König Ottokars Glück und Ende

Štěstí a pád krále Otakara

Volkstheater v rakouské Vídni
Činoherní role v němčině: Přemysl Otakar II., český král /Primislaus Ottokar, König von Böhmen/

Autor: Franz Grillparzer
Režie: Dušan David Pařízek
Premiéra: 8. 1. 2019

Poslední uvedení v budově Volkstheateru: 18. 6. 2019. Derniéra: 8. 3. 2020 (v prostorách MuseumsQuartier – Halle E ve Vídni). Počet uvedení: 21.

König Ottokars Glück und Ende

Dramaturgie: Roland Koberg
Scéna: Dušan David Pařízek
Kostýmy: Kamila Polívková
Light design: Paul Grilj

OBSAZENÍ
Přemysl Otakar II., český král /Primislaus Ottokar, König von Böhmen/: Karel Dobrý
Rudolf I. Habsburský /Rudolf von Habsburg/: Lukas Holzhausen

Záviš z Falkenštejna /Zawisch von Rosenberg/: Peter Fasching
Kunhuta Uherská, vnučka krále Bély /Kunigunde von Massovien, König Bélas Enkelin/: Anja Herden

Markéta Rakouská, vdova po Jindřichovi Štaufském, Ottakarova manželka /Margarethe von Österreich, Witwe Heinrichs von Hohenstaufen, Ottokars Gemahlin/: Rainer Galke
Bruno ze Schauenburka, olomoucký biskup a králův kancléř /Braun von Olmütz, des Königs Kanzler/: Gábor Biedermann
Paltram Vatzo, purkrabí vídeňský /Paltram Vatzo, Bürgermeister von Wien/: Rainer Galke
Friedrich Zollern, purkrabí mnichovský /Friedrich Zollern, Burggraf von Nürnberg/: Rainer Galke
Seyfried Merenberg, štýrský rytíř, syn starého Merenberga /Seyfried Merenberg, steirische Ritter, Sohn des altern Merenberg/: Thomas Frank
Ottakarův kůň /Ottokars Pferd/: kůň Fantastico

Uváděno s anglickými a českými titulky.

 

König Ottokars Glück und Ende König Ottokars Glück und Ende König Ottokars Glück und Ende König Ottokars Glück und Ende König Ottokars Glück und Ende – zkouška König Ottokars Glück und Ende – plakát König Ottokars Glück und Ende – plakát

 

Video

Trailer

 

Odkazy

Volkstheater

 

Z médií

Nové nastudování klasické hry z roku 1825 od rakouského dramatika Franze Grillparzera o českém králi Přemyslu Otakarovi II. mělo pod názvem Krále Otakara štěstí a konec premiéru v úterý. Inscenace byla doprovázena anglickými a českými titulky. V hlavní roli se představil český herec Karel Dobrý a kostýmy navrhla Kamila Polívková. Pařízkova inscenace měla být radikálně očištěná od dosavadního vnímání příběhu, což režisér dodržel, uvedla APA. Dobrý přitom při prvním vystoupení na německojazyčném jevišti nejdřív předvádí zejména své jezdecké umění a zběhlost v péči o koně. „Tento panovačný panovník se vůbec zjevně raději zabývá svým hřebcem než lidmi. Svou manželku Markétu Rakouskou, nezvykle obsazenou Rainerem Galkem v hermelínové peleríně a s papírovou korunou, trestuhodně zanedbává. Její ponížení a sobecké zacházení se šlechtou jsou začátkem konce Otakarova fantazírování o světové říši," píše APA. Dobrý svou roli začíná česky, ale pak přechází k němčině. Jeho první setkání s jeho soupeřem, švýcarským Rudolfem Habsburským, určuje ráz inscenace. „Ahoj,“ zdraví český král žoviálně „Ruediho“, kterého hraje Švýcar Lukas Holzhausen. „Hoj,“ odpovídá Otakarovi švýcarskou němčinou a oba se začnou zpola žertem, zpola vážně přít o správný pozdrav, popisuje APA jednu ze scén.
ČTK 10.1.2019.

Pařízek, Dobrý i Přemysl Otakar II. Vídeňské divadlo uvede hru vycházející z české historie.
ČTK 3.1.2019.

Vídeňský Volkstheater uvede příští týden premiéru inscenace klasické hry rakouského dramatika Franze Grillparzera o českém králi Přemyslu Otakarovi II. Režie se chopil český divadelník Dušan Pařízek, který do hlavní role obsadil krajana Karla Dobrého. Premiéra nové inscenace hry s názvem Krále Otakara štěstí a konec, kterou Grillparzer napsal v roce 1825, bude první premiérou v divadle Volkstheater v letošním roce. Původně měla být hra uvedena již loni, kvůli nemoci byla ale odložena na letošní 8. leden.
Právo 4.1.2019.

Premiéra nové inscenace hry s názvem Krále Otakara štěstí a konec, kterou Grillparzer napsal v roce 1825, bude první premiérou v divadle Volkstheater v letošním roce. Původně měla být hra uvedena již loni, kvůli nemoci byla ale odložena na letošní 8. leden. Dušan Pařízek, který je v Česku znám především díky inscenacím děl německých a rakouských autorů, si do titulní role krále Přemysla Otakara II. vybral českého herce Karla Dobrého. V rozhovoru s rakouskou agenturou APA jej Pařízek označil za „muže velké hloubky“. Hlavního soupeře českého krále, kterým byl Rudolf Habsburský, si zahraje švýcarský herec Lukas Holzhausen.
Týden 3.1.2019.

Exředitel pražského Divadla Komedie dnes ve Vídni uvede hru, která Čechy ukazuje v negativním světle. Přemysla Otakara II. ztvární Karel Dobrý. /…/ Dušan David Pařízek, který je v Česku znám především jako někdejší ředitel pražského Divadla Komedie a režisér děl německých i rakouských autorů, si do titulní role krále Přemysla Otakara II. vybral českého herce Karla Dobrého. V rozhovoru s agenturou APA jej označuje za „muže velké hloubky“.
ČTK 10.1.2019.

Vídeňský Volkstheater uvede 8. ledna premiéru hry rakouského dramatika Franze Grillparzera o českém králi Přemyslu Otakarovi II. Režíruje ji Dušan Pařízek, který do hlavní role obsadil Karla Dobrého. Hru s názvem Krále Otakara štěstí a konec Grillparzer napsal v roce 1825 a dosud nebyla přeložená do češtiny. Podle Pařízka hra Čechy nezpodobňuje právě v příznivém světle, aktuální je však i dnes, neboť se v ní objevuje i téma poslušnosti k autoritě a hledání vůdce, který všem ukáže správnou cestu.
Lidové noviny 7.1.2019.

Kamila Polívková se profiluje jako originální divadelní režisérka, která na jevišti realizuje text původní, český a společensky angažovaný. Metoda její práce je nekonvenční, zcela přirozeně se promítá její zahraniční zkušenost. S režisérem Dušanem Davidem Pařízkem patří k nejúspěšnějším tuzemským divadelním tvůrcům, kteří pravidelně pracují na prestižních scénách v Rakousku a Německu, např. ve vídeňském Burgu či Volkstheatru (právě tam v současné době připravují premiéru na leden 2019, v jedné z hlavních rolí se ve Vídni představí Karel Dobrý).
Pavlína Fechterová, Divá báze 22.12.2018.