Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře

Role: Jindřich Matyáš Thurn
Režie: Zdeněk Jiráský

Defenestrace

Česká republika / Rakousko / Německo 2018 (televizní film)

Scénář: Pavel Kosatík, Zdeněk Jiráský
Hudba: Jan Čtvrtník
Kamera: Michal Černý

Obsazení: Karel Dobrý, Tereza Hofová, Štěpán Kozub, Sara Sandeva, Ondřej Malý, Eva Josefíková, Robert Mikluš, Hynek Chmelař, Jiří Maryško, Jiří Černý, Adrian Jastraban, Pavel Tesař, Marek Pospíchal, Zdeněk Černín, Ondřej Bauer, Dan Dittrich, Michal Dalecký, Daniela Šišková, Michael Vykus, Martin Dědoch, Petr Buchta, Jan Holík, Tobiáš Haertl, Albert Čuba, Milan Němec, Martin Matejka, Miroslav Kremlík, Dušan Hejbal, Pavel Myslík, Jiří Louda, Josef Kysilka, Antonín Hausknecht, členové Kavalerie Náchod a Regimentu zemské hotovosti a další

Česká televize / ARTE / ORF
Původní znění: čeština
77 min.

 

Defenestrace Defenestrace Defenestrace Bůh s námi Defenestrace – natáčení Defenestrace – natáčení Bůh s námi – plakát  

 

Video

Reportáž o natáčení

 

Odkazy

Profil filmu na stránkách České televize

 

Z médií

Karel Dobrý a Eva Josefíková se stanou hlavními protagonisty chystaného snímku režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který o roce 1618 natáčí Česká televize. Je to další z řady historických témat, jež ČT chystá.
TV Revue 27.3.2017.

Česká televize se aktuálně zaměřila také na velké události z našich dějin. Ve snímku Defenestrace režiséra Zdeňka Jiráského si zahrají třeba Karel Dobrý a Eva Josefíková. „Příběh bude založen na dramatickém konfliktu ústřední trojice postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II.,“ řekl kreativní producent Jan Lekeš.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 16.3.2017.

K nadcházejícímu čtyřstému výročí začátku třicetileté války vznikne snímek Defenestrace, který popisuje, jak 23. května 1618 představitelé českých stavů vyhodili z oken Hradu dva představitele králova úřadu. Režisérem je tvůrce Poupat Zdeněk Jiráský, hlavní role mají Karel Dobrý a Eva Josefíková.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 16.3.2017.

Tematicky nejvíc do minulosti se pívá snímek Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. "Příběh bude založen na dramatickém konfliktu tří postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II," prozradil kreativní producent Jan Lekeš. Ve snímku si mimo jiné zahraje Karel Dobrý a Eva Josefíková.
-em-, Mediahub.cz 16.3.2017.

V příštím „osmičkovém“ roce nás čeká řada důležitých historických výročí a televize ke každému z nich chystá svůj příspěvek. Snímek DEFENESTRACE vezme diváky do roku 1618, kdy rozzuření šlechtici svrhli z okna Pražského hradu dva nejvyšší představitele královského úřadu. Scénář napsal Pavel Kosatík, který stojí za seriálem České století. V hlavních rolích se představí Karel Dobrý a Eva Josefíková.
Týdeník Televize 28.3.2017.

Příběh jednoho z nejdůležitějších okamžiků naší historie začala pod názvem Defenestrace v těchto dnech natáčet Česká televize. Režie se ujal Zdeněk Jiráský a hlavní roli Jindřicha Matyáše Thurna, českého šlechtice a vůdce stavovského vojska a evangelické strany sporu, ztvární KAREL DOBRÝ.
Týdeník Televize 25.7.2017.

Karel Dobrý a Eva Josefíková se stanou hlavními protagonisty chystaného snímku režiséra Zdeňka Jiráského Defenestrace, který se vrací do roku 1618. „Příběh bude založen na dramatickém konfliktu ústřední trojice postav, Thurna a Fridricha Falckého proti císaři Ferdinandu II,“ uvedl kreativní producent Jan Lekeš.
-mav-, Mediaguru.cz 16.3.2017.

V televizním filmu nazvaném Defenestrace hrají hlavní role Karel Dobrý, Tereza Hofová, Ondřej Malý, Eva Josefíková, Štěpán Kozub a Sara Sandeva.
TV Pohoda 19.6.2017.

Jednu z hlavních rolí ve velkolepém koprodukčním filmu dostal Karel Dobrý.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 17.7.2017.

Hlavní roli hraběte Thurna hraje ve filmu Karel Dobrý, jeho ženu Zuzanu Alžbětu Tereza Hofová.
Václav Malina, Rozhlas.cz 17.7.2017.

Je květen 1618 a z hradních oken letí dolů dva muži králova úřadu. Klíčovou událost naší historie zachytí film Defenestrace, který točí pro ČT Zdeněk Jiráský, hlavní roli hraje Karel Dobrý.
Deník 18.7.2017.

Česká televize natáčí Defenestraci s Karlem Dobrým. /…/ Filmu se ujal dvounásobný držitel Českého lva, režisér Zdeněk Jiráský a scenárista Pavel Kosatík. Hlavní role připadla Karlu Dobrému. /…/ Hlavními postavami snímku jsou český šlechtic a vůdce stavovského vojska a evangelické strany sporu Jindřich Matyáš Thurn a „zimní král“ dosazený na český trůn protestantskými stavy, Fridrich Falcký. Ti budou stát proti Ferdinandovi II., římskému císaři, původně českému králi sesazenému rebely. „Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ říká představitel jedné z hlavních rolí Karel Dobrý.
Alžběta Plívová, tisková zpráva České televize.

Herec Karel Dobrý má jednu z hlavních rolí v chystaném TV filmu. Zajímavé role přibývají ve filmografii nadaného herce Karla Dobrého jako houby po dešti. Dobrý ztvární jednu z hlavních rolí v chystaném TV snímku Defenestrace. Ten vzniká u příležitosti čtyřsetletého výročí zahájení stavovského povstání a třicetileté války.
Borovan.cz 17.7.2017.

Defenestrace se v těchto dnech točí na zámku Kratochvíle a poté i v samotné Praze. Jednu z hlavních rolí ve velkolepém koprodukčním filmu dostal Karel Dobrý. /…/ „Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ řekl Karel Dobrý.
Stanislav Dvořák, Novinky.cz 17.7.2017.

ČT v příštím roce připomene výročí čtyři sta let od pražské defenestrace, kterou započala třicetiletá válka. Paralelně s hraným snímkem Bůh s námi, v němž se objeví Karel Dobrý, Tereza Hofová nebo Ondřej Malý, vznikla také dokumentární verze, v níž hrané scény komentují historici.
Jana Benediktová, ČT24.cz 14.12.2017.