Sen noci svatojánské

(rozhlasová hra)

A Midsummer Night’s Dream

Role: Oberon, král elfů
Režie: Martina Schlegelová

Český rozhlas 2016

Sen noci svatojánské – natáčení

Předloha: William Shakespeare (stejnojmenná divadelní hra „A Midsummer Night’s Dream“)
Překlad divadelní hry: Martin Hilský
Adaptace: Klára Novotná
Dramaturgie: Renata Venclová
Hudební spolupráce a sound design: Jakub Rataj

Obsazení: Tereza Dočkalová, Klára Klepáčková-Suchá, Jan Meduna, Petr Lněnička, Pavla Beretová, Helena Dvořáková, Karel Dobrý, David Novotný, Miroslav Krobot, Tereza Bebarová, Kamil Halbich, Jan Vondráček, Václav Neužil, Hynek Čermák, Martin Myšička, Viktor Preiss, Josef Somr, Jaroslav Kepka a další

Český rozhlas

87 min.

 

Sen noci svatojánské – natáčení

 

Video

Reportáž z příprav a natáčení

 

Z médií

 

Velký rozhlasový potenciál lze vnímat u Karla Dobrého, jehož Oberon by se mohl směle rovnat s Oberonem Borise Rösnera v inscenaci Městských divadel pražských z osmdesátých let minulého století. Karel Dobrý by měl být rozhlasovými tvůrci oslovován určitě častěji.
Jakub Kamberský, Týdeník Rozhlas 9.5.2016.

Naopak, v citlivém zvukovém i hereckém ztvárnění ještě více vynikne krása Shakespearových veršů i Hilského překladu. Režisérka zvolila hvězdné obsazení – Titanii a Oberona vytvořili Helena Dvořáková s Karlem Dobrým, řemeslnickou partu herci Dejvického divadla v čele s Miroslavem Krobotem a naprosto novátorské je obsazení tří elfů z družiny královny Titanie – namísto dětských či dívčích hlasů je namluvili rozhlasoví bardi Josef Somr, Viktor Preiss a Jaroslav Kepka.
Radmila Hrdinová, Právo 22.4.2016.

Dvojice vládců lesa a světa elfů, tedy Titania a Oberon, pak měla být dostatečně démonická. „Našli jsme ji v Karlu Dobrém, pro kterého je to jedna z prvních zkušeností s rozhlasem, a Heleně Dvořákové,“ dodává dramaturgyně.
Tomáš Šťástka, Mladá fronta DNES 31.1.2016.

Při natáčení se ve studiu sešlo mnoho výborných hereckých osobností všech generací - od Josefa Somra, Jaroslava Kepku a Viktora Preisse, přes Karla Dobrého a Helenu Dvořákovou až po herce Dejvického divadla v čele s Davidem Novotným a Miroslavem Krobotem. /…/ Osoby a obsazení: Karel Dobrý (Oberon), Helena Dvořáková (Titanie), Pavla Beretová (Puk), Viktor Preiss (Hrášek), Josef Somr (Hořčička), Jaroslav Kepka (Pavučinka), Miroslav Krobot (Poříz), David Novotný (Klubko), Martin Myšička (Střízlík), Václav Neužil (Píšťala), Hynek Čermák (Fortel), Klára Suchá (Hermie), Tereza Dočkalová (Helena), Petr Lněnička (Lysandr), Jan Meduna (Demetrius), Kamil Halbich (Theseus), Tereza Bebarová (Hippolyta), Jan Vondráček (Egeus) a další.
Renata Venclová, Rozhlas.cz 23.4.2016.

Podobně se chystá i Český rozhlas, už v zimě natočil novou verzi Snu noci svatojánské, kam zlákal přední české herce, ať už do hlavních rolí (Karel Dobrý, Pavla Beretová), či do těch vedlejších (Viktor Preiss, Josef Somr).
Tomáš Šťástka, Mladá fronta DNES 23.4.2016.

Mezi účinkujícími je část souboru Dejvického divadla, v překvapivých rolích se představí rozhlasoví bardi Josef Somr, Viktor Preiss a Jaroslav Kepka a přední herci dalších generací – např. Karel Dobrý, Helena Dvořáková a Jan Vondráček.
Rozhlas.cz 22.4.2016.

„Mezi účinkujícími se objeví část souboru Dejvického divadla, ikony rozhlasového herectví Josef Somr, Viktor Preiss a Jaroslav Kepka, i další přední herci své generace jako Karel Dobrý, Helena Dvořáková a Jan Vondráček,“ řekla manažerka Lenka Pitronová.
Deník 20.4.2016.