Tragédie mstitele

The Revenger‘s Tragedie

Divadlo Na zábradlí
Role: Vévodův syn

Autoři: Cyril Tourner, Jiří Ornest
Režie: Jiří Ornest
Premiéra: 11. 1. 2000

Od podzimu 2000 roli nově alternoval Jan Unger. Od ledna 2003 roli převzal David Švehlík.
Derniéra: 6. 12. 2003. Počet uvedení: 76.

Tragédie mstitele

Předloha: Cyril Tourner (stejnojmenná divadelní hra)
Překlad divadelní hry: Ctibor Lacina
Adaptace: Jiří Ornest
Dramaturgie: Doubravka Svobodová
Scéna: Jan Marek
Kostýmy: Kateřina Štefková
Hudba: Aleš Březina a citace skladeb Bruno Coulaise a Bau
Pohybová spolupráce: Jana Vašáková-Hanušová

OBSAZENÍ
Mstitel: Jan Kraus
Bratr Mstitele: Bohumil Klepl
Starý pán: Jiří Ornest
Vévodkyně: Chantal Poullain
Vévoda: Josef Hrubý
Sestra Mstitele: Marika Procházková
Matka Mstitele: Eva Holubová / Jorga Kotrbová
Vévodův syn: Karel Dobrý / Jan Unger / David Švehlík
Parchant: Petr Čtvrtníček
Nejstarší syn: Vladimír Marek
Prostřední syn: Tomáš Palatý
Nejmladší syn: Roman Skamene
Sloužící: Libor Prakesch
a další

Po derniéře v Divadle Na zábradlí měla inscenace obnovenou premiéru v Divadle Kalich (21. 9 2004) v takřka stejném obsazení, s J.Ornestem nově alternoval Martin Učík, roli Vévodova syna s D.Švehlíkem nově alternoval Pavel Řezníček.

 

Tragédie mstitele Tragédie mstitele – premiéra Tragédie mstitele – premiéra Tragédie mstitele – po premiéře Tragédie mstitele – návrh kostýmu Tragédie mstitele – zájezd Plzeň Tragédie mstitele – zájezd Plzeň Tragédie mstitele – zájezd Plzeň

 

Z médií

Bizarní panoptikum v okolí pupkatého Vévody Josefa Hrubého a sexuálně náruživé Vévodkyně Chantal Poullainové dotváří Nejmladší syn Romana Skamene, Vévodův syn Karla Dobrého i Parchant Petra Čtvrtníčka.
-rig-, Mladá fronta DNES 30.9.2001.

Barvité společenství vévodových synů sestává ze dvou potměšilých intrikánů (Vladimír Marek, Tomáš Palatý), chladně kalkulujícího aristokrata (Karel Dobrý) a vulgárně přízemního tvora, který dští hospodské nadávky i ve chvíli popravy (výtečně bezprostřední Roman Skamene).
Saša Hrbotický, Haló noviny 25.1.2000.

Vévodův dvůr se představí v celé kráse hned v úvodu, na prosté scéně sledujeme průvod postav, které také díky velmi divadelním (až maškarním) kostýmům Kateřiny Štefkové působí jako panoptikum podivných karikatur: Josef Hrubý jako plesnivějící vévoda s názorně majestátným vycpaným dravcem na zlaté holi, náruživá vévodkyně Chantal Poullain, zakyslý levoboček Petr Čtvrtníček a vykutálení synové Karel Dobrý, Vladimír Marek, Tomáš Palatý a Roman Skamene.
Ilona Francková, Hospodářské noviny 13.1.2000.

Na inscenaci se kromě režiséra vyřádili také scénograf Jan Marek a kostymérka Kateřina Štefková, výtvarník František Skála jr., autor loutky mrtvoly, a hlavně herci, z jejichž týmu připomínám stručně Josefa Hrubého (Vévoda), Chantal Poullainovou (Vévodkyně), Karla Dobrého (Vévodův syn), Vladimíra Marka (Nejstarší syn), Jana Krause (Mstitel), Bohumila Klepla a Evu Holubovou (Bratr a Matka Mstitele).
-tof-, Hospodářské noviny 14.7.2000.

Autor a režisér v jedné osobě přizval ke spolupráci i stálé členy Divadla Na zábradlí Petra Čtvrtníčka, Karla Dobrého, Vladimíra Marka, Tomáše Palatého i další hosty, například Chantal Poullainovou, Romana Skamene, Mariku Procházkovou či Josefa Hrubého.
Radka Prchalová, Mladá fronta DNES 11.1.2000.

Tragédii mstitele napsal na motivy stejnojmenné alžbětinské hry Jiří Omést, který je zároveň režisérem inscenace. V hlavní roli se představí Jan Kraus, v dalších Josef Hrubý, Karel Dobrý, Petr Čtvrtníček, Chantal Poullainová, Vladimír Marek, Bohumil Klepl a další.
-rad-, Mladá fronta DNES 15.12.1999.