Role podle PRADĚDEČKA

Veronika Pechová, TV Pohoda, 6. 2. 2017

 

Četníci z Luhačovic

 

Umí několik jazyků, a tak často hraje ve filmech zahraničních produkcí. Je rovněž držitelem Ceny Alfréda Radoka. Herec Karel Dobrý se v současné době objevuje v seriálu Četníci z Luhačovic, v němž se s chutí ujal role bývalého legionáře a velitele četníků Radomíra Vlacha.

„Táta se rozešel s mámou, když mi bylo šest měsíců, a tak mě babička vzala na čas k sobě a už to zůstalo napořád. Máma si to dodnes vyčítá, ale já nestrádal, bylo o mě s láskou pečováno. To mi nebrání, abych ji tím ve chvílích, kdy mi dojdou argumenty, zraňoval. Jsem neurvalý a dělám naschvály. A pak mě bolí srdce a omlouvám se,“ přiznává Karel Dobrý, herec s uhrančivým pohledem, který část dětství strávil v Sýrii. „Děda tam dostal práci a my jsme za ním s babičkou jeli. Byl inženýr stavař, projektoval továrnu na zpracování kaučuku v Hamá, asi 60 km od Homsu, který je teď úplně rozbitý, stejně jako Aleppo. To jsou místa, kde jsem strávil nejhezčí část dětství od osmi do dvanácti let. Moje pocity jsou rozporuplné, bolí to.“ V Sýrii studoval na ruské škole, perfektně ovládá ruštinu, naučil se anglicky, umí německy a má základy arabštiny. V Sýrii byl dokonce dvakrát unesen a jednou musel přísahat na Alláha…

 

Na herectví nebrat

Narodil se 2. května 1969 v Karlových Varech, ale nikdy tam nežil, vyrostl v Praze. Poprvé se objevil před TV kamerou na konkurzu ve čtrnácti letech, právě v době, kdy mu náhle zemřel dědeček. „Babička po jeho smrti rozhodla, že k divadlu nesmím, že budu inženýr. Dokonce ještě v době, kdy mě přijali na DAMU, jezdila za některými pedagogy, ať mě neberou. Na čas mě i jako komedianta vyhodila z domu. Dneska už ji chápu, ale tenkrát jsem na ni bohužel nedal. Mohl jsem mít aspoň nějakou existenční jistotu a trochu si sám sebe vážit. Takhle je člověk vystavený permanentnímu trapasu,“ říká Karel Dobrý, který chtěl být klaunem, dělat pantomimu a pohybové divadlo. Přesto nejdříve studoval jeden rok VŠE a pak se dal na činoherní studia na DAMU, která však nedokončil. Hereckou kariéru zahájil v Divadle Jiřího Wolkera, prošel další pražské scény, v letech 1993–2002 hrál v Divadle Na zábradlí. Několik let byl bez angažmá a v roce 2014 se stal členem Národního divadla.

 

Před kamerou

Před kamerou se pohybuje od roku 1991 (TV film Elektro, má lásko), na svém kontě má řadu rolí v českých, ale i v zahraničních filmech. Ve španělském filmu Dívka tvých snů odehrál postavu ruského Žida Lea celou v ruštině a zahrál si po boku Penelope Cruzové. Objevil se také v amerických projektech Duna, Děti Duny, Mission Impossible, ve francouzském seriálu Komisař Maigret, v německém filmu Devátý den. V Rusku natáčel seriál Labutí ráj, ve výpravném koprodukčním seriálu Borgia ztvárnil kardinála Giovanniho Colonnu. Agnieszka Hollandová mu svěřila roli ve filmu Jánošík: Pravdivá historie, Juraj Jakubisko zase v historickém dramatu Bathory. Zahrál si v seriálech Vyprávěj, Znamení koně, 4teens, Cirkus Bukowsky, Mordparta. V seriálu Četníci z Luhačovic ztělesnil vysloužilého legionáře a rázného velitele Radomíra Vlacha. „Předobrazem role mi byl praděda, který byl legionář.“ V životopisném filmu Filipa Renče Lída Baarová si zahrál německého režiséra Gerharda Lamprechta, s nímž Baarová točila film Hráč.

 

S Terezou Kostkovou v pohádce Strašidla.
Strašidla

 

Co kamery nevidí

Řadu let je jeho životní partnerkou výtvarnice Tereza Hrzánová (1970), která se ve čtrnácti letech stala členkou amatérského divadelního souboru Jak se vám jelo Petra Lébla. Tereza je nevlastní sestrou herečky a zpěvačky Báry Hrzánové (1964) a dcerou Jiřího Hrzána, pochází z otcova druhého manželství. Díky zájmu o historické oděvy vystudovala VOŠ textilních řemesel – konzervování a restaurování textilií. „Tereza je jako žena z obrazu od Gustava Klimta. Nádherná, éterická, oduševnělá, krásná. Skvělá máma, skvělá kuchařka, všechno perfektní.“ Mají spolu dva syny Cyrila a Diviše. Jejich vztah trvá od roku 1994 a mají za sebou těžké období, kdy herec holdoval alkoholu a jeho závislost se projevovala, jak přiznal, zvýšenou agresivitou. Teprve léčení mu pomohlo se této závislosti zbavit. Z předešlého vztahu s hudebnicí a překladatelkou Evou Turnovou (1966) má ještě dceru Johanu (1992).