Malý Říjen

Divadlo Na zábradlí
Role: Juraj Slovák

Autor: Ladislav Smoljak
Režie: Ladislav Smoljak
Premiéra: 15. 4. 1999

Od března 2004 roli převzali Richard Stanke a Tomáš Palatý.
Poslední vystoupení: 12. 10. 2003. Derniéra: 4. 12. 2004. Počet uvedení: 126. Přibližný počet odehraných uvedení: 110.

Malý Říjen – propagační fotografie

Dramaturgie: Doubravka Svobodová
Výprava: Jan Marek
Použitá hudba: skladby Jaromíra Nohavici a Františka Kmocha

OBSAZENÍ
Karel Kramář: Jiří Zahajský / Ladislav Smoljak
Alois Rašín: Jiří Ornest
Václav Babinský – syn: Bohumil Klepl / Tomáš Palatý
Naděžda Konstantinovna Krupská: Eva Holubová / Magdaléna Sidonová
Steinbach, dozorce: Josef Hrubý
Vladimir Iljič Lenin: Petr Čtvrtníček
Mata Hari: Kristina Maděričová
Juraj Slovák, Slovák: Karel Dobrý / Richard Stanke / Tomáš Palatý
Artur Konvalinka (ze záznamu): Ladislav Smoljak / Ladislav Klepal
František Kovanda (ze záznamu): Marek Šimon

 

Malý Říjen – propagační fotografie Malý Říjen – propagační fotografie

 

Z médií

Tak pojali role Jiří Zahajský (Kramář), jako vždy přesnými glosami střed terče zasahující Jiří Ornest (Rašín) a roztomilý Petr Čtvrtníček (Lenin). Pohodu a úsměvnost pro nás, kteří vědí, jak to s postavami i jejich revolucemi dopadlo, završuje křupanský Babinský (Bohumil Klepl), mužatkovitě bolševická Krupská (Eva Holubová), fatální Mata Hari (Kristina Maděričová), vězeňský dozorce (Josef Žluťák Hrubý) a jánošíkovsky slovenský rozbroj Juraj Slovák (Karel Dobrý), který u rozdělování moci v příští republice „naozaj“ nemůže chybět.
-tof-, Hospodářské noviny 30.4.1999.

Tuto sestavu doplňují Kristina Maděričová coby krásná Mata Hari s mluvním projevem Terezy Pergnerové a Karel Dobrý převlečený za Jánošíka a mluvící slovensky.
Tomáš Stanislavčík, Lidové noviny 16.4.1999.

Přesný je i Karel Dobrý v upjaté důstojnosti jánošíkovského politika, který si do vězení přišel „odtrpět“ povinnou dávku svých dní.
Radmila Hrdinová, Právo 23.4.1999.

Dalším bonbonkem je i Slovák Juraj Slovák v precizním podání Karla Dobrého. V této postavě si Smoljak s roztomilou zlomyslností zgustl také na slovenském politickém myšlení, jak sám přiznává.
Eva Jeníková, Slovo 21.4.1999.

Karel Dobrý zvládl slovenštinu Juraje Slováka, z postavy vraha Babinského v podání Bohumila Klepla se již při včerejší generální zkoušce stal miláček publika.
Radka Prchalová, Mladá fronta DNES 15.4.1999.

Výstřednost prezentace Smoljakových postav jejich lidskost – ať už politováníhodnou, či směšnou – paradoxně posiluje. Mata Hari Kristiny Maděričové je familiární třeštidlo z rodu Terezy Pergnerové, Juraj Slovák Karla Dobrého ublížený jánošíkovský superman, Čtvrtníčkův Lenin synek z dobré rodiny, libující si v démonických gestech a pérující nebohou Naděždu Konstantinovnu, která v originálním pojetí Evy Holubové spíše než revolucionářku připomíná zamilovaného pucfleka či obrýleného kuliho.
Jitka Sloupová, Týden 26.4.1999.

Na scéně tj. v cele se dále objeví Václav Babinský – syn legendárního lotra (Bohumil Klepl) a zcela smyšlená postava Slováka Juraje Slováka, jehož slovenštinu zvládl Karel Dobrý, jako oko v hlavě pak střeží své vězně dozorce Steinbach coby Josef Žluťák Hrubý.
Petra Ženatová, Deník Jablonecka 13.6.2000.

Pestrou společnost doplňují Václav Babinský – syn (Bohumil Klepl) jako mytický vězeň žalářních kobek a zcela smyšlený Slovák Juraj Slovák (Karel Dobrý), který je autorovou zlomyslnou poznámkou k jednomu aspektu slovenského politického myšlení.
Propagační materiály k inscenaci.