The Tragedy of King Richard the Third
Letní shakespearovské slavnosti
Agentura SCHOK na Nádvoří Nejvyššího Purkrabství Pražského hradu (letní inscenace pod širým nebem), uvedeno také v Brně na Nádvoří Hradu Špilberk, v Ostravě na Nádvoří Slezskoostravského hradu a na nádvoří Bratislavského hradu.
Role: Vévoda z Buckinghamu (Henry Stafford)
Autor: William Shakespeare
Režie: Martin Huba
Premiéra: 26. 6. 2012
Od července 2013 roli nově alternoval Pavel Nečas.
Derniéra: 10. 8. 2014. Počet uvedení: 80 (včetně zrušených či nedohraných z důvodu nepříznivého počasí). Přibližný počet odehraných uvedení: 68 (včetně zrušených či nedohraných z důvodu nepříznivého počasí).
Překlad: Martin Hilský
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Milan Čorba
Hudba: Jan P. Muchow
OBSAZENÍ
Richard, vévoda z Glostru, později král Richard III.: Jiří Langmajer
Královna Alžběta, manželka krále Edwarda IV.: Simona Postlerová
Henry Stafford, vévoda z Buckinghamu: Karel Dobrý / Pavel Nečas
Vévodkyně z Yorku, matka krále Edwarda IV., Clarence a Richarda: Radka Fidlerová
Lady Anna, vdova po Edwardovi (synovi krále Jindřicha VI.), později provdaná za Richarda: Klára Issová
Královna Markéta, vdova po králi Jindřichu VI.: Eva Salzmannová
George, vévoda z Clarence, Richardův bratr: Kamil Halbich
Král Edward IV., Richardův bratr: Marek Ronec / Pavel Nečas
Jindřich Tudor, hrabě z Richmondu, později král Jindřich VII.: Vilém Udatný
Lord Stanley, hrabě z Derby: David Suchařípa / Tomáš Pavelka
Lord Hastings, lord komoří: Jan Teplý ml.
Hrabě Rivers, bratr královny Alžběty: Daniel Bambas
Markýz z Dorsetu, syn královny Alžběty: Ivan Lupták / Petr Vančura
Lord Grey: Ladislav Hampl
Sir William Catesby: Marek Taclík / David Steigerwald
Sir Richard Ratcliffe: Richard Trsťan
Sir Robert Brakenbury, velitel Toweru: Zdeněk Vencl
Dr. Shaa, starosta města Londýna & John Morton, biskup z Ely: Pavel Nečas / Jiří Schwarz
Edward, princ z Walesu, syn krále Edwarda IV.: Bruno Aguas / Josef Kaňka
Richard, vévoda z Yorku, syn krále Edwarda IV.: Vlastimil Kaňka / Matěj Převrátil
První vrah: Tomáš Pavelka / Pavel Nečas
Druhý vrah: Václav Chalupa
Žalářník & Písař: Zdeněk Dušek
Sir James Tyrrel: Lukáš Langmajer
Arcibiskup z Yorku: Karel Vlček
Madam Shora: Natálie Topinková
a další
Video
Odkazy
Letní shakespearovské slavnosti
Z médií
Vedle Jiřího Langmajera, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet, uvidíme i další zajímavé herce a herečky. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich. Královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová. Jako Catesby se představí Marek Taclík, v roli lorda Buckinghama uvidíme Karla Dobrého.
-kul-, Deník 18.4.2012.
V roli lorda Buckinghama, Richardova tragického spojence, uvidíme Karla Dobrého.
Hlavní tisková zpráva Letních shakespearovských slavností 2012.
Karel Dobrý o své nové roli ve hře Richard III. na Shakespearovských slavnostech: „Lord Buckingham bez problémů vraždí a pak z nepochopitelných důvodů přestane. Nerozumím mu.“
Z rubriky Perly Týdne – celebrity řekly Story, časopis Story 24/2012.
Zatímco Jiří Langmajer působí jako „dobrý syn“, který ctí „otcovské“ zásady Martina Huby, Karel Dobrý, který se v této inscenaci objeví v roli lorda Buckinghama, sehrává v tomto případě kromě své divadelní role také roli „syna nezdárného“, když čtrnáct dní před uvedením inscenace přiznává, že motivacím své postavy vůbec nerozumí.
-kaca-, Pragueout.cz 14.6.2012.
Letošní Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě začaly premiérou inscenace populárního krvavého dramatu Richard III. Tradičně v překladu Martina Hilského ji nastudoval režisér Martin Huba, titulní roli hraje Jiří Langmajer. S ním jsou na jevišti mnohé další oblíbené tváře: Klára Issová, Marek Taclík či Karel Dobrý.
Vojtěch Varyš, Týden 2.7.2012.
„Dnes křivda křivdu vraždí, vina vinu,“ shrnuje to lakonicky vévoda Buckingham (Karel Dobrý) před popravou.
Radmila Hrdinová, Právo 29.6.2012.
Tu zaslepenost lidí kolem něj lze vysvětlit strachem, ale především jeho podceňováním. To nejlépe dokumentuje Buckingham Karla Dobrého, inteligentní stratég se skvělými řečnickými schopnostmi, jehož tragédií je, že včas nerozpozná nebezpečnost Richarda. Stejně jako on však ani další hráči této královské krvavé hry nepůsobí sympaticky, a nikdo z nich není bez viny. Když je pak semele smrtící Richardův stroj, nemáme pro ně ani lítost.
Jana Soprová, Rozhlas.cz 29.6.2012.
Se ctí vyšli jen tři herci – Simona Postlerová v roli zhrzené královny Alžběty (není ovšem jasné, proč musí mít modrou rozvrkočenou paruku a la Modrá Sonja), Kamil Halbich jako důvěřivý vévoda Clarence a Karel Dobrý coby prohnaný vévoda Buckingham.
Lenka Dombrovská, Reflex 28/2012.
Ostatní herci dělají, co se od nich očekává, škoda že Buckingham Karla Dobrého je příliš bezvýrazný.
Kateřina Kočičková, Mladá fronta DNES 29.6.2012.
Souhra kompliců Buckinghama (Karel Dobrý) a Richarda rovněž nepůsobila přesvědčivě a věrohodně.
Marko Milanovič, Divadelní noviny 3.9.2012.
Bez Richarda III., krvavého vraha s čistýma rukama, se neobejde takřka jediná scéna. Přesně takové role jsou pro Langmajera jako stvořené, hlavní. Má v nich dostatek prostoru rozmáchnout se do precizní velikosti. Jeho výraznost je ale zároveň i jeho prokletím. Jakmile se na scéně objeví, strhne na sebe takřka veškerou pozornost a ostatní se proti němu špatně prosazují. Jediný, komu se to podařilo, byl Karel Dobrý a na paty mu šlapala i Klára Issová.
Anna Kottová, Topzine.cz 2.7.2012.
Ostatní mužské postavy totiž poněkud splývají a kromě Buckinghama, v podání Karla Dobrého, spíše jen doplňují či reagují na Richarda. /…/ Z vedlejších postav pak kromě zmíněného Dobrého zaujal v některých dramatických scénách ještě Kamil Halbich coby Clarence, diplomatický Marek Taclík v roli Catesbyho a Jan Teplý jako lord Hastings.
Pavel Urban, Kulturníservispuls.cz 15.7.2012.
Langmajer má tu výhodu od ostatních herců, že má unikátní, zvučný, tak trochu stále klukovský hlas: s jeho pomocí se jaksi „moderně“ ledabylou dikcí mnohdy, a dle mého mínění ne zcela vhodně, uchyluje k floutkovskému zparodování situace ironickou. Například při vstupu ke králi Edwardovi (Marek Ronec) tak nepřípadně vyznívá jeho až kašpárkovsky opakované „Dobrý den“, anebo stejně jeho téměř pubertálně vyslovené „Já fakt už nevim,“ když mu vévoda Buckingham (Karel Dobrý) vlezle radí, jak se zachovat, aby vyzískal anglickou korunu. Tyto dikce, společně se zmíněným přehnaným zdůrazňováním Richardova hraní a předstírání, možná dávají vyniknout epičnosti hry a schizofrenii postavy, ale nikoli její rafinovanosti.
Marek Lollok, Rozrazilonline.cz 24.8.2012.
Na prknech Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kde LSS probíhají, Langmajerovi zdatně sekundovali i ostatní herci, jako například Simona Poslerová (královna Albžběta), Eva Salzmannová (královna Markéta), Kamil Halbich (Clarence), Jan Teplý (Hastings), Marek Taclík (Catesby) nebo Karel Dobrý (Buckingham) a mnoho dalších neméně skvělých herců, kteří se musí během představení poprat nejen s náročnými texty, ale často i s nepřízní počasí.
Markéta Matějková, VašeVěc.cz 29.6.2012.
Ještě dnes večer můžete v rámci Letních shakespearovských slavností na Slezskoostravském hradě zhlédnout napínavý příběh Richarda, vévody z Glosteru – nejdokonalejšího ze všech Shakespearových padouchů – v představení Richard III., jehož režisérem a autorem úpravy je zkušený slovenský divadelník Martin Huba. Titulní roli ztvárnil Jiří Langmajer, které mu zdatně sekundují Simona Postlerová, Kamil Halbich, Karel Dobrý, Klára Issová, Marek Taclík, Eva Salzmannová a další.
-hla-, Deník 30.7.2012.
Richard III. v režii Martina Huby se bude hrát na Pražském hradě od 21. do 26. července a od 5. do 10. srpna. „Diváci tak mají poslední příležitost navštívit na Slavnostech zřejmě největší historickou tragédii Williama Shakespeara v titulní roli se skvělým Jiřím Langmajerem,“ říká umělecký ředitel Libor Gross. Vedle Jiřího Langmajera se dále představí Klára Issová, Karel Dobrý, Simona Postlerová, Kamil Halbich, David Suchařípa, Pavel Nečas, Eva Salzmannová a další.
Tomáš Šťástka, Mladá fronta DNES 17.7.2014.
Jestli se něco Letním shakespearovským slavnostem, respektive jejich pořadatelům, opravdu daří a je hodné jistého obdivu, je to schopnost stavět do latě různé bouřliváky a neposlušné herce, s nimiž jsou problémy nejrůznějšího druhu. Tak odehrál bez jakýchkoli potíží legendární ostravský herec Norbert Lichý desítky repríz Jindřicha IV., kde ztvárnil rytíře Falstaffa, tak se v letošním ročníku v jedné z vedlejších rolí Richarda III. objevuje Karel Dobrý, znamenitý a charizmatický herec, který ovšem nepatří k nejspolehlivějším a v pražských divadlech se o ne vždy jednoduché spolupráci s ním, která připomíná jízdu na horské dráze bez brzd, vyprávějí hotové legendy.
Vojtěch Varyš, Instinkt 28/2012.
Pochází z Karlových Varů. Vyrůstal v Praze a část dětství strávil s prarodiči v Sýrii. Začínal v tehdejším Divadle Jiřího Wolkera, stálé angažmá získal ve spolku Kašpar. V letech 1993 až 2002 působil v Divadle Na zábradlí, kde účinkoval v mnoha inscenacích, mimo jiné v originálním pojetí Čechovova Racka, které získalo Cenu Alfréda Radoka jako inscenace roku 1994, či v nové české hře Pokojíček. Účastnil se také hostování souboru na scéně slavného ruského divadla MCHat. Vystupoval v Nordic Black Theatre v Oslu, kde hrál v inscenaci Mr. Bojangles jednu z hlavních rolí v angličtině.
Od roku 2002 je bez stálého angažmá. Hostoval na mnoha pražských scénách a na Letních shakespearovských slavnostech si zahrál v letech 2002 a 2003 v Králi Learovi Edmunda, nemanželského syna hraběte z Gloucesteru. Účinkoval také v hudební inscenaci Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam a v muzikálu Vánoční zázrak Janka Ledeckého. K jeho výrazným kreacím patří v poslední době i role homosexuála v představení Buzní kříž v Meetfactory.
Díky svému charismatickému zjevu i výborným jazykovým schopnostem si zahrál i v mnohých zahraničních snímcích. K těm patří např. seriál Borgia, objevil se také v koprodukčním filmu Dívka tvých snů s Penelope Cruz, hrál rovněž v Mission Impossibile či v epizodě francouzského seriálu Komisař Maigret. Z českých filmů to byly mimo jiné Kytice, Krysař, Lebensborn a Krev zmizelého. Karel Dobrý účinkoval také ve velkofilmech Bathory a Jánošík – Pravdivá história.
Propagační materiály Letních shakespearovských slavností.