Obraz Doriana Graye

/muzikál/

Divadlo Ta Fantastika
Role: Henry Wotton

Autoři: Michal Pavlíček, Marie Reslová, Jiří Pokorný, Jan Sahara Hedl
Režie: Jiří Pokorný
První vystoupení: 17. 2. 2006 (předpremiéra)

Roli alternoval Tomáš Petřík.
Premiéra: 18. 2. 2006 (K.Dobrý nevystoupil). Poslední vystoupení: 21. 6. 2008. Derniéra: 29. 11. 2009. Neveřejné natáčení DVD (bez K.Dobrého): 7. 4. 2010. Počet uvedení: 83 (+ 2 neveřejná natáčení DVD).
Z inscenace pořízen záznam a vydán na DVD (s Tomášem Petříkem).

Obraz Doriana Graye

Předloha: Oscar Wilde (stejnojmenný román „The Picture of Dorian Gray“)
Libreto: Marie Reslová, Jiří Pokorný
Hudba: Michal Pavlíček
Texty písní: Jan Sahara Hedl
Dramaturgie: Marie Reslová
Scéna: Petr B. Novák
Kostýmy: Kateřina Štefková
Choreografie: Petra Hauerová

OBSAZENÍ
Dorian Gray: David Kraus / Miloslav König
Dorianova matka & Ještěrka & Operní diva: Bára Basiková / Iva Marešová
Henry Wotton: Tomáš Petřík / Karel Dobrý
Basil Hallward: Kamil Střihavka / Viktor Dyk
Sibyla Vaneová: Kristýna Leichtová / Ida Sovová
James Vane: Václav Noid Bárta / Vilém Čok
Alan & Námořník: Radim Schwab / Viktor Dyk
Adrian & Námořník: Vojtěch Dyk / Martin Písařík
Žebrák & Lord Kelso, otec Dorianovy matky & Žid, ředitel divadla & Sluha: Daniel Hůlka / Tomáš Hájíček / Lukáš Kumpricht
Vaneová (matka Sibyly) & Charitativní dáma: Helena Dytrtová / Tereza Nekudová
Lady Wotton & Charitativní dáma & Pokojská & Modelka & Kurva: Tereza Hálová / Michaela Zemánková
Gwendolyn & Charitativní dáma & Pokojská & Modelka & Kurva: Gabriela Vermelho / Dominika Krátká
Policista: Filip Hirsch
a další
Hlas vypravěče (ze záznamu): Alois Švehlík

 

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye  Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye – děkovačkaObraz Doriana Graye – tisková konference

 

Související

Diskografie (2 CD, soundtrack k muzikálu)

 

Z médií

Kraus v sobě nachází pozoruhodný prostor k vyjádření alter ega, více pro ztvárnění příběhu však musí udělat jeho partneři. Především Karel Dobrý, jeden z alternantů Wottona, dokázal dandyovskou stylizaci detailně převtělit do vizuální i charakterové podoby.
Patrick Fridrichovský, Divadelní noviny 6/2006.

Obraz Doriana Graye stojí na činoherectví. Překvapivě silný výkon podává David Kraus v roli Doriana, ale také Karel Dobrý coby Henry Wotton. /…/ V hlavní roli je tu hudba – a herci. Režisér Jiří Pokorný si v tomto ohledu může gratulovat: z neherců typu Kamila Střihavky »vyrazil« přesvědčivou činohru, divadelními rolemi prověřený Karel Dobrý oslní vynikajícím pěveckým výkonem. Na playbacky si tu nepotrpí, není to potřeba. V úloze mladíka, jehož portrét stárne, zatímco tvář nikoliv, překvapil debutující David Kraus, jemuž je role dekadentního spratka ušitá přímo na tělo. Zejména v činoherních partech se z Doriana Graye díky výkonům Dobrého a Krause stává expresívní podívaná, z níž až běhá mráz po zádech.
Irena Zemanová, Hospodářské noviny 21.2.2006.

Jako zhýralý Henry Wotton exceluje český herec, známý ze seriálu Četnické humoresky – Karel Dobrý.
Barbora Osvaldová, Nekultura.cz 9.7.2006.

Nemuzikálový Karel Dobrý projevil výrazné zpěvní dispozice, ale jeho lord Henry je scénářem příliš upozaděný na to, než aby mohl předvést alespoň zlomky svých paradoxů, které mají být cestou k pravdě.
Josef Mlejnek, 51PRO 3/2006.

Ve dvaceti letech stojí modelem pro obraz malíři Basilu Hallwardovi (Kamil Střihavka) a právě v jeho ateliéru jej objeví král večírků Henry Wotton (Karel Dobrý), aby jeho sličné tváři propadl (koneckonců stejně jako všichni ostatní, včetně samotného mistra barev) a zasvětil naivního mladíčka do tajů nočního hýření a dekadentního miliskování. /…/ Naopak herecky kraloval ve své zhýralé nonšalantnosti Karel Dobrý alias lord se svědomím v letargii.
Darkmoor (Marek Neckář), Metalopolis.net 25.5.2006.

Tvar „dráždivé směsi“ nejvíc a nejlíp zastupuje sarkastický lord Wotton. V podání Karla Dobrého (alternuje Tomáš Petřík) je to pokušitel, zvráceně přitažlivý reprezentant dekadentní společnosti, zpodobněné coby groteskní panoptikum oživlých loutek. Oproti Wottonovi je titulní Dorian Gray (David Kraus či Miloslav König) téměř bezkrevná figura, po většinu času zůstává pouze narcistním mladíkem, jehož zločiny a zhýralosti se nezapisují do jeho tváře, ale do jeho podobizny. Uvolnit, prosím!
Jana Budařová, Aktuálně.cz 20.2.2006.

Henry Wotton Karla Dobrého je přesvědčivý jak v činoherních pasážích, tak i ve zpěvu. Tomáš Petřík v této roli je pak rozhodně lepší herec než zpěvák.
Petra Gregorová, Musicalnet.cz 28.10.2006.

Příjemným překvapením byly naopak herecké i pěvecké (respektive pěvecké i herecké) výkony Ivy Marešové v roli Dorianovy matky a Karla Dobrého coby Henryho Wottona.
František Kovač, Rockshock 8.12.2006.

Stejně tak Karel Dobrý hraje morálkou nedotčeného ponoukače Henryho Wottona velmi věrohodně.
Petr Dimitrov, Tour de Culture 12/2006.

„K úvahám o kráse a rozkoši poskytneme bohatý vizuální materiál. Bylo nám líto, že by muzikálové publikum neochutnalo z typické wildovské brilantní výmluvnosti, a tak jsme mezi songy zařadili jeden ukázkový monolog lorda Wottona v podání Karla Dobrého nebo Tomáše Petříka, jež v této roli alternují,” říká dramaturgyně Marie Reslová, která spolu s režisérem Pokorným převedla předlohu do jevištní podoby.
Kateřina Kolářová, Mladá fronta DNES 18.2.2006.

David Kraus (alternuje Miloslav König) je herecky matným krasavcem, o jehož charismatickém působení na okolí se víc zpívá, než aby bylo na scéně patrné, Karel Dobrý (alt. Tomáš Petřík) hraje uhlazeného mefistofelského dandyho, Iva Marešová (alt. Bára Basiková) provází Doriana v podobě lesklé ještěrky, jež má být čímsi mezi Dorianovým „Tracyho tygrem“ a andělem strážným, ale místy nabývá nechtěně komické podoby.
Radmila Hrdinová, Právo 22.2.2006.

Celému záměru odpovídá i obsazení, ve kterém se vedle muzikálových hvězd Kamila Střihavky, Báry Basikové, Daniela Hůlky, Viléma Čoka objevují i jména činoherních herců, jako jsou Karel Dobrý nebo Tomáš Petřík, kteří úrovní zpěvu víc než překvapí.
-he-, Týdeník Televize 7.3.2006.

Celému záměru odpovídá i obsazení, ve kterém se vedle muzikálových hvězd: Střihavky, Basikové, Hůlky, Čoka a v muzikálu debutujícího hudebníka Davida Krause, objevují i jména špičkových činoherních herců jako je Karel Dobrý nebo Tomáš Petřík…
Ivan Novák, Mix.cz 19.2.2006.

V Ta Fantastice jsem viděla muzikál Láska je Láska. Scénář byl velmi dobrý s hlubokým přesahem, ale hlubokomyslné repliky, které patřily do úst herci z Národního divadla, vyznívaly z úst neherců nevěrohodně. Celé představení se tím posunulo jinam. Nehrozí tohle u Doriana?
Tady je jiná situace. V naší inscenaci je vlastně všechno zpívané. Jen jeden monolog je výrazně herecký. Navíc jsme do rolí vedle zpěváků obsadili zpívající činoherce. Herci jako Karel Dobrý nebo Tomáš Petřík zvládají skvěle i pěvecké party.
Z rozhovoru s Michalem Pavlíčkem, Sylvie Tutková, Mladá fronta Plus 16/2006.

Divadlo Ta Fantastika gratuluje k úspěšnému konkurzu a tudíž k obsazení do nového muzikálu „Dorian Gray“ těmto zpěvákům a hercům: Karel Dobrý, Vojtěch Dyk, Miloslav König, Dominika Krátká, Táňa Pauhofová, Tomáš Petřík, Martin Písařík, Ida Sovová. Všem ostatním moc děkujeme za to, že se zúčastnili konkurzů a přejeme jim mnoho štěstí do další práce.
Oficiální stránky Divadla Ta Fantastika, červenec 2005.

V titulní roli Doriana Graye se představí zpěvák a hudebník David Kraus v alternaci s posluchačem DAMU, hercem a hudebníkem Miloslavem Königem. Malíře Basila hraje Kamil Střihavka (alternuje Viktor Dyk), herci Karel Dobrý a Tomáš Petřík se střídají v roli sira Henryho.
Oficiální stránky muzikálu.

Při představení se podle něj bude kouřit dál, protože se jedná o nedílnou součást děje. „Herci jen předstírají, že je to droga, stejně jako předstírají, že se milují nebo pijí alkohol,“ vrací se ještě k problému Lucie Bílá. Ručně ubalená cigareta figuruje ve dvou výstupech muzikálu. Na premiéře ji kouřil Daniel Hůlka během písně Smoking Pleasure, a pak celý ansábl při děkovačce, kdy se stejná píseň opakovala. Mezi sebou si inkriminovanou cigaretu podávali mj. Bára Basiková, Kamil Střihavka, Karel Dobrý, David Kraus či Václav Noid Bárta.
Saša Šeflová, Blesk 21.2.2006.

V únoru se hraje ještě zítra od šesti večer a v sobotu si zpěváci střihnou „dvoják“ od dvou a od šesti. A opět v něm Dan Hůlka, Kamil Střihavka, David Kraus, Karel Dobrý či Tomáš Hájíček budou „souložit, pít alkohol, kouřit trávu a šňupat kokain“. Toho posledního si možná premiéroví diváci, kteří poslali trestní oznámení, ani nevšimli.
Saša Šeflová, Blesk 23.2.2006.

Na zdejším jevišti hrají a zpívají profesionálové a vyhraněné a respektované osobnosti, přirozeně Lucie Bílá, ale také Marie Málková, Linda Rybová, Bára Basiková, Kamil Střihavka, Eva Salzmanová, Viktor a Vojta Dykové, Jakub Prachař, David Kraus, Jana Krausová, Lenka Vlasáková, Kateřina Wintrová, Vladimír Marek, Jiří Štrébl, Ema Černá, Miloslav König, Gabriela Vermelho, Karel Dobrý, Tomáš Petřík, Zuzana Bydžovská, Bohumil Klepl… A také celá řada mladých herců a rockových muzikantů.
O Divadle Ta Fantastika, Marie Reslová & Michal Pavlíček & Karel Steigerwald, Reflex 30.4.2008.