Noc literatury 2013

Studio Hrdinů ve Veletržním paláci, Praha, 15. 5. 2013

Každoroční literární happening, v jehož rámci umělci čtou úryvky z knih na několika místech určité části Prahy (a také v dalších městech), po celý večer, několikrát za sebou.

V roce 2013 se v Praze akce uskutečnila na několika místech Letné.

Karel Dobrý četl v prostoru Studia Hrdinů ve Veletržním paláci úryvek z knihy francouzského spisovatele Jeana-Philippa Toussainta „Koupelna (La Salle de bain)“.

Noc literatury 2013

 

Noc literatury 2013 Noc literatury 2013 Noc literatury 2013 Noc literatury 2013

 

Odkazy

Informace o projektu

 

Z médií

Čtení úryvků z děl evropských autorů, to je akce Noc literatury. Letos se koná již 7. ročník. Literární happening spojený s jednou městskou částí, i tak se dá charakterizovat Noc literatury. Loni se konala na Smíchově, kde si úryvky z děl evropských autorů v českých překladech přišlo poslechnout deset tisíc lidí. Improvizované čítárny dnes najdete na rozhraní Letné, Holešovic a Bubenče. Na osmnácti místech budou od 18 do 23 hodin číst z děl evropských autorů Dominika Tatarky, Juliana Barnese, Juana Marsého či Pétera Esterházyho známí herci jako Ladislav Mrkvička, Karel Dobrý, David Prachař, Roman Zach či Vojtěch Kotek.
Aleš Mečíř, Metro 15.5.2013.

Na všech místech zazní ukázky z nových překladů románů současných evropských autorů – Thomase Glavinice, Pétera Esterházyho, Arthura Japina, Michala Witkowského a dalších, včetně letošních nováčků z Litvy a Slovenska. Úryvky z knih budou číst například Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová, Matěj Hádek, Vojtěch Kotek nebo Roman Zach.
Týden.cz 15.5.2013.

U obřího metronomu se ale s knihou ponocovat nebude, zamířit musíte na jiná místa na Letné, celkem je jich osmnáct. Na každém z nich si budete moci v podání herců (Karel Dobrý, Ladislav Mrkvička, David Prachař či Vanda Hybnerová, která je jedinou ženskou zástupkyní v hereckém čtecím kroužku) poslechnout úryvek z jiného titulu od současného evropského spisovatele. Vybrány byly překlady z doby nedávné.
-jab-, ČT24.cz 15.5.2013.

Některé texty a místa mají i další konotace: na scéně Studia Hrdinů vystoupí zdejší dvorní herec Karel Dobrý. V tradičním repertoáru tam hraje monology Církev (Louis Ferdinand Céline) a Den opričníka (Vladimír Sorokin) – aspoň jednorázově je tentokrát v rámci Noci literatury vystřídá Koupelna belgického jazykového experimentátora Jeana-Phillippa Toussainta.
Vojtěch Varyš, Týden 13.5.2013.