Křehkosti, tvé jméno je žena

Národní divadlo – Činohra, Nová scéna

Autoři: 420PEOPLE, Daniel Špinar, Marta Ljubková
Režie: Daniel Špinar
Premiéra: 11. 5. 2017

Stále na repertoáru.

Křehkosti, tvé jméno je žena – čtená zkouška

Dramaturgie: Marta Ljubková
Scéna: Lucia Škandíková
Kostýmy: Linda Boráros
Light design: Pavla Beranová
Choreografie: Nataša Novotná

OBSAZENÍ
Iva Janžurová
Taťjana Medvecká
Jana Preissová
Eva Salzmannová
Johanna Tesařová
Karel Dobrý
Nataša Novotná (420PEOPLE)
Helena Arenbergerová (420PEOPLE)
Zuzana Herényiová (420PEOPLE)

 

Křehkosti, tvé jméno je žena – čtená zkouška Křehkosti, tvé jméno je žena – čtená zkouška Křehkosti, tvé jméno je žena – vizuál

 

Odkazy

Národní divadlo – oficiální stránky

Národní divadlo – blog Činohry

Národní divadlo – archiv

 

Z médií

Iva Janžurová se současně připravuje na další herecký úkol v činohře Národního divadla. Na jevišti Nové scény se 11. května poprvé představí s Janou Preissovou, Johannou Tesařovou, Taťánou Medveckou, Evou Salzmannovou a Karlem Dobrým ve společném projektu s taneční skupinou 420PEOPLE. Má název Křehkosti, tvé jméno je žena.
ČTK 5.4.2017.

Umělecký šéf činohry Daniel Špinar a taneční soubor 420PEOPLE připravují žánrový experiment, ve kterém se ocitne výjimečná herečka ve světě pohybu a mužů. Účinkují Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Jana Preissová, Eva Salzmannová, Johanna Tesařová nebo Karel Dobrý.
Lenka Dombrovská, Týden 24.4.2017.

Tvůrci se vydali cestou zkoumání „situace ženy“ v běhu času a v divadle. Hrají Iva Janžurová, Jana Preissová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Johanna Tesařová, Karel Dobrý a tančí Helena Arenbergerová, Zuzana Herényiová a Nataša Novotná.
-kul-, Deník 24.4.2017.

Prozradíte něco víc o připravované inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena?
Hru dává dohromady kolektiv autorů včetně mě. Je určená pro pět hereček, mělo jich být šest, ale Jana Boušková je kvůli úrazu na lyžích v půlroční neschopnosti. Bude to tedy pro pět nejvyzrálejších hereček, které jsou v angažmá už dlouho, Ivu Janžurovou, Janu Preissovou, Evu Salzmannovou, Johannu Tesařovou a Taťjanu Medveckou. Kromě nich tam hraje ještě Karel Dobrý a tři tanečnice, které se zvolna blíží ke konci kariéry. Půjde o skládačku sestříhanou z různých rozhovorů starých i současných, z bulváru i ze seriózního tisku, na téma rodina, děti, kariéra, natáčení, stárnutí. Dávám to do takového vtipného, skoro bernhardovského tvaru. Dohromady to vytváří hezkou mozaiku, co znamená být herečkou, umělkyní a zároveň vést vlastní život.
Z rozhovoru s Danielem Špinarem, Saša Hrbotický, Aktuálně.cz 31.3.2017.

A co říkají postavy inscenace?
MUŽ: Žena je vlastně velmi starým činitelem kultury. Ze vztahů k ženě vyrostla nejvyšší díla minulých kultur. A nejvlastnější podstatou kultury je umění; krása, rozlévající se v život. Právě žena a umělec nejlépe si vždy rozuměli. V ženě vídali vždy umělci nejvyšší vtělení krásy a v lásce nejmocnější osudovou sílu života mužova.
Magazín Národní divadlo, duben 2017 (č. 8).