Oslava 75. výročí narození básníka Mahmúda Darwíše

Knihovna Václava Havla, Praha, 10. 3. 2016

Oslava 75. výročí narození nejvýznamnějšího palestinského básníka Mahmúda Darwíše, v jejímž rámci zazněly jeho básně v několika jazycích (v češtině, arabštině, angličtině a francouzštině).

Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše

Vážený host večera: Subhi Hadídí (známý syrský literární kritik a znalec Darwíšova díla žijící v Paříži), který zmínil význam palestinského básníka v celosvětovém kontextu.

Docent František Ondráš z Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK, který se dlouhodobě věnuje arabské literatuře, pohovořil o Darwíšovi v českém kontextu.

Básně přednesli Sára Arnsteinová, Hélène Genet, Monika Načeva, Karel Dobrý, Jiří Šimek, Daniel Brown a další.

Hudebně je doprovodili Monika Načeva a Marwan Alsolaiman.

 

Obrázek Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše Oslava 75. výročí narození Mahmúda Darwíše

 

Video

Záznam večera

 

Z médií

Knihovna Václava Havla ve čtvrtek připomněla nedožité 75. narozeniny palestinského básníka Mahmúda Darwíše. Jeho verše četli herci Sara Arnstein či Karel Dobrý, na loutnu je doprovodil syrský hudebník žijící v Praze Marwan Alsolaiman. /…/ Hlavním hostem večera, během nějž Darwíšovy básně četli zpěvačka Monika Načeva či herec Karel Dobrý, byl syrský literární kritik Subhí Hadídí. Ten žije v Paříži a specializuje se na současnou arabskou poezii.
-dak-, Hospodářské noviny 11.3.2016.

Během večera mělo premiéru několik básní, které dosud nebyly v češtině vydány: uhrančivě zněla hlavně báseň „Hráč v kostky“ v podání Karla Dobrého, kterou Darwíš napsal krátce před svou smrtí: „Kdo jsem já, abych vám řekl to, co vám říkám? Kdo jsem já?“; smyslná a erotická báseň „Ona/on“, z níž byl v přesvědčivém podání zpěvačky Moniky Načevy a Karla Dobrého cítit žár a závrať z touhy po druhém; poprvé byla čtena také báseň „Jako kavárnička je láska“, a to Načevou, která – společně s hudebníkem Marwanem Alsolaimanem – svou strhující energií doslova rozproudila publikum v závěrečné básni večera „Nečekala jsem nikoho“: „... tak jdi jdi jdi, kamkoli na východ či západ“ … „tak jdi jdi jdi, ať už tě chci nebo nechci.“
Petra Šťastná, Tvar 7.4.2016.

U příležitosti 75. výročí narození významného palestinského básníka Mahmúda Darwíše (1941-2008) se tento týden konají v Praze dvě kulturní akce, na kterých vystoupí známý syrský literární kritik Subhí Hadídí z Paříže či zpěvačka a herečka Monika Načeva, herec Karel Dobrý a další. /…/ Kromě zpěvačky a herečky Moniky Načevy, kterou doprovodí na arabskou loutnu oud hudebník Marwan Alsolaiman, vystoupí herci Karel Dobrý, Sára Arnstein, Jiří Šimek, Daniel Brown, Hélene Genet, překladatel a právník Herbert van Lynden a Burhan Kalak, který básně Darwíše do češtiny přeložil.
-rj-, Haló noviny 9.3.2016.