Devátý den

Der neunte Tag

Role: Bertram – Raportführer
Režie: Volker Schlöndorff

Německo / Lucembursko 2004

Devátý den

Podle deníku Jeana Bernarda.
Scénář: Eberhard Görner, Andreas Pflüger
Hudba: Alfred Schnittke
Kamera: Tomas Erhart

Obsazení: Ulrich Matthes, August Diehl, Bibiana Beglau, Germain Wagner, Jean-Paul Raths, Hilmar Thate, Götz Burger, Michael König, Ivan Jiřík, Karel Hromádka, Karel Šichman, Adolf Filip, Vladimír Fišer, Petr Janiš, Karel Dobrý, Hanuš Bor, Vladimír Gut, Václav Krátký, Zdeněk Pecháček, Marcel Švidrman, Tamara Bieske a další

Původní znění: němčina & francouzština (hlas Karla Dobrého v němčině nebyl dabován)
94 min.

 

Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den Devátý den – natáčení

 

Video

Ukázka 1, Ukázka 2

Trailer

 

Odkazy

Oficiální stránky filmu (v němčině)

Informace o filmu (v češtině)

 

Z médií

Z ostatních hereckých výkonů vystupuje dobře zvládnutá role dozorce koncentračního tábora Bertrama, kterého ztvárnil český herec Karel Dobrý. Jeho ostře řezané rysy odpovídají zadané úloze a Dobrý je odměřeně krutý, cynický a nelítostný – zkrátka prototyp „dobrého“ nacisty.
Otto Mertens, Na sever od rovníku 14.5.2006.

Krom Matthese ve filmu zaujmou i další nám známé tváře: snímek se natáčel v Česku a v české koprodukci. Karel Dobrý v roli brutálního nacistického dozorce nepřekvapí, typově zajímavý je Petr Janiš v roli pátera Nansena (nedávno byl na plátně k vidění v trochu jiných souvislostech – jako jeden z brutálních řezníků v americkém krváku Hostel).
Irena Hejdová, Aktuálně.cz 10.4.2006.

Postava nacistického Mefistofela však byla napsána poněkud schematicky a neživotně a nic na tom nemění ani snaživý výkon Augusta Diehla (mnohem démoničtěji hraje svou partii na straně zla český herec Karel Dobrý v epizodní roli velitele koncentráku).
Jaroslav Šebek, Katolický týdeník 17/2006.

Schlöndorff se soustřeďuje na sugestivní výjevy, které později více než výmluvně ilustrují Krammerovo dilema (vynikne v nich například výkon Karla Dobrého v roli bezcitného velitele tábora).
Darina Křivánková, Lidové noviny 11.4.2006.

Souboj slov sice prokládají výjevy z lágru, kde výtečnou kreaci baziliška sehrává Karel Dobrý, ale jsou vesměs už viděné, byť stále účinné. A protože i vyústění lze odhadnout, veškerý objem divákovy pozornosti si musí vybojovat herci.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 18.4.2006.

„Bylo to příjemné natáčení, výborná spolupráce s českým štábem i herci, nejen s Karlem Dobrým, který má poměrně velkou roli, ale i s ostatními,“ řekl na setkání s novináři tvůrce Oscarem a Zlatou palmou z Cannes oceněného filmu Plechový bubínek.
Věra Míšková, Právo 6.4.2006.

Také Devátý den, na němž se kromě českého štábu a produkční firmy Beltfilm podíleli i herci Karel Dobrý či Ivan Jiřík, se vrací do minulosti.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 6.4.2006.

Za účasti oscarového režiséra Volkera Schlöndorffa, producenta Jürgena Haase, výkonného producenta Miloše Remeňa a herce Karla Dobrého se 5. dubna uskuteční pražská premiéra německého filmu Devátý den. Dramatický příběh kněze, který z koncentračního tábora dostane kratičkou dovolenou, aby získal církev pro spolupráci s nacisty, se natáčel také v Česku.
Mirka Spáčilová, Mladá fronta DNES 28.3.2006.

Režisér Volker Schlöndorff natáčel u Milovic na Nymbursku svůj nový film, ve kterém hraje i český herec Karel Dobrý.
Jakub Lederer, Deník 18.12.2003.

Tisková konference k premiéře německého filmu Devátý den – koná se za účasti režiséra Volkera Schlöndorffa, producenta Jürgena Haase, výkonného producenta Miloše Remeňa a herce Karla Dobrého – Hotel Jalta, Václavské nám. 45, Praha 1.
-BoJ-, Česká média 5.4.2006.