Zahradnictví

Rodinný přítel
Dezertér

Nápadník

Role: Karel, bratr Jindřicha
Režie: Jan Hřebejk

Česká republika / Slovensko / Polsko 2017 (tři filmy / šestidílná televizní verze)

Zahradnictví: Dezertér

Scénář: Petr Jarchovský
Hudba: Petr Ostrouchov
Kamera: Bartek Cierlica

Obsazení: Anna Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Martin Finger, Jiří Macháček, Ondřej Sokol, Anna Fialová, Ivan Lupták, Lenka Krobotová, David Novotný, Sabina Remundová, Karel Dobrý, Anežka Rouhová, Josefína Marková, Filip Březina, Kryštof Racek, Samuel Budiman, Tereza Hladíková, Rozálie Peřinová, Barbora Suchá, Johana Suchá, Miroslav Táborský, Jáchym Kučera, Vendula Svobodová, Zuzana Konečná, Štěpán Kozub, Anna Kratochvílová, Patrik Böhm, Richard Stanke, Jakub Zindulka, Dalibor Vinklát, Jan Kalina, Zdeněk Pecháček, Kryštof Michal, Zora Valchařová-Poulová, Milan Stehlík, Marek Cisovský, Miroslav Lacko, Lukáš Bech, Attila Mokoš, Petr Ostrouchov, Michal Isteník, Zuzana Mauréry, Alexandr Minajev, Svetlana Škovranova, Elizaveta Maximová, Monika Čertezni, Petr Zelenka, Jevgenij Libezňuk, Pavel Tesař, Marek Cisovský, Johana Jedličková, Barbora Milotová, Josefína Krycnerová, Rozálie Krycnerová, Šimon Baloun, Jakub Laurych, Richard Pospíšil, Petr Vorel, Nikola Čechová, Jiří Král, Petr Vorel, Alexandr Litvinov, Igor Barboi, Vjačeslav Ubušajev, Milan Gunár, Zdeněk Kučera, Jaroslav Klika, Jitka Honajzrová, Jana Kluková, Matouš Kubín, Kamil Klímek, Petr Schneider, Jan Halaburt, Karel König, Michal Macháček, Antonín Trávníček, Vladimír Vávra, Stanislav Rumler a další

Původní znění: čeština & ruština & němčina (hlas Karla Dobrého v češtině a ruštině nebyl dabován)
Tři celovečerní filmy: 126 min. + 113 min. + 110 min.
Šestidílná televizní verze: 66 min. + 61 min. + 56 min. + 59 min. + 58 min. + 55 min.

 

Zahradnictví – Dezertér Zahradnictví: Dezertér Zahradnictví – Dezertér Zahradnictví – Dezertér Zahradnictví    Zahradnictví – natáčení Zahradnictví: Rodinný přítel – premiéra filmu Zahradnictví: Rodinný přítel – premiéra filmu Zahradnictví: Rodinný přítel – premiéra filmu Zahradnictví: Rodinný přítel – premiéra filmu Zahradnictví: Rodinný přítel – rodinný strom Zahradnictví: Dezertér – rodinný strom Zahradnictví – Dezertér

 

Video

Trailer k prvnímu ze tří filmů (Rodinný přítel)

Ukázka z prvního ze tří filmů (Rodinný přítel)

Trailer ke druhému ze tří filmů (Dezertér)

 

Odkazy

Profil trilogie a seriálu na stránkách České televize

Profil trilogie v síti Facebook

 

Z médií

Postav s různými příbuzenskými vazbami je zde ale mnohem víc. Jindřichův bratr Karel (Karel Dobrý), majitel zahradnictví Miloš Pecka a jeho žena a Jindřichova mladší sestra Emilka (Lenka Krobotová) a další, které dostanou prostor v dalších dílech.
Marek Čech, Avmania.cz 30.4.2017.

Legrační sběratelství zahradníka Miloše (David Novotný) kontrastuje s divákovým vědomím blížící se války, kterou předznamenává klukovské tajnůstkářství Milošových švagrů (Martin Finger a Karel Dobrý).
Týden 2.5.2017.

Zahradnictví za protektorátu poslouží jako úkryt pro vzácné rostliny i letáky. Přes ně jsou do odboje zapojeni bratři Jindřich (Martin Finger) a Karel (Karel Dobrý), pro které si brzy přijde gestapo.
Instinkt 11.5.2017.

Dobový triptych podpořený Státním fondem kinematografie vzniká v česko-slovensko-polské koprodukci s celkovým rozpočtem kolem 120 milionů, v dalších rolích se objeví Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 27.6.2016.

Režisérem všech tří filmů je Jan Hřebejk a kromě již zmíněných herců se zde objeví také například Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová.
Martina Vojtěchovská, MediaGuru 27.6.2016.

Filmaři mají za sebou čtyřicet natáčecích dnů, skončit by měli v prosinci. Náklady česko-polsko-slovenské koprodukce, kde hrají i Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová, činí 120 milionů korun. Rodinný přítel má premiéru 27. dubna, Dezertér 28. září, Nápadník 16. listopadu.
ČTK 23.8.2016.

Rodina Miloše (David Novotný): manželka Emilka (Lenka Krobotová), dcera Jiřina (Rozálie Peřinová), sestra Emilky Mařči (Sabina Remundová), bratr Emilky Karel (Karel Dobrý).
Deník 28.8.2016.

Ovšem velmi kvalitní je i obsazení dalších rolí a zejména děti se podařilo objevit nesmírně talentované. „Najít v castingu děti, které jsou ve třech generacích, bylo to nejtěžší. Ale kromě hlavních, i v těch trochu menších, ale stěžejních rolích, hrají nejlepší herci, které znám. S řadou z nich jsem už spolupracoval, s některými se ale třeba řadu let znám, a nikdy jsme spolu nedělali. Například s Karlem Dobrým nebo Davidem Novotným,“ svěřil se režisér Jan Hřebejk.
Lenka Žáčková, Novinky.cz 4.1.2017.

Rodinný přítel má skutečně luxusní obsazení. Krom ústřední Aňy Geislerové a zásadní role Martina Fingera tu najdeme také Gabrielu Míčovou, Kláru Melíškovou, Lenku Krobotovou, Jiřího Macháčka, Sabinu Remundovou, Karla Dobrého a další.
Anička Vančová, Krajské listy.cz 22.4.2017.

Rodné sestry představují Aňa Geislerová, Gabriela Míčová a Klára Melíšková, jejich životní partnery pak Martin Finger, Jiří Macháček a Karel Dobrý.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 23.4.2017.

První díl trilogie, která se odehrává v letech 1939 až 1959 a časově předchází oblíbený snímek Pelíšky. Hrají Ondřej Sokol, Aňa Geislerová, Jiří Macháček, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný a mnoho dalších.
Instinkt 27.4.2017.

Film chce být podle režiséra i vizitkou současné herecké generace, namísto nářků, že dobří herci už odešli. Proto se prvně v Hřebejkově filmu objeví třeba Karel Dobrý nebo David Novotný.
Štěpánka Tůmová, Mladá fronta DNES 27.4.2017.

V hlavních rolích se představí Jiří Macháček, Gabriela Míčová, Aňa Geislerová, Klára Melíšková či Karel Dobrý. Jde o druhou kapitolu rodinné kroniky Zahradnictví, která se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947-1953.
Vaše 6, 25.9.2017.

K moci se v roce 1948 dostal režim, který nastavil nové „pořádky“. Ottův švagr (Karel Dobrý) patří k nadšeným komunistům.
Iva Vondrová, Překvapení 25.9.2017.

Komunista (Karel Dobrý) se svou ruskou přítelkyní přichází vytočit Jindřicha. /…/ Když ženy zaranžují setkání, kde by se zásadový Jindřich mohl s ostrým komunistou (Karel Dobrý) dohodnout, vypukne rodinná hádka a honička s pointou jak z grotesky, která baví.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 27.9.2017.

Jeho představitel Martin Finger umí mnohem lépe herecky odstínit to, co s jeho postavou po Únoru 1948 děje. Je vyhozen od letectva a své zoufalství z režimu, kterému tentokrát předvídá namísto dvou let tři, si vybíjí v rodinných a sousedských hádkách, které inscenuje Jan Hřebejk opět u svátečních stolů. Jeho bratr Karel (Karel Dobrý) je totiž komunista a jejich groteskní, zprvu slovní a poté fyzická potyčka končí pádem do skleníků, plného kaktusů.
Marek Čech, Avmania.cz 1.10.2017.

Zatímco dialogy Rodinného přítele zaváněly nudou, Dezertér dostává do patosu. Švagři Jindřich (Martin Finger) a Karel (Karel Dobrý) v sobě nenechají dlouho bublat vzájemný hněv, když je první nucen druhého žádat o pomoc, a pohádají se o odkaz odboje hned, jak spolu poprvé promluví.
Jakub Krahulec, Deník Referendum 23.10.2017.

Politické debaty mezi Jindřichem a švagrem Karlem (Karel Dobrý), zarytým komunistou, jsou velmi tezovité, plné morálních proklamací. A dlouhé stejně jako všechny písničky, které tu zazní – od masarykovské Ach synku, synku až po Internacionálu.
Věra Míšková, Právo 29.9.2017.

Závěrečný díl trilogie z dílny osvědčeného tandemu Hřebejk–Jarchovský se odehrává koncem 50. let. Vystupují v něm Anna Fialová, Aňa Geislerová, Martin Finger, Klára Melíšková či Karel Dobrý.
Instinkt 16.11.2017.

Diváci uvidí stejně jako v předchozích filmech trilogie například Gabrielu Míčovou, Karla Dobrého, Sabinu Remundovou, Davida Novotného, Lenku Krobotovou, Kláru Melíškovou, ale v menších rolích také například muzikanty Kryštofa Michala nebo Jana Kalinu.
Tomáš Šťástka, iDnes.cz 24.10.2017.

Do hvězdné sestavy patří další herci a herečky, kteří se objevili v předchozích dílech – Gabriela Míčová, Karel Dobrý, Sabina Remundová, David Novotný, Lenka Krobotová a Klára Melíšková.
Iva Vondrová, Překvapení 13.11.2017.

Vedle Ani Geislerové a Martina Fingera se v Zahradnictví objeví třeba Ondřej Sokol, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Macháček, Karel Dobrý, Sabina Remundová, David Novotný nebo Miroslav Táborský.
Tom Franzki, TV expres 20.8.2018.

„Nejobtížnější na natáčení byla rvačka s Karlem Dobrým. Moje koleno nedopadlo dobře. Byly obavy, jestli to natáčení vůbec dokončím. Naštěstí ale máme u nás skvělé doktory. S naším zdravotnictvím to není zas tak špatné, jak se říká. Dali mě dohromady, abychom to mohli dotočit,“ zavzpomínal herec v Domě České televize na debatě, kam přišlo podpořit své oblíbené hrdiny mnoho fanoušků.
Z rozhovoru s Martinem Fingerem, Blesk 7.7.2017.

Prý jste chtěl Zahradnictvím vyrobit jakousi vizitku herecké generaci dnešních čtyřicátníků jako odpověď na „frflání“, že doba Hrušínských a Brodských už je pryč…
V Zahradnictví jsou vesměs herecké hvězdy nebo dominantní herci z různých divadel. Ale také moji souputníci, se kterými se znám řadu let, ovšem až doteď jsem s nimi nepracoval, například s Karlem Dobrým, který je jeden z nejlepších herců v Národním. To frflání vyplývá z pocitu, že dobře už bylo. Slavné herce předchozích generací dnes většinou vidíme v klasikách a ve filmech, na které se dá pořád dívat. Ale současné generace nevyhnutelně vídáme i v tom, co se zrovna nepovedlo. Pak máme pocit, že Brodský s Hrušínským byli lepší než Trojan s Novotným.
Z rozhovoru s Janem Hřebejkem, Vojtěch Rynda, Týden 2.5.2017.

Obě momentálně točíte, bylo pro vás velmi náročné najít si čas pro tenhle rozhovor. Na čem teď pracujete?
/…/ A.G.: Já zase zítra začínám točit, pro změnu s Honzou Hřebejkem, trojskok zvaný Zahradnictví. Bude to takový trojfilm, nebo spíš kinoseriál o rodině Petra Jarchovského, hlavními postavami jsou tři sestry a rodiny jejich manželů, jedni měli zahradnictví, druzí kadeřnictví… Ty sestry hrajeme my s Gábinou Míčovou a Klárou Melíškovou, bratry zase Martin Finger, David Novotný a Karel Dobrý. A hraje tam i Krobotka, Sabina Remundová, Ondra Sokol… A Jirka Macháček hraje šéfa kadeřnictví.
Z rozhovoru s Annou Geislerovou a Zuzanou Stivínovou, Kateřina Kadlecová, Reflex 30.6.2016.

Herečka Vendula Svobodová během natáčení prožila zajímavé chvíle. Prozradila nám, co se dělo v zákulisí.
Jak byste přiblížila čtenářům svou zvláštní postavu v trilogii Zahradnictví?
Jmenuje se Jelena, pochází z Ruska a během 2. světové války bojovala na frontě, kde se patrně také seznámila s Karlem (hraje ho Karel Dobrý, pozn. redakce) a následně se do sebe zamilovali nebo na sebe spíše zůstali…
Jiří Landa, TV Revue 26.9.2016.