Ocas ještěrky

Role: Čihák
Režie: Ivo Trajkov

Česká republika 2009

Ocas ještěrky

Námět: Božena Němcová (motivy z pohádky „Anděl strážce“)
Scénář: Vladislav Kliment, Adam Smisík
Hudba: Zoran Madzirov
Kamera: Klaus Fuxjäger

Obsazení: David Švehlík, Karel Zima, Verica Nedeska, Magdaléna Sidonová, Marie Durnová, Václav Helšus, Karel Dobrý, Jitka Ježková, Stanislav Zindulka, David Novotný, Kristýna Liška Boková, Ema Labudová, Adam Rustemi, Miroslav Hruška, Akram Staněk, Petra Výtvarová, Jana Plodková, Simona Prasková, Jiří Švejda, Martin Matejka, Bohumír Starý, Lenka Veliká, Jiří Mikula, Jonáš Zima, Zdeněk Dušek, Libuše Hradská, Anna Veselá Beránková, Šárka Konvičková, Pavla Beretová, Jakub Hradilek a další

Endorfilm / Česká televize / Kaval Film
Původní znění: čeština
90 min.

 

Ocas ještěrky Ocas ještěrky – natáčení

 

Video

Trailer

 

Odkazy

Speciál k filmu na stránkách České televize

 

Z médií

Civilnější zpracování by filmu výrazně prospělo, už jen tím, že by sejmulo z jeho beder onu mystickou zatíženost a možná by sem proniklo i trochu více autenticity. Skutečnost je tu skryta za všemi prvoplánově alegorickými klišé, která zahrnují opakující se obrazy andělů, výklad tarotových karet či ďábelského stavitele mostů v podání Karla Dobrého.
Irena Hejdová, Hospodářské noviny 21.1.2009.

Nedá se přímo říci, že vizuální vychytávky zachraňují příběh. Příběh se totiž zapomněl na natáčení dostavit. Postavy chodí, pijí, zpívají, souloží či halucinují, a stále se čeká, až se to celé nějak posune a objeví se dějová linka. Ta se zjeví až ve druhé polovině, když se Josef setká s kamarádkou s dětství Olivou (Verica Nedeska), kterou zrovna pronásleduje lehce psychopatický bývalý přítel (Karel Dobrý).
Filip Šula, FilmWeb 22.1.2009.

Nepopsatelný je závěr, kdy se odehraje jakýsi film ve ve filmu: do Josefa se zamiluje, deprese nedeprese, temně krásná číšnice (Verica Nedeska), která mu dá přednost před záhadným stavitelem mostů (v jedné z dalších démonických kreací Karla Dobrého), jenž si od jejího otce-alkoholika nechal restaurovat jakýsi, vypadá to, že barokní obraz.
Jiří Peňás, Divadelní noviny 5/2009.

Záporná postava Čihák (Karel Dobrý), prvoplánově zaměstnaná u stavební firmy zaměřené na mosty, na něm sice pracuje, nicméně kromě toho, že je někdejším partnerem Olivy a dvakrát Josefa zbije, žádnou další úlohu nesehraje.
Milan Cyroň, 25fps.cz 25.2.2009.