořád naživu. Zachránilo ho to, že má děti. A to celkem tři. S hudebnicí Evou Turnovou, která hrála více než deset let s Plastic People, má dceru Johanku, s dcerou Jiřího Hrzána Terezou syny Cyrila a Diviše. Být ženám věrný mu nikdy moc nešlo. „S Terezou to prvních pár let vypadalo jako velká láska a pak mě rozhodilo divadlo; osobní život šel stranou. Zamilovával jsem se, nekontrolovaně, opakovaně, odcházel jsem, vracel jsem se, v průběhu několika let. To rodině moc nesvědčí. Když už mě Tereza nevzala zpátky a vyměnila zámky, šel jsem na Karlštejn. Bydlel jsem tam s koněm, ve srubu; krásný. Jenže pak zas přišly deprese, a to takový, že jsem se nemohl pohnout. Tehdy jsem si řekl, že jdu, že se vrátím, že přece nemůžu odejít od dvou malejch dětí, že je nemůžu nechat napospas. Od té doby jsme spolu; jsme zdraví, máme se rádi, jenom stav není optimální, nesdílíme věci, které jsou ve vztahu žádoucí mít společný. Sdílíme praktický život. Přátele máme své, postele máme své.“
A taková to byla láska
Přitom to kdysi byla velká láska. „Potkal jsem ji a byl jsem úplně rozmydlenej, čerstvě rozhodnutej, že se vrátím k Evě, k první ženě, se kterou máme Johanu; a do toho Petr Lébl, chodili jsme spolu a nechodili a pak jsem po jednom představení potkal Terezu, seděli jsme spolu do rána, láska jako trám, nešlo to hodit z hlavy,“ vzpomíná na dobu, která skončila Tereziným těhotenstvím.
Pokusy o sebevraždu asi nepřekvapí
Asi nikoho nepřekvapí, že skončil i na psychiatrii po pokusu o sebevraždu. „Ležel jsem doma ve vaně, po nějaké houbičkové exaltaci, a podřezával jsem si žíly. Skončil jsem na ambulanci, štkal jsem jak malej blbeček, poslali mě do blázince, dorazil jsem tam s těma obvázanejma pazourama a sekal latinu, spolykal jsem všechno, co řekli a bylo mi z toho mizerně. Tereza musela podepsat revers, hned dvakrát, a pak toho mockrát litovala.“
Když si to pohnojí v Národním, nikdo už s ním nebude chtít dělat
Momentálně Karel Dobrý relativně seká latinu, až na extempore s divadlem Studio Hrdinů, které s ním pro nespolehlivost rozvázalo smlouvu. V Národním zatím oceňují jeho obrovský talent a přehlížejí drobné prohřešky. Zdá se, že herec své démony momentálně jakžtakž kočíruje. Otázka je, jak dlouho mu to vydrží. Krom Daniela Špinara z Národního divadla už v Čechách nebude moc těch, kdo by si troufli Dobrého obsadit a riskovat, že se pak už neukáže. Budou si ho příští generace pamatovat jako velkého herce, anebo jako toho magora, co se opíjí a svléká?
Dáša Vrchotová, Krajskelisty.cz 7.4.2016.

 

Karel Dobrý (46): Musel jsem přísahat na Alláha, jinak…
Po Karlu Rodenovi jeden z neobsazovanějších českých herců v zahraničních filmech nežil celý život pouze v Čechách. Čtyři roky svého života strávil Karel Dobrý také v Sýrii. A vzpomínky na tuto životní etapu jsou rozporuplné…
Do Sýrie se Dobrý dostal díky svému dědečkovi, který v Hammá stavěl továrnu na výrobu pneumatik. Prožil tam podstatnou část svého dětství, a to od osmi do dvanácti let. Ačkoli se s místními dětmi bez problémů sžil, klukovské hry byly mnohdy nevyzpytatelné… „Dokonce jsem jednou musel přísahat i na Alláha. To když nás s Alešem Budínem, klukem z Brna, se kterým jsme tam byli přes dva roky, jednou arabský kluci chytili a řekli, že nás zabijou, jestli nebudeme přísahat. Jeden měl kámen, druhý tyč, třetí vzduchovku. Tak jsme přísahali,“ svěřil se Dobrý v rozhovoru pro iDNES.cz.
Naštěstí šlo ale opravdu jen o hru a jeden z „tyranů“ se pak stal Dobrého nejlepším kamarádem. Herec dodnes vzpomíná na roky strávené v Sýrii jako na nejhezčí část svého dětství. Ve srovnání se životem na šedivém pražském sídlišti to prý byla nádherná země plná barev a vůní.
-ava-, Ahaonline.cz 20.12.2015.

 

Herec Dobrý žil v Sýrii: Musel přísahat na Alláha! Před znásilněním kvůli sukni uchránil babičku
Čtyři roky žil herec Karel Dobrý (46) v Sýrii, kde ho vychovávala babička s dědou. Jako malý chlapec zažil tvrdou realitu. Viděl násilí na dětech, byl svědkem babiččina znásilnění a dokonce ho dvakrát unesli!
Maminka Karla Dobrého ho do jeho osmi let vychovávala sama, jeho otec se na ni vykašlal, když mu bylo šest měsíců, a nikdy neprojevil zájem se s ním potkat. Pak ho matka dala na nějaký čas k prarodičům, u kterých herec zůstal už napořád. Jeho dědeček tehdy dostal místo v Sýrii, a tak Dobrý vyrůstal do svých 12 let tam. Chodil do ruské školy, kamarádil se s Araby a kromě mnoha krás, o kterých rád mluví, viděl též odvrácenou brutální realitu muslimské země.
„Viděl jsem tam spoustu násilí, ale působilo to přirozeně. Malej kluk ukradl zelináři jablko a ten ho ztloukl až k smrti. Druhý den beduíni vystříleli dům zelináře. Nebo jsme šli jednou nakoupit s babičkou, která měla krátkou bílou sukni. Kašlala na jejich ramadán. Kolem jel Arab, neunesl to, odhodil kolo, povalil babičku rovnou na ulici. Nevím, co to do mě vjelo, ale vzal jsem kámen a vší silou ho křísl přes hlavu. Svalil se, utekli jsme a dodneška nevím, jestli jsem ho nezabil,“ vzpomínal Dobrý před lety v časopise Téma na hrůzy v Sýrii.
Oběť únosu
I on sám se stal jednou obětí útoku malých Arabů. Dva kluci ho spolu s brněnským kamarádem chytili s výhrůžkou, že pokud nebudou přísahat na Alláha, zabijou je. „Jeden měl tyč, druhý kámen, třetí vzduchovku,“ prozradil herec v rozhovoru pro týdeník Téma.
Dokonce ho v Sýrii dvakrát unesli. Jednou šel po ulici a na ramena si ho posadil ženich a odnesl ho do mešity. „Mě to bavilo, byl jsem tam asi šest hodin. Akorát naši mě postrádali a zalarmovali starostu i policii," vysvětlil Dobrý. Podruhé už to bylo ale vážnější. Babička ho nechala uvnitř auta uprostřed nebezpečné pašerácké zóny mezi Sýrií a Libanonem.
„Měl jsem zůstat v autě, jenže bylo horko, tak jsem vylezl. Najednou mě stáhla jedna ruka do baráku, do jedné plechové boudy. Když jsem se rozkoukal, bylo kolem mě pět beduínek, které si mě takhle testovali. Naštěstí mě babička s dědou našli," přiznal Karel, který se až po letech dozvěděl, že to je jejich beduínská tradice unášet slovanské děti.
Dnes přiznává, že už tehdy místní tušili, že za třicet čtyřicet let zbude ze Sýrie jen vypálená země. Sám si ale myslí, že by se uprchlická situace měla řešit přímo tam na místě.
-tesk-, Blesk.cz 21.11.2015.

 

Za opakované nevěry pyká celibátem
Téměř dvacet let mu po boku stojí partnerka Tereza Hrzánová, mají syny Cyrila a Diviše. Jak jsme již informovali, Karel Dobrý (44) se jako spořádáný táta nikdy nechoval. Milenky střídal častěji než ponožky a žena tiše trpěla. „Prvních pár let to vypadalo jako velká láska a pak mě rozhodilo divadlo. Zamilovával jsem se, nekontrolovaně, opakovaně, odcházel jsem, vracel jsem se, v průběhu několika let. To rodině nesvědčí. Tereza mě vždycky přijala zpátky, ale jednou už odpustit nedokázala,“ líčí aktér seriálu Pohřešovaný. Tehdy si uvědomil, co pro něj bližní znamenají, a přišel s prosíkem. Idyla ale nenastala. „Žijeme bez odpuštění, to není snadný život, ale člověk sklízí, co zasel. Nevím, jestli bude čas a trpělivost, aby se to zahojilo a dokázali jsme spolu zestárnout. Spíš to vypadá, že ne. Jsme zdraví, máme se rádi, ale nesdílíme věci, které jsou ve vztahu žádoucí mít společný. Strasti i radosti. Sdílíme praktický život. Přátele máme své, postele máme své.“ Okolí mu radí, aby narušený vztah ukončil. On namítá: „Musím všechen ten bordel uklidit i za cenu, že se v rámci pokání obětuju.“
Pestrý svět 18.7.2013.

 

Mrazivě blízko smrti
Bývá označován za nástupce Karla Rodena (51), na plátně obvykle ztvárňuje charizmatické, osudem zkoušené muže či grázly. Stejně rozervaný je Karel Dobrý (44) i v soukromí!
Svého otce, primáře rentgenologie, spatřil aktér nového seriálu Pohřešovaný v dospělosti jen jednou – jeho matku opustil, když bylo Kájovi půl roku. Máma se o dítě nedokázala postarat a dala je k prarodičům. S nimi prožil klučina čtyři roky v Sýrii. Přestože se tu stal obětí šikany a málem zemřel, na tvrdé časy vzpomíná v dobrém: „Bylo to nejintenzivnější období mého života.“ Vždy tíhl k herectví, z DAMU ho však vyrazili – prý kvůli jeho nezodpovědnosti.
O práci přesto neměl nikdy nouzi, hrál i v řadě zahraničních filmů (mj. Doktor Živago, Mission: Impossible). Kromě filmování měl tři největší koníčky: ženy, alkohol, drogy. Pod jejich vlivem se dokonce pokusil zabít! „Ležel jsem doma ve vaně, po nějaké houbičkové exaltaci, a podřezával jsem si žíly. Poslali mě do blázince, dorazil jsem tam s těma obvázanejma pazourama a sekal latinu, spolykal jsem všechno, co řekli, a bylo mi z toho mizerně.“ Podobných historek má v rukávu nepočítaně... Jak tvrdí, dnes žije spořádaně. „Dopil jsem,“ hlásá.
V novém americko-českém seriálu Pohřešovaný ztvárňuje Karel jednu z hlavních rolí. Akční sérii nyní vysílá TV Prima. Roku 2008 se objevil ve velkofilmu Juraje Jakubiska (75) Bathory. V historických snímcích hraje často.
S výtvarnicí Terezou Hrzánovou, mladší sestrou herečky Báry Hrzánové (49), žije Dobrý 17 let. Mají syny Diviše a Cyrila, který je v Paříži modelem u agentury Bananamodels. Tereza překonala všechny Karlovy excesy včetně nevěr. Jak to dokázala? Redakci řekla: Nechci se k tomu vyjadřovat, je to příliš intimní a rozporuplná situace.“
Hercovou první životní partnerkou byla baskytaristka kapely Plastic People of The Universe Eva Turnová (49), s níž zplodil dceru Johanku (20). Ta momentálně pracuje v jistém pražském bistru specializovaném na hamburgery.
Pestrý svět 4.7.2013.