Role: Jindřich Matyáš Thurn
Režie: Zdeněk Jiráský
Česká republika / Rakousko / Německo 2018 (televizní film)
Scénář: Pavel Kosatík, Zdeněk Jiráský
Hudba: Jan Čtvrtník
Kamera: Michal Černý
Obsazení: Karel Dobrý, Tereza Hofová, Štěpán Kozub, Sara Sandeva, Ondřej Malý, Eva Josefíková, Robert Mikluš, Hynek Chmelař, Jiří Maryško, Jiří Černý, Adrian Jastraban, Pavel Tesař, Marek Pospíchal, Zdeněk Černín, Jan Holík, Ondřej Bauer, Dan Dittrich, Michal Dalecký, Daniela Šišková, Michael Vykus, Martin Dědoch, Petr Buchta, Tobiáš Haertl, Albert Čuba, Milan Němec, Martin Matejka, Miroslav Kremlík, Dušan Hejbal, Pavel Myslík, Jiří Louda, Josef Kysilka, Antonín Hausknecht, členové Kavalerie Náchod a Regimentu zemské hotovosti a další
Česká televize / ARTE / ORF
Původní znění: čeština
77 min.
Video
Související
Defenestrace 1618 (hraný dokument)
Odkazy
Profil filmu na stránkách České televize
Z médií
Projekt, jenž vznikl v koprodukci ČT s rakouskou ORF a francouzsko-německou arte, staví do popředí tehdejších událostí tři muže. Zejména vůdce vojsk povstání Jindřicha Matyáše Thurna, kterého hraje Karel Dobrý, dále rebely svrženého Ferdinanda II. Habsburského, jehož ztvárnil Ondřej Malý, a jimi dosazeného „zimního krále“ Fridricha Falckého, jenž vládl pouze rok a po bitvě na Bílé hoře uprchl; ztělesnil ho Štěpán Kozub. V pojetí scenáristy Pavla Kosatíka a režiséra Zdeňka Jiráského však za nitky v pozadí tahají energické manželky hrdinů, tři našeptávačky dnešní vlny feminismu. Jen Thurn doplatí na to, že se radami své polovičky čili Terezy Hofové neřídí – ale nelze se mu divit. Není totiž nic rušivějšího a protivnějšího než její „vnitřní hlas“ v manželových představách, bezúčelně stylizovaný monolog úvah „kolik utrpení a bolesti přinese válka“, výstrah „nedělejte to!“ či výčitek „tak sis to představoval?“, jenž se místo klasického dialogu snaží naznačit silné pouto páru. Jenže svou teatrální strojeností působí přesně obráceně. Obětí obřadné osudovosti se stávají v podstatě veškeré postavy, ať se koupou (povinná daň módní historické nahotě), holí, modlí či prostě jen tváří.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 11.5.2018.
Ani ostatní herci a jejich postavy příliš nepomáhají výsledné úrovni snímku, není to však jejich chyba. Na vině jsou spíše tvůrci a jejich pokyny. Samotní herci na tom nesou minimální podíl, z jejich výkonů je znát, že se snažili o kvalitní přednesy, a to se jim musí nechat. Asi nejvýraznější a nejdůležitější je Karel Dobrý coby Jindřich Matyáš Thurn, hlavní strůjce defenestrace a následujících událostí. Ten, ač je hlavní postavou, nemá moc dialogu a jeho výkon spoléhá spíše na jeho řeč těla a výrazy ve tváři, které jsou však převážně pořád stejné, strnulé a vyděšené. Navíc tvůrci opravdu hodně využívají těsného přibližování na obličeje jednotlivých postav, účel toho však zůstává skryt a působí to spíše zmatečně a zvláštně. Tak se stává, že ústředním motivem jsou pocity a obličejová mimika jednotlivých postav, spíše než samotný děj.
Anja Verem, Červený koberec 7.5.2018.
Místo toho se loutková hra odvíjí v mimice protagonistů a v podtextu jejich rozhovorů, což je poměrně odvážný krok pro historické drama. Upozadění faktů a zaměření na emoční prožitek totiž nepřijme každý divák. Pro celkový dojem z filmu je pak stejně klíčové i to, jak se vypořádá s všudypřítomným hlasovým komentářem Zuzany Alžběty (Tereza Hofová), který ve snímku nahrazuje vypravěče i šepotavé svědomí iniciátora vzpoury Jindřicha Matyáše Thurna (Karel Dobrý).
Kristina Roháčková, Rozhlas.cz 13.5.2018.
Hlavně představitel Fridricha Štěpán Kozub reaguje na režii s vnímavostí, jaká by prospěla i rozhovorům manželů z Thurnu (Tereza Hofová a Karel Dobrý), třebaže těm dvěma nepomáhá ani text, ani inscenace.
Eva Vejdělková, Právo 14.5.2018.
Karel Dobrý jako ústřední hrdina Matyáš Thurn by měl hlavní role dostávat častěji – rozpolcené postavy zvládá s podobnou, ne-li větší suverenitou jako specialista na mlčenlivé rozervance Karel Roden.
Tomáš Stejskal, Aktuálně.cz 13.5.2018.
Herci podali i velmi slušné herecké výkony. Z Karla Dobrého je cítit syrovost a jistá obhroublost Thurnovy povahy.
-pkh-, EuroZprávy.cz 14.5.2018.
Těžko říct, kolik historické koprodukční dílko, v němž hrál třeba takový Karel Dobrý, českou stranu stálo.
David Zápal, Extra.cz 16.5.2018.
Nejde jen o čisté zobrazení tehdejších událostí, ale celým filmem se táhnou jako propojovací linky monology ženy Jindřicha Matyáše Thurna (Karel Dobrý), kterou ztvárnila Tereza Hofová. Krom toho, že její citované dopisy a hodnocení kroků jejího manžela slouží k orientaci diváka, napovídají leccos i z jejích následných kroků, které tato historická postava učiní.
Martin Staněk, Totalfilm.cz 22.4.2018.
Karel Dobrý a Eva Josefíková se stanou hlavními protagonisty chystaného snímku režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který o roce 1618 natáčí Česká televize. Je to další z řady historických témat, jež ČT chystá.
TV Revue 27.3.2017.
Česká televize se aktuálně zaměřila také na velké události z našich dějin. Ve snímku Defenestrace režiséra Zdeňka Jiráského si zahrají třeba Karel Dobrý a Eva Josefíková. „Příběh bude založen na dramatickém konfliktu ústřední trojice postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II.,“ řekl kreativní producent Jan Lekeš.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 16.3.2017.
K nadcházejícímu čtyřstému výročí začátku třicetileté války vznikne snímek Defenestrace, který popisuje, jak 23. května 1618 představitelé českých stavů vyhodili z oken Hradu dva představitele králova úřadu. Režisérem je tvůrce Poupat Zdeněk Jiráský, hlavní role mají Karel Dobrý a Eva Josefíková.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 16.3.2017.
Tematicky nejvíc do minulosti se pívá snímek Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. "Příběh bude založen na dramatickém konfliktu tří postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II," prozradil kreativní producent Jan Lekeš. Ve snímku si mimo jiné zahraje Karel Dobrý a Eva Josefíková.
-em-, Mediahub.cz 16.3.2017.
V příštím „osmičkovém“ roce nás čeká řada důležitých historických výročí a televize ke každému z nich chystá svůj příspěvek. Snímek DEFENESTRACE vezme diváky do roku 1618, kdy rozzuření šlechtici svrhli z okna Pražského hradu dva nejvyšší představitele královského úřadu. Scénář napsal Pavel Kosatík, který stojí za seriálem České století. V hlavních rolích se představí Karel Dobrý a Eva Josefíková.
Týdeník Televize 28.3.2017.
Příběh jednoho z nejdůležitějších okamžiků naší historie začala pod názvem Defenestrace v těchto dnech natáčet Česká televize. Režie se ujal Zdeněk Jiráský a hlavní roli Jindřicha Matyáše Thurna, českého šlechtice a vůdce stavovského vojska a evangelické strany sporu, ztvární KAREL DOBRÝ.
Týdeník Televize 25.7.2017.
Karel Dobrý a Eva Josefíková se stanou hlavními protagonisty chystaného snímku režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. „Příběh bude založen na dramatickém konfliktu ústřední trojice postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II,“ uvedl kreativní producent Jan Lekeš.
-mav-, Mediaguru.cz 16.3.2017.
V televizním filmu nazvaném Defenestrace hrají hlavní role Karel Dobrý, Tereza Hofová, Ondřej Malý, Eva Josefíková, Štěpán Kozub a Sara Sandeva.
TV Pohoda 19.6.2017.
Jednu z hlavních rolí ve velkolepém koprodukčním filmu dostal Karel Dobrý.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 17.7.2017.
Hlavní roli hraběte Thurna hraje ve filmu Karel Dobrý, jeho ženu Zuzanu Alžbětu Tereza Hofová.
Václav Malina, Rozhlas.cz 17.7.2017.
Je květen 1618 a z hradních oken letí dolů dva muži králova úřadu. Klíčovou událost naší historie zachytí film Defenestrace, který točí pro ČT Zdeněk Jiráský, hlavní roli hraje Karel Dobrý.
Deník 18.7.2017.
Jindřicha Matyáše Thurna, iniciátora vzpoury, hraje Karel Dobrý.
Roman Janouch, Haló noviny 12.5.2018.
Tereza Hofová a Karel Dobrý, manželé Thurnovi, které bělohorské události navždy rozdělily.
Tereza Spáčilová, Reflex 17.5.2018.
V režii Zdeňka Jiráského ve filmu účinkuje celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (Karel Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (Ondřej Malý) nebo Fridricha Falckého (Štěpán Kozub).
Markéta Vančová, Krajské listy 1.6.2018.
Česká televize natáčí Defenestraci s Karlem Dobrým. /…/ Filmu se ujal dvounásobný držitel Českého lva, režisér Zdeněk Jiráský a scenárista Pavel Kosatík. Hlavní role připadla Karlu Dobrému. /…/ Hlavními postavami snímku jsou český šlechtic a vůdce stavovského vojska a evangelické strany sporu Jindřich Matyáš Thurn a „zimní král“ dosazený na český trůn protestantskými stavy, Fridrich Falcký. Ti budou stát proti Ferdinandovi II., římskému císaři, původně českému králi sesazenému rebely. „Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ říká představitel jedné z hlavních rolí Karel Dobrý.
Alžběta Plívová, tisková zpráva České televize.
Čin, který změnil podobu Evropy. Karel Dobrý a Tereza Hofová připomenou 400 let od pražské defenestrace v novém filmu Zdeňka Jiráského. /…/ Událost roku 1618 a její následky připomene hraný film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře s Karlem Dobrým a Terezou Hofovou v hlavních rolích, který vznikl v koprodukci se společnostmi ARTE, G.E.I.E. a ORF. /…/ Hlavní roli Jindřicha Matyáše Thurna, jednoho z vůdčích stavů českého protihabsburského odboje a iniciátora pražské defenestrace z roku 1618, ztvárnil Karel Dobrý. „V mých očích to byl bohatý kluk, který měl k dispozici hračku v podobě armády. Byl to svým způsobem bonviván, shromažďoval armády a byl jedním z nejbohatších obyvatel Prahy. Byl to takový vojenský hazardér, ale ryzí – nebál se riskovat, a když už za něco kopal, tak to dokopal až do konce,“ popisuje Thurna Karel Dobrý.
Tisková zpráva České televize 2.5.2018.
V hlavní roli Jindřicha Matyáše Thurna uvidíme Karla Dobrého, rolí panovníků se zhostili Ondřej Malý (Ferdinand II. Habsburský) a Štěpán Kozub (Fridrich Falcký). „Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky, a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ říká představitel jedné z hlavních rolí Karel Dobrý.
TV Mánie 12.5.2018.
Herec Karel Dobrý má jednu z hlavních rolí v chystaném TV filmu. Zajímavé role přibývají ve filmografii nadaného herce Karla Dobrého jako houby po dešti. Dobrý ztvární jednu z hlavních rolí v chystaném TV snímku Defenestrace. Ten vzniká u příležitosti čtyřsetletého výročí zahájení stavovského povstání a třicetileté války.
Borovan.cz 17.7.2017.
Skvělou práci odvedli všichni, což platí samozřejmě i o hercích. Do hlavní role hraběte Matyáše Thurna, vůdce stavovského povstání, režisér obsadil Karla Dobrého. „Pro mě bylo důležité znát jeho život. Vyhledal jsem si veškeré dostupné materiály a prostudoval je. Ostatní zákulisní souvislosti tehdejší politiky jsem si také připomněl, ale nešel jsem do úplných detailů. Thurna vnímám spíš jako vojáka. Byl to bohatý kluk, který měl k dispozici hračku v podobě armády. Byl svým způsobem bonviván, jeden z nejbohatších obyvatel Prahy, vojenský hazardér, ale ryzí. Nebál se riskovat. Defenestrace je významný kus naší historie, nosné téma samo o sobě, žádné chiméry,“ popisuje Dobrý. A jak se vcítil do postavy? „Díky každodennímu zpravodajství to nebylo těžké. Máme představu, jak jsme civilizovaní, ale stále se dějí zvěrstva. Jen se to neděje na náměstí, ale ‚za zdí‘. Možná v tom ta doba byla spravedlivější. Při natáčení je pochopitelně důležitá konzultace s režisérem, z zvlášť když se točí na přeskáčku, k a se Zdeňkem byla mimořádně příjemná spolupráce. Herec je v podstatě dělník, přijde na plac a musí to zahrát tak, aby to bylo uvěřitelné. Role je určena samozřejmě dobou i kostýmem. Jinak stojíte v županu panu a jinak v brnění,“ dodává.
Jitka Kománková, Týdeník Televize 9.5.2018.
Defenestrace se v těchto dnech točí na zámku Kratochvíle a poté i v samotné Praze. Jednu z hlavních rolí ve velkolepém koprodukčním filmu dostal Karel Dobrý. /…/ „Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ řekl Karel Dobrý.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 17.7.2017.
ČT v příštím roce připomene výročí čtyři sta let od pražské defenestrace, kterou započala třicetiletá válka. Paralelně s hraným snímkem Bůh s námi, v němž se objeví Karel Dobrý, Tereza Hofová nebo Ondřej Malý, vznikla také dokumentární verze, v níž hrané scény komentují historici.
Jana Benediktová, ČT24.cz 14.12.2017.
Druhým premiérovým snímkem (na festivalu Finále Plzeň) po Hastrmanovi od Ondřeje Havelky se stal televizní film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře, který režíroval Zdeněk Jiráský (Poupata) a scénář k němu sepsal novinář a spisovatel Pavel Kosatík. V hlavních rolích se představili Karel Dobrý, Eva Josefíková nebo hvězda seriálu Dáma a Král Tereza Hofová.
Kristýna Čtvrtlíková, Informuji.cz 21.4.2018.
Krátce po nedělní osmé hodině večerní uvede ČT1 v premiéře televizní film Bůh s námi, který se vrací k takzvané pražské defenestraci a následné třicetileté válce. Autorem snímku, v němž účinkují Karel Dobrý, Tereza Hofová či Eva Josefíková, je devětačtyřicetiletý Zdeněk Jiráský.
Hospodářské noviny 11.5.2018.
Aktuálně jsme ho (Roberta Mikluše) viděli na ČT v televizním filmu „Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře“ s Karlem Dobrým v hlavní roli, hrál významnou historickou postavu – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.
Anička Vančová, Krajskelisty.cz 16.9.2018.
KAREL DOBRÝ (49): Matyáš Thurn (1567-1640), jeden z vůdčích stavů českého protihabsburského odboje za třicetileté války. Inicioval pražskou defenestraci z roku 1618.
Jak vnímám postavu…
„Spíš jako vojáka. V mých očích to byl bohatý kluk, který měl k dispozici hračku v podobě armády. Svým způsobem bonviván, shromažďoval armády a byl jedním z nejbohatších obyvatel Prahy. Byl to takový vojenský hazardér, ale nebál se riskovat. Trošku jsem si ho představoval jako Kim Čong-una, který kouká, jak letí raketa, a hrozně se u toho směje.“
Jak se mi hrálo v kostýmu…
„Jinak stojíte v županu, jinak v brnění. Maska, která je ve filmu výrazná, vás nutí k určitému držení hlavy.“
O defenestraci…
„Defenestrace nejsou nic, co bychom si nedokázali představit. Díky zpravodajství pro mě nebylo těžké se do toho vcítit. Máme představu, jak jsme civilizovaní, ale stále se tu dějí zvěrstva. Jen se to neděje na náměstí, ale ,za zdí‘.“
Z rozhovoru s Karlem Dobrým, -mob-, Aha! neděle 6.5.2018.