Pramen života – Der Lebensborn

Role: Odillo
Režie: Milan Cieslar

Česká republika 2000

Pramen života – Der Lebensborn

Předloha: Vladimír Körner
Scénář: Vladimír Körner, Milan Cieslar
Hudba: Jan Černý a citace
Kamera: Marek Jícha

Obsazení: Monika Hilmerová, Michal Sieczkowski, Vilma Cibulková, Johanna Tesařová, Karel Dobrý, Bronislav Poloczek, Lubomír Kostelka, Alois Švehlík, Božidara Turzonovová, Vítězslav Jandák, Josef Somr, Zdeněk Maryška, Elin Špidlová, Oto Ševčík, Zdena Sajfertová, Václav Mareš, Martin Stránský, Jana Postlerová, Jan Filipenský, Adéla Pristášová, Ivo Kubečka, Jan Szymik Ivan Gübel, Adéla Šeďová a další

Česká televize / Happy Celuloid / Barrandov Biografia
Původní znění: čeština & němčina (hlas Karla Dobrého v němčině nebyl dabován)
107 min.

 

Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn Pramen života – Der Lebensborn

 

Video

Ukázka

Celý film

Trailer

 

Odkazy

Speciál k filmu na stránkách České televize

 

Z médií

Karel Dobrý je členem divadla Na zábradlí v Praze. Vyrovnal se s rolí v brilantní němčině a dokázal, že je víc než hoden svého jména.
Oficiální stránky filmu na serveru České televize.

Grétka (Monika Hilmerová) se svým elitním partnerem Odillem (Karel Dobrý) má tento plán o vyšlechtění nadčlověka také rozšířit. Osud ale rozhodl úplně jinak… /…/ Do postavy Grétky obsadil režisér Milan Cieslar mladou studentkou VŠMU v Bratislavě Moniku Hilmerovou, mladíka Lea vytváří polský herec Michal Sieczkowski, šéflékařku si s bravurou zahrála jedna z nejlepších českých hereček současnosti Vilma Cibulková, postava Odilla je pravděpodobně první větší příležitostí pro Karla Dobrého, jenž si mezitím stačil zahrát v řadě zahraničních projektech /španělská Dívka tvých snů, akční pecka Mission:Impossible/. Z právě uvedených skutečností vyplývá, že film je mluven nejrůznější směsicí jazyků, vedle češtiny se dostává i na němčinu, polštinu a slovenštinu. Pramen života – Der Lebensborn je bezpochyby jedním z ambiciozních projektů letošního roku, který představuje nadprůměr
Kinoserver.cz.

Pramen života je v pořadí druhým filmem českého režiséra Milana Cieslara (Jak chutná smrt). Natočil ho v roce 2000 a do hlavních rolí obsadil kromě celé řady prověřených tváří (Vilma Cibulková, Karel Dobrý, Bronislav Poloczek, Alois Švehlík, Lubomír Kostelka, Vítězslav Jandák, Josef Somr …) i dva herecké debutanty – Slovenku Moniku Hilmerovou a Poláka Michala Sieczkowskiho.
Quick.cz 28.10.2001.

Sanatorium kdesi ve Slezsku nahradil filmařům zámeček Žinkovy, tady vznikal pod vedením režiséra Milana Cieslara milostný příběh Češky Grétky (Monika Hilmerová) a židovského chlapce Lea (Michal Sieczkowski), zasazený do doby druhé světové války. Nezvolili si ale zrovna tu správnou dobu na lásku – Grétka byla vybrána (aniž by tušila, oč jde) do nacistického programu Lebensborn, a nyní má počít dítě s vysokým důstojníkem SS (Karel Dobrý). Ačkoli však na to křehká plavovlasá dívenka nevypadá, přesto má dostatek síly vzepřít se svému osudu.
Biograf.cz.

Nicméně Grétka má aspoň pomocné důvody, třeba soucit: její tajný židovský milenec (Michal Sieczkowski) trpěl kvůli ní, navíc má chlapecké kouzlo, zatímco důstojník přidělený Grétce na svatební noc (výtečný Karel Dobrý) jako muž selže. Ale proč? Může za to alkohol, jiný vkus, válečná traumata? Divák ať hádá z vojákových meditací o Schopenhauerovi a Schillerovi; mladý Žid zase cituje Nostradama – a pak se v náznakové skvělé scéně sejdou.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 7.2.2000.

Na zámku Isolda (v němž poznáme oživené Žinkovy) potkává Grétka (ztělesněná mladou absolventkou bratislavské VŠMU a členkou Slovenského národného divadla Monikou Hilmerovou) syna bývalého židovského majitele Lea (polský herec Michal Sieczkowski), vlasti oddanou ošetřovatelku Kláru (Johana Tesařová) i na pohled fanatickou šéflékařku Waage (vynikající Vilma Cibulková) s její dvojí morálkou. Jednoho dne i na ni čeká plánem určený otec budoucího nadčlověka důstojník SS Odillo (Karel Dobrý).
Valerie Polaufová, Deník 27.10.2001.

Michal Sieczkowski si naopak poradil s tragickým údělem Lea lépe, skvěle si počíná rovněž Karel Dobrý v roli Odila, excelentní výkon předvádí dále Vilma Cibulková v postavě šéflékařky.
Martin Novosad, Svoboda 24.1.2000.

Někteří herci jako by se ocitli v Pytlákově schovance (lesbická, jak jinak, ředitelka zařízení Vilmy Cibulkové, nacistický důstojník Karla Dobrého, milovník Schuberta, jak jinak).
Jan Rejžek, Metro 27.1.2000.

Waage a také Grétčin partner Odillo jsou přitom postavy překvapující svou charakterovou nejednoznačností. Vilma Cibulková i Karel Dobrý je zahráli spolehlivě, aniž by je vulgarizovali.
Andrej Halada, Nedělní Noviny 6.2.2000.

Nad Leovým (Michal Sieczkowski je přece jen ostřílenější než Hilmerová a dává to i dostatečně, byť ne absolutně najevo) výkonem pak hraje prim nepřehlédnutelný „polobůh“ Odillo (Karel Dobrý), který má ve své zdánlivé dokonalosti co skrývat, a proto si možná tak dobře rozumí spíše s Waage než „malou“ Gretkou.
Magda Peterková, Českobudějovické listy 12.2.2000.

Historické drama Pramen života režiséra Milana Cieslara mělo včera v kině Světozor premiéru. Ve filmu se mj. objevila Vilma Cibulková a Karel Dobrý. Scénář napsal slavný Vladimír Körner.
Blesk 4.2.2000.

Při výběru herců jsem se snažil volit postavy k sobě tak, aby mezi nimi byly ty správné personální vztahy, napětí, tajemství. To se myslím, podařilo, takže pak už jsem je mohl jen velmi jemně korigovat. Všichni byli podle mne výborní. Například Karel Dobrý je schopen velmi extrovertního, zajímavého herectví.
Z rozhovoru s Milanem Cieslarem, Jana Soprová, Lidové noviny 4.2.2000.

Mají u vás herci prostor pro improvizaci?
Já jim na kamerovkách nedávám scénář. Někdy ho chtějí, já jim ho slíbím a pak to neudělám. A zápletku jim řeknu až na místě, odvyprávím ji ve formě pěti až deseti holých vět. Chci, aby improvizovali a tu scénu zahráli vlastními slovy, jako spontánní reakci. Mám hezkou vzpomínku, když jsem v Prameni života takhle instruoval Karla Dobrého a Moniku Hilmerovou pro scénu, kdy on není v noci schopen sexu kvůli jistým homosexuálním sklonům. Řekl jsem jim pár důležitých vět a oni to bez scénáře skvostně zahráli. Pak jsme to natáčeli a pořád to nebylo ono. Už byli v kostýmu, znali scénář, scéna nasvícená, rekvizity. Takže jsem vytáhl tu malou kazetku se záznamem zkoušky a oni se pokoušeli to zahrát tak jako tenkrát poprvé.
Z rozhovoru s Milanem Cieslarem, Martin Chalupa, ČtiDoma.cz 22.2.2018.

Je Karel Dobrý Váš oblíbený herec? Hrál u Vás už třikrát. Podle mě je škoda, že nedostává více příležitostí v českých filmech, je dost výrazný. Uvažujete o další spolupráci s ním?
Milan Cieslar: S Karlem vždycky. To je super herec. Po Prameni života za mnou přišli v Berlíně s dotazem, zda Dobrý hraje v Brémách nebo někde jinde. Že má takový severoněmecký akcent...haha. Přitom vůbec německy nemluví, toto jen svědčí o jeho talentu naposlouchat řeč a hrát v ní! Kdykoliv budu mít šanci ho oslovit, udělám to. On je dost charismatický, osudový, expresivní ksicht. Vyžaduje své role.
Z nethovoru s Milanem Cieslarem, Tiscali.cz 11.3.2005.