Horníci (Muži tmy)

A studio Rubín

Autor: Jan Nebeský & kol.
Režie: Jan Nebeský
Premiéra: 30. 10. 2008

Poslední uvedení: 18. 12. 2008. Počet uvedení: 4.

Horníci – plakát

Dramaturgie: Petr Kolečko
Výprava: OKD (Ostravsko-karvinské doly)
Hudba: Jakub Prachař

OBSAZENÍ
Karel Dobrý
Jakub Prachař
Ondřej Pavelka
Jan Frič

 

Horníci – plakát

 

Video

Ukázka

 

Odkazy

A studio Rubín

 

Z médií

První premiérou „nového“ Rubínu bude v polovině října autorský projekt Horníci. Režie díla, které pojedná metafyzické téma nedostatku kyslíku, se ujme Jan Nebeský. V hlavních rolích tří horníků uvidíme Ondřeje Pavelku, Karla Dobrého a Jakuba Prachaře.
-jmc-, Lidové noviny 26.8.2008.

Nebeský s herci Jakubem Prachařem, Ondřejem Pavelkou a Karlem Dobrým inscenaci založili na nápadu, co se děje s muži, kterým v zavaleném dole dochází kyslík.
-čič-, Mladá fronta DNES 31.10.2008.

V inscenaci bude hrát Jakub Prachař, Ondřej Pavelka a Karel Dobrý. Co vás vedlo k jejich obsazení?
Jakub Prachař vlastně vymyslel úplně původní myšlenku představení o Hornících. Už když se na něj podíváte, je jasné, že má v sobě něco hornického. Je to takový mazlíček celé šachty. Karel Dobrý a Ondřej Pavelka převzali původně ženské role. Já mám totiž takový problém, o kterém vím. Píšu slabé ženské postavy, většinou mi z nich vycházejí takové trubky. Snažím se na tom dělat, aby se to zlepšilo. Takže ženy v Mužích tmy rozhodně nebyly nějakým reprezentativním sociologickým vzorkem, a tak jsem je přepsal na muže.
Z rozhovoru s Janem Nebeským, Jana Slouková, Reflex 44/2008.

Dá se uvažovat o tom, že půjde o jakési generační divadlo, anebo se nebráníte tomu už, řekněme, prověřenému klubku spolupracovníků přizvávat i další lidi, mluví se o tom, že v novém projektu by měl vystupovat například Karel Dobrý, který svým způsobem „nepatří“ do té vaší skupinky, dá se mluvit tedy o tom, že budete k jednotlivým hrám vybírat právě ty adekvátní typy?
No, vybírat v tomhle tom mají u nás, ono to, jak jste řekl na začátku, umělecký šéf, což jako je nějaká moje funkce, to je v tom Rubínu velmi takové jako, myslím, nadnesené, protože u nás určitě ty hostující režiséři mají v tomto volnou ruku, pana Dobrého si přivedl pan Nebeský, a vlastně to je způsob, my samozřejmě občas někoho dodáme jakoby z těch lidí nebo dodáme z těch lidí, které máme v tom našem klubku, ale pak ty režiséři si přivádí svoje herce, někoho obsadíme proto, že má zrovna chuť a zrovna se do toho hodí a my ho zrovna v tu chvíli chceme. A já právě doufám, že tady tím jako proplétáním těch klubek vzniknou zase jako klubka nová a zase se to posune někam dál, jak co se týče té tvorby, tak co se týče těch vztahů mezi těmi umělci, a třeba další spolupráce i jinde než v A Studiu Rubín.
Z rozhovoru s Petrem Kolečkem, Ondřej Černý, pořad Českého rozhlasu Studio Česko 23.9.2008.

Kromě kmenového režiséra divadla Jana Friče budou v Rubínu pohostinsky režírovat například Jan Nebeský, Tomáš Svoboda, Daniel Špinar či Thomas Zielinski. Mezi herecké osobnosti, které zatím neformálně přislíbily spolupráci, patří Ondřej Pavelka, Alois Švehlík, Marie Málková, David Prachař či Karel Dobrý.
-jmc-, Lidové noviny 26.8.2008.

Divadlo bude pracovat bez stálého souboru s okruhem spřízněných herců, k nimž patří například Ondřej Pavelka, Alois Švehlík, Marie Málková, David Prachař, Karel Dobrý, Jakub Prachař nebo Ladislav Hampl.
Marie Reslová, Hospodářské noviny 24.9.2008.