Jelizaveta Bam

Елизавета Бам (Jelizaveta Bam)

Divadlo Na zábradlí – Eliadova knihovna
Role: Petr Nikolajevič

Autor: Daniil Charms
Režie: Jiří Pokorný

Premiéra: 3. 4. 1998.
Derniéra: duben-červen 1999. Přibližný počet uvedení: 18.

Jelizaveta Bam

Překlad: Ondřej Mrázek
Dramaturgie: Ivana Slámová
Výprava: Kateřina Štefková

OBSAZENÍ
Jelizaveta Bam: Magdaléna Sidonová
Petr Nikolajevič: Karel Dobrý
Ivan Ivanovič: Tomáš Palatý
Mamina & Žebrák: Monika Krejčí
Taťka: Ladislav Klepal

 

Jelizaveta Bam Jelizaveta Bam – zkouška

 

Z médií

V překladu O. Mrázka ji tu pohostinsky nastudoval ústecký režisér Jiří Pokorný s Magdalenou Sidonovou, Karlem Dobrým, Ladislavem Klepalem, Minikou Krejčí a Tomášem Palatým. /.../ Jelizaveta Bam (M. Sidonová) je pronásledována dvěma bizarními muži (zákona?). K. Dobrý a T. Palatý jim dávají podobu podivných zrůd potácejících se kdesi mezi naturalismem a parodií a připomínajících v náznaku Hitlera a Stalina.
Jana Soprová, Večerník Praha 14.4.1998.

Snad to byla i tato šťastná shoda náhod, která umocnila obdivuhodné herecké výkony Magdaleny Sidonové jako Jelizavety Bam – půvabné oběti balancující na hraně mezi euforií a zoufalstvím, Ladislava Klepala v úsměvné roli potrhlého taťky i herecký koncert Tomáše Palatého a Karla Dobrého – agentů tajné policie měnících se v klauny a kouzelníky.
-omk-, Zemědělské noviny 6.4.1998.

Magdalena Sidonová v titulní roli vnáší na scénu pocit absolutního ohrožení – ten se sice vzápětí rozptýlí v její hravosti, koketních úsměvech a jiskřících očích, ale tíseň i tak vykukuje z každého kouta. Karel Dobrý a Tomáš Palatý coby fízlovská dvojka Petr Nikolajevič a Ivan Ivanovič připomínají svými kníry Beriju a Stalina a postavy Taťky a Maminy Ladislava Klepala a Moniky Krejčí zase v sobě mají cosi z dobrácky popleteného starého světa, který je veden na porážku.
Zdeněk A. Tichý, Mladá fronta DNES 29.4.1998.

Spolehnout se přitom může na srozuměné herecké výkony; pětice Magdaléna Sidonová, Karel Dobrý, Monika Krejčí, Tomáš Palatý a Ladislav Klepal i při četných změnách nálady spolehlivě udržuje potřebný nadhled, aniž by ale byla překročena svůdná mez jednoduché parodie. Zpestřením jsou rozdíly v pojetí: hravější přístup trojice profesionálně školených herců se zajímavě doplňuje s viditelně syrovější stylizací dvou posledně jmenovaných.
Vladimír Mikulka, Lidové noviny 7.4.1998.

Lízu Bam, pronásledovanou mordýřskou dvojicí „tajných“ ctitelů (Karel Dobrý a Tomáš Palatý), hraje s křehkým, barvotiskovým půvabem Magdalena Sidonová.
Kamila Patková, Týden 20.4.1998.

Ještě jsem byl na Jelizavetě Bam Jiřího Pokorného. /…/ Já byl jako pěna, i když to byla spíš recitační besídka než drama. Ale zájezd důchodců, kteří sem zabloudili, zticha nebyl. Hlasitě láli hercům. Myslel jsem, že Tomáš Palatý dostane infarkt. A Karel Dobrý arest za napadení.
Pavel Brycz, Divadelní noviny 11/2010.

Křest knihy Čtyřnohá vrána ruského avantgardního básníka Daniila Charmse se uskuteční dnes večer v pražském Divadle Na zábradlí. Úryvky z této publikace přečtou herci Leoš Suchařípa, Magdalena Sidonová a Karel Dobrý. Křtu bude od 19 hodin předcházet představení Charmsovy experimentální hry „Jelizaveta Bam“.
-led-, Slovo 22.12.1998.