Dívka tvých snů

La Niña de tus ojos

Role: Leo, ruský Žid
Režie: Fernando Trueba

Španělsko / Německo / Česká republika 1998

Dívka tvých snů

Scénář: Rafael Azcona, Manuel Ángel Egea, C.López, David Trueba
Hudba: Antoine Duhamel
Kamera: Javier Aguirresarobe

Obsazení: Penélope Cruz, Antonio Resines, Jorge Sanz, Rosa Maria Sardà, Santiago Segura, Neus Asensi, Miroslav Táborský, Karel Dobrý, Loles León, Jesús Bonilla, Johannes Silberschneider, Götz Otto, Hanna Schygulla, María Barranco, Juan Luis Galiardo, Heinz Rilling, Jan Přeučil, Bořivoj Navrátil, Oto Ševčík, Jiří Knot a další

Původní znění: španělština & němčina & ruština (hlas Karla Dobrého v ruštině nebyl dabován)
121 min.

 

Dívka tvých snů Dívka tvých snů Dívka tvých snů Dívka tvých snů – plakát Dívka tvých snů – výřez plakátu

 

Video

Trailer

 

Z médií

Vedle Miroslava Tábroského se v tomto snímku objevuje i Bořivoj Navrátil, Jan Přeučil a Karel Dobrý, který je díky svému typu zařazován často do zahraničních snímků (Mission: Impossible). V Dívce tvých snů si zahrál postavu ruského židovského mladíka Lea, do kterého se zamiluje hlavní hrdinka.
Server Biograf.cz.

Vedle Miroslava Táborského se ve filmu, který se z valné části natáčel v Praze, objevují i jiní čeští herci - Bořivoj Navrátil, Jan Přeučil a především Karel Dobrý, který představuje ruského žida Lea.
Týdeník Televize 4/2004.

Přesto si čeští diváci v jejím hereckém stínu nemohou nevšimnout významných domácích herců. Ateliéry UFA totiž vznikly kompletně na pražském Barrandově a natáčelo se i na dalších místech v Praze. Výrazný prostor tu dostali především Miroslav Táborský (dělal nejprve konkurz na Goebbelsova tajemníka, nakonec ovšem hraje tlumočníka Václava) a Karel Dobrý v roli ruského Žida Lea, který se na natáčení vyskytuje jako komparsista. Právě Leo je tím, do koho se krásná Macarena v Berlíně zamiluje a kolem něhož se rozehraje ústřední drama snímku.
Jan Hlubek, server Katalog.artfilm.cz.

Ve hvězdě připravované koprodukce nalezne zalíbení mocný říšský ministr propagandy Goebbels (jeho obecně známá slabost pro herečky se tady zmiňuje i v souvislosti s Lídou Baarovou), ale hrdinka dává přednost zajatci, ruskému akrobatovi (Karel Dobrý), který svého kaskadérského záskoku při natáčení využije k útěku.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 6.3.1999.

Přece jen důstojné reprezentace se na právě probíhajícím 49. mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně dočkala Česká republika. Byť pouze ve dvou výrazných hereckých výkonech jednoho z letošních berlínských favoritů – španělského snímku Fernanda Trueby Dívka tvých snů. Oba pražští herci byli původně vybíráni na menší role: nakonec Karel Dobrý zaskočil za italského kolegu, jemuž povodeň znemožnila dokončit předchozí film (z toskánského cirkusáka byl rázem ruský Žid), Miroslav Táborský si pak místo německého herce zahrál tlumočníka španělského štábu, který v roce 1938 přijíždí do Německa natáčet film. A za tento part jako vůbec první cizinec ve Španělsku nedávno získal Goyovu cenu. V Berlíně oba výkony vyzdvihl jak režisér, tak festivaloví delegáti.
Pavel Melounek, Mladá fronta DNES 17.2.1999.

Výhodná zakázka se však promění v noční můru ve chvíli, kdy si nacistický pohlavár vyhlídne jako svou další milostnou kořist krásnou španělskou herečku Macarenu, která se navíc zamiluje do židovského statisty (Karel Dobrý).
Petr Stodola, Rovnost 9.9.1999.

Vedle Bořivoje Navrátila, Jana Přeučila a Karla Dobrého (ruský Žid Leo) exceloval v barrandovských ateliérech, kde se snímek ve své převážné většině natáčel, známý „záporák“ Miroslav Táborský. Poprávu také za svůj herecký a jazykový koncert (v roli překladatele se blýskl perfektní němčinou, španělštinou i solidní ruštinou) získal španělského Goyu jako objev roku.
Roman Janouch, Haló noviny 23.7.1999.

Ve filmu natáčeném na Barrandově se však uplatnili i další čeští herci: vedle Karla Dobrého v roli ruského zajatce to byl ještě Jan Přeučil a Bořivoj Navrátil.
Jan Jaroš, Reflex 8.7.1999.

Snímek se natáčel v pražských exteriérech a objevují se v něm i čeští herci: Karel Dobrý představuje ruského vězně, jenž je do španělského muzikálu „nasazen“ jako komparzista, a Miroslav Táborský hraje tlumočníka; za svůj výkon obdržel španělskou Goyovu cenu.
-bach-, Týden 28.6.1999.

Ve hvězdě připravované koprodukce nalezne zalíbení mocný říšský ministr propagandy Goebbels (jeho obecně známá slabost pro herečky se tady zmiňuje i v souvislosti s Lídou Baarovou), ale hrdinka dává přednost zajatci, ruskému akrobatovi (Karel Dobrý), který svého kaskadérského záskoku při natáčení využije k útěku.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 23.6.1999.

Nicméně fakt, že letos se (na festivalu Berlinale) objevil pouze ve videosekci nesoutěžního mezinárodního fóra mladých filmů hodinový dokument Heleny Třeštíkové Sladké století, přináší světu falešnou zprávu, že v Čechách se ve filmu nic podstatnějšího neděje. A tak paradoxně prapor pozvedli čeští herci. Miroslav Táborský a Karel Dobrý opravdu neudělali ostudu ve španělském filmu Fernanda Trueby Dívka tvých snů. Táborský dostal jako první cizinec Goyovu cenu za roli tlumočníka, Dobrý s velkou chutí zahrál ruského Žida.
Pavel Melounek,
Týden 1.3.1999.

Španělský soutěžní film Dívka tvých snů Fernanda Trueby byl natáčen v Praze s českými herci. (Natáčení se zúčastnili například Miroslav Táborský a Karel Dobrý.)
Miroslav Beinhauer, Lidové noviny 19.2.1999.

Našich herců si ve filmu Dívka tvých snů zahrálo víc, kromě Miroslava Táborského třeba také Karel Dobrý. Ten si „užil“ s Penélope Cruz i postelovou scénu!
Šárka Schmidtová, Glanc 16.8.2012.

Dramaturgie filmového klubu v Českých Budějovicích vybrala pro zítřejší promítání snímek Dívka tvých snů. Ten natočil v roce 1998 jeden z nejpopulárnějších žijících španělských režisérů Fernando Trueba. Do svého režisér filmu obsadil také dva tuzemské herce a to Miroslava Táborského a Karla Dobrého. První jmenovaný získal za svou roli cenu Goya, která je španělskou verzí Českých lvů.
-ttm-, Mladá fronta DNES 30.5.2001.

Tlumočník ve filmu říká, že ovládá dvanáct jazyků, ale vy osobně prý jste na tom nejlépe s angličtinou?
Dalo by se to tak říci, ovšem „nejlépe“ musíte brát s nadsázkou, ve srovnání s mou chabou znalostí němčiny a španělštiny. V Truebově filmu překládám Karlovi Dobrému taky z ruštiny, což bylo, přiznávám, pořád nejsnazší.
Z rozhovoru s Miroslavem Táborským, Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 23.6.1999.

Kteří další čeští herci ve filmu Dívka mých představ hráli?
Pět nebo šest herců plus celý český kompars. Španělé si náš kompars velmi pochvalovali, protože byl téměř profesionální, což v cizině není vůbec běžné. Velmi výraznou roli zde hraje Karel Dobrý z Divadla Na zábradlí, který k ní přišel opravdu náhodou. Původně měl tuto postavu ztvárnit italský herec, ale v Itálii byly zrovna povodně. Ty také spláchly filmové dekorace a tomuto herci se prodloužilo natáčení. Španělé tedy narychlo sháněli náhradu a vybrali si Karla. Dále tam hraje Bořivoj Navrátil, Jan Přeučil, Otta Ševčík, Martin Faltýn…
Z rozhovoru s Miroslavem Táborským, Renata Kalenská, Lidové noviny 19.2.1999.

Cena byla na konci práce. Co bylo na začátku?
Obyčejný „casting“ na kompars. Šel jsem, protože tam, kde mě pozvou, chodívám. I malá zkušenost může být dobrá a já spíš odmítnu velkou roli, když mě nezajímá, než malou a pěknou. A tady jsem dostal napřed tu malou, pak mi ji vyměnili za velkou – 37 natáčecích dní. V tom filmu dostali také nepřehlédnutelné role Karel Dobrý, Bořivoj Navrátil, Jan Přeučil.
Z rozhovoru s Miroslavem Táborským, Věra Míšková, Právo 19.2.1999.